
Провадження № 2-а/734/27/18 Справа № 734/4266/17
ПОСТАНОВА
іменем України
20 лютого 2018 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді: Бараненко С.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Москалюк О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець справу адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Козелецького районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 101/8826 від 12.05.2017 року усіх складових грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати Ліквідаційною комісію УМВС України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 08592365) виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн.; оклад за військовим званням (майор міліції) - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 2625,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3937,50 грн.; премія 77,10% - 9358,01 грн., з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційною комісію УМВС України в Чернігівській області подати протягом 10 днів звіт про виконання рішення суду та стягнути в його користь сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугою років.
Для забезпечення перерахунку пенсії наказом МВС України від 17 лютого 2017 року № 138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), що порівнюються посадам поліцейських, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС"України від 06.04.2016 р. № 260 до пенсійної справи позивача №А-8826 (МВС) була надана довідка № 101/8826 від 05.06.2017 року станом на 01.01.2016 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника районного відділу поліції становить:
- посадовий оклад - 3250,00 грн.;
- оклад за звання майор поліції - 2000,00 грн.;
- надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2625,00 грн.;
- надбавка за специфічні умови проходження служби 0% - 0,00 грн.
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн.
- премія 2,65% - 217,30 грн.
В червні 2012 року УМВС України в Чернігівській області надало до пенсійної справи позивача № А-8826 (МВС) довідку № 101/8826 11.06.2012 року про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 1 квітня 2012 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять службу в органах внутрішніх справ ) за посадою заступника начальника по роботі з особовим складом Козелецького РВ УМВС України в Чернігівській області, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби становить:
- посадовий оклад - 1100,00 грн.;
- оклад за військове звання - 125,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 40% - 490,00 грн.;
- надбавка за умови режимних обмежень допуск ф.3 10% - 110,00 грн.;
- надбавка виконання особливо важливих завдань 50% - 857,50 грн.;
- премія 77,10% - 2068,21 грн.
Тобто, відповідачем безпідставно зазначено складові грошового забезпечення в обмеженому розмірі.
В листопаді 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання до пенсійного фонду відповідно до ч. 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 5 ч. 5 постанови Кабінету Міністрів від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» додаткової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з першого місяця, що йде за місяцем в якому почали виплачувати грошове забезпечення за посадою заступника начальника районного відділу поліції за спеціальним званням майор поліції, в повному обсязі, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, але відповідач по справі жодних дій не вчинив, що, на думку позивача, є протиправним і стало підставою звернення до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача - ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду надіслав заперечення, в якому просив суд в задоволенні позову відмовити. Судовий розгляд справи провести без участі представника відповідача.
За таких обставин, враховуючи ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути спір по суті на підставі наявних у справі доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з таких підстав.
З вересня 1984 року по січень 2002 року позивач проходив службу в ОВС, остання посада заступник начальника відділу по роботі з особовим складом Козелецького РВ УМВС України в Чернігівської області.
Наказом УВС Чернігівської області від 25.12.2001 № 261 о/с з 03.01.2002 року позивач був звільнений з ОВС за ст. 64 п. «А» (в запас) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області надано довідку до пенсійної справи ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 101/8826 від 07.06.2012. Зі змісту цієї довідки видно, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою заступника начальника відділу по роботі з особовим складом Козелецького РВ УМВС України в Чернігівської області має такі складові: посадовий оклад - 1100,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 490,00 грн.; надбавка за умови режимних обмежень допуск ф.3 10% - 110,00 грн.; надбавка виконання особливо важливих завдань 50% - 857,50 грн.; премія 77,10% - 2068,21 грн.
01 листопада 2017 року позивач звернувся з заявою до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області, в якій просив надати в Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області додаткову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Листом від 16.11.2017 року № 30/с-564л/к голова ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області Потапенко О.Є. повідомив, що списки для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерів органів внутрішніх справ з органів Пенсійного фонду України до УМВС на будь-яку іншу дату не надходили, в надані довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських станом на будь-яку іншу дату, крім 01.01.2016 року немає законних підстав.
Не погодившись з вищевказаною відмовою у видачі позивачу затребуваної довідки, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року (надалі - Закон № 580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (надалі - Закон № 2262-XII).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналогічні приписи містить і пункт 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45).
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).
За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з:
- посадового окладу,
- окладу за спеціальним званням,
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер),
- премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд дійшов до висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Відповідач, при виготовленні довідки, не врахував, що згідно із статтею 23 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Крім того, в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011)
Здійснивши системний аналіз позовних вимог, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи у сукупності, суд дійшов до висновку про протиправність бездіяльності ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області щодо не виготовлення для перерахунку позивачу пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення
На підставі викладеного суд вважає, що вимога позивача щодо зобов'язання ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 2 березня 2016 року у справі К/800/75/16 дійшла висновку, що статтею 267 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, відтак, вимогу про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення слід залишити без задоволення.
Також, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача в користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 640 гривень 00 копійок.
На підставі наведеного та керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №101/8826 від 12.05.2017 року усіх складових грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 08592365) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Судові витрати у вигляді судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн. присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_2.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Головуючий суддя С.М. Бараненко
Повний текст постанови виготовлений 01 березня 2018 року.