Рішення № 72561733, 27.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
806/532/18
Номер документу
72561733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/532/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лавренчук О.В.,

секретар судового засідання Степанчук С.В.,

за участю: адвоката позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Рибченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 31 грудня 2013 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_3 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки Служби Безпеки України, за вих.№57/85-1222 від 18 січня 2018 року, з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених їй за період з грудня 2011 року по листопад 2013 року суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 31 грудня 2013 року пенсії та виплачувати перераховану їй пенсію в новому розмірі.

В обґрунтування позову зазначає, що з 31 грудня 2013 року їй було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У січні 2018 року ОСОБА_3 стало відомо, що при обчисленні пенсії відповідачем не було враховано матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових грошових премій. 18 січня 2018 року позивач звернулась до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки №57/85-12223 від 18.01.2018. Однак, відповідачем листом №Д-437 від 30.01.2018 повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.

Ухвалою від 02 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративні справі та призначено відкрите судове засідання з викликом сторін до суду.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував щодо задоволенню позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяві (вх. №3945/18). Вказує, що згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Представник відповідач також вказує, що строк проведення перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2. ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а тому перерахунок варто проводити з 01.02.2018. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю, а частину вимог з 31.12.2013 по 31.01.2018 залишити без розгляду.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що відповідно до наказу Служби безпеки України від 27.12.2013 №1567-ОС майора ОСОБА_3, головного спеціаліста відділу звільнено з військової служби за пунктом "а" пунктом 61 та підпункту "б" пункту 62 (за станом здоров'я) у запас Служби безпеки України, а наказом по особовому складу від 30.12.2013 №198-ОС, ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу (а.с. 13).

З матеріалів справи вбачається, що із 31.12.2013 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

19.01.2018 ОСОБА_3 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просила відповідача прийняти додатковий документ - довідку начальника управління Служби безпеки України в Житомирській області, яка підтверджує проведення виплат за період з грудня 2011 року по листопад 2013 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразових грошових премій, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та нарахувати і виплачувати в подальшому, без обмеження кінцевої дати, в повному обсязі призначену з 31.12.2013 пенсію у новому розмірі, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вищевказані виплати, що мали бути враховані (а.с.18).

Листом №Д-437 від 30.01.2018 відповідач повідомив позивача, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразові грошові премії не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, що зараховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону (а.с.19).

Представник позивача вважає, що відмова відповідача є протиправною.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що Рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 визначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразових грошових премій суперечить чинному законодавству .

Так, Конституційним судом України у Рішенні від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Суд зазначає, що при зверненні до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просив здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати їй пенсії з урахуванням сум, які вона отримувала при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.

Отже, є помилковим посилання відповідача на Рішення КСУ від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015.

Відповідно до довідки №57/85-1222 від 18.01.2018 в період з 30.12.2011 по 30.12.2013 ОСОБА_3 нараховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та одноразові грошові премії (а.с.15).

Зміст вказаної довідки за підписом начальника управління Служби безпеки України в Житомирській області та начальника фінансового відділу управління СБУ в Житомирській області свідчить, що у період з 30.12.2011 по 30.12.2013 із матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової грошової премій було утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 15).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з грудня 2011 року по грудень 2013 року з вищевказаних грошових забезпечень, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Суд відмічає, що довідка №57/85-1222 від 18.01.2018 підтверджує право позивача на врахування при розрахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримувала при проходженні служби.

ОСОБА_3 19.01.2018 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії.

Враховуючи те, що право на підвищення пенсії позивач мала, а не набула у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а обставини, які тягнуть за собою зміну розмірів пенсії настали саме 19.01.2018, суд вважає, що позивач набула право на перерахунок пенсії, із врахуванням показників довідки за №57/85-1222 від 18.01.2018, саме з 01.02.2018.

З урахуванням вимог статті 63 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премій з 01.02.2018.

Крім цього, враховуючи звернення позивача до відповідача 19.01.2018, а також те, що порушення прав позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням виплачених допомог та премій є триваючим, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду в частині позовиних вимог за період з 31.12.2013 по 31.01.2018 .

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача суму сплаченого позивачем судового збору, суд зазначає наступне.

ОСОБА_3 при зверненні до суду судовий збір не сплачувала, оскільки є інвалідом другої групи, і відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнена від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення даної вимоги.

Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1, 10025, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 лютого 2018 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_3 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки Служби Безпеки України, за вих. №57/85-1222 від 18 січня 2018 року, з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених їй за період з 30 грудня 2011 року по 30 грудня 2013 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премій, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 01 лютого 2018 року пенсії та виплачувати перераховану їй пенсію в новому розмірі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

Повне судове рішення складене 05 березня 2018 року