
Справа № 682/3484/17
Провадження № 2-а/682/13/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Шевчука В.В.,
за участю секретаря Козир О.П.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивач ОСОБА_2,
представника відповідача Задворної І.С.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в місті Славута справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
05.12.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Славутського об'єднаного УПФУ в Хмельницькій областіпро визнання дій протиправнимита зобов'язання вчинити дії.
Позов обґрунтовує тим, що вона є вдовою померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року та був визнаний інвалідом першої групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після смерті чоловіка в Славутському об'єднаному УПФУ в Хмельницькій області вона отримувала пенсію по втраті годувальника.
13.06.2017 року звернулася до відповідачаіз заявою про проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника в розмірі фактичних збитків, надавшидля перерахунку довідку про заробітну плату ОСОБА_4 від 12.06.2017 р №32, видану ПАТ «Мостобуд». В проведенні перерахунку відповідачем їй було відмовлено, в зв'язку з тим, що надана для перерахунку довідка не оформлена належним чином та не підтверджена первинними документами. Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та зобов'язати Славутське об'єднане УПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої нею довідки.
В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник відповідача заперечує проти позовних вимог, просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджували б факт виплати учаснику ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_4 заробітної плати за період його роботи в зоні відчуження у березні 1988 року в сумі 1595 грн. 59 коп.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23грудня 2002 року (а.с.7).
ОСОБА_1 перебувала з ОСОБА_4 у зареєстрованому шлюбі (а.с.8) і має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, що стверджується посвідченням НОМЕР_2, виданим Хмельницькою обласною державною адміністрацією (а.с.3).
З матеріалів оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що з 24.02.2012 року (а.п.с.32) остання отримує пенсію по втраті годувальника.
Розрахунок пенсії по втраті годувальника проведено відповідно до довідки від 09.06.2006 року №158, виданої ВАТ «Мостобуд» (підтвердженої актом зустрічної перевірки факту роботи в шкідливих і важких умовах праці, яка дає право на призначення пільгової пенсії відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 09.06.2006 року управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області з посиланням на первинні документи). Так згідно вказаної довідки заробіток ОСОБА_4 за період з 14.03.1988 року по 31.03.1988 року становив в зоні відчуження становив 327, 90 крб., збережена середня заробітна плата за дні роботи в зоні відчуження становила 229,66 крб., всього за березень 1988 року - 557, 56 крб.
13.06.2017 року позивач звернулася до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши довідку ПАТ «Мостобуд» від 12.06.2017 року №32.
Згідно відповідей Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №3317/03 від 21.06.2017 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з підстав, що вказана не підтверджена первинними документами (а.с.5,6).
Надаючи правову оцінку вказаним відносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (ч.6 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
П.п.4 п.3 Порядку передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.
У ч. 1 статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Постановою правління ПФ України від 25 листопада 2005 року № 22-1, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).
За змістом підпункту 2.10. Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до п. 4.2. Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Вищенаведене зазначається і в листі Славутського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області (а.с.6), яким ОСОБА_1 повідомлено про відмову в призначенні перерахунку пенсії, оскільки надана нею довідка для перерахунку не підтверджена первинними документами, а також в ній не вказано підставу видачі.
Таким чином, повідомляючи позивача про неможливість проведення перерахунку на підставі наданих нею документів, проте маючи на законодавчому рівні закріплене право перевіряти достовірність видачі документів про заробітну плату, відповідачем не вчинено жодних дій, спрямованих на перевірку вказаної довідки.
Враховуючи наведне вище, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача в частині не вчинення дій необхідних для перевірки законності видачі довідки ПАТ «Мостобуд» від 12.06.2017 року №32, у зв'язку із чим відповідача слід зобов'язати вчинити такі дії.
Щодо вимог позивача про зобов'язати Славутське об'єднане УПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки, то такі суд вважає передчасними, і такими, що не можуть бути задоволенні до проведнення відповідачем перевірки законності видачі згаданої вище довідки.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 229, 244-246, 255, 293, 295 суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1) до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Козацька, буд. 33, м. м. Cлавута Хмельницької області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення зустрічної перевірки видачі довідки ПАТ «Мостобуд» від 12.06.2017 року №32, наданої ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника відповідно до ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести зустрічну перевірку достовірності видачі довідки ПАТ «Мостобуд» від 12.06.2017 року №32.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Славутський міськрайонний суд Хмельницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шевчук В. В.