
Справа №592/13356/17
Провадження №2-а/592/67/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Труханової Л.М.
за участю секретаря Сахненко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність суб’єкта владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
21.11.2017 позивач звернувся до суду з позовом і обґрунтовує його тим, що 19.06.2017 був звільнений з посади старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Сумській області за пунктом 64 підпунктом «ж» (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органі внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29.07.1991 р. №114. Відповідно до Закону України № 2262 - XII від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) з 20.06.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області йому була призначена пенсія за вислугу років, про що було надіслано Повідомлення про призначення пенсій № 7648/03.1-03 від 26.07.2017. У Повідомленні був наведений розрахунок пенсії та були вказані складові грошового забезпечення, взяті для її розрахунку. З Повідомлення позивач дізнався про те, що до розрахунку його пенсії не було включено деякі види виплат, які входять до складу грошового забезпечення, з якого має проводитись розрахунок. 14 серпня 2017 року звернувся із заявою до ГУ ДФС у Сумській області з проханням видати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення. На його заяву було надано нову довідку про додаткові види грошового забезпечення від 21.08.2017 №6600/10/18-28-05-56 виплачені йому в 2015-2017 р.р., а саме: матеріальна допомога (постанова КМУ №268) на загальну суму 14677,55 грн., індексація (постанова КМУ №1078) на загальну суму 11759,31 грн. Також в цій довідці було зазначено, що з усіх видів грошового забезпечення було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. У подальшому 28.08.2017 позивач звернувся із заявою до ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області про здійснення перерахунку пенсії у зв’язку з отриманням ним нової довідки та просив обчислити пенсію з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, та з урахування нових даних, які йому стали відомі. На своє звернення позивач отримав відмову від ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області. Надана нова довідка від 21.08.2017 №6600/10/18-28-05-56 про додаткові види грошового забезпечення, та дані вказані в ній, не були прийняті до уваги ГУ ПФ в Сумській області. Одже згідно відповіді ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області від 26.09.2017 №551/Т-11 позивачу відмовлено у включенні до розрахунку пенсії двох видів грошового забезпечення : індексації грошових доходів населення та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально- побутових питань. З такою відмовою позивач не погодився та просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення з урахуванням допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації грошових доходів; зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумський області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20 червня 2017 року, врахувавши при обчисленні грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, у розмірах, зазначених у довідці ДФС України ГУ ДФС у Сумській області від 21.08.2017 №6600/10/18-28-05-56 про доходи за останні 24 місяці перед звільненням, також просить стягнути витрати зі сплати судового збору у сумі 640 грн.
Позивач у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі та просив їх задовільнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, з підстав зазначених у наданому відзиві на позовну заяву. Просила у задоволенні позовних вимог відмови у повному обсязі.
З 15.12.2017 Кодекс адміністративного судочинства України діє у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017, підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення, передбачено, що справи у судах першої інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суд, вислухавши учасників розгляду справи, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, звільнений з посади старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Сумській області, перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 20.06.2017 головним управлінням Пенсійного України в Сумській області позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення був обчислений на підставі документів, наданих Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Сумській області, а саме на підставі грошового атестату від 19.06.2017 № 6 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 19.06.2017 № 103/05-19.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІустановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІтакож гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Позивачем 28.08.2017 надано до Головного управління ПФУ в Сумській області заяву про перерахунок його пенсії згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 21.08.2017 № 6600/10/18-28-05-56 (а.с.17).
Згідно листа № 551/Т-11 від 26.09.2017 Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області відмовлено в задоволенні заяви позивача, пославшись на те, що відсутні підстави для обчислення пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів при здійсненні такого обчислення. (а.с. 19).
Отже, така відмова позивача є протиправною, у позивача наявні права на перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів і суд вважає необхідним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії з грошового забезпечення з урахуванням допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації грошових доходів; зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумський області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 20 червня 2017 року, врахувавши при обчисленні грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, у розмірах, зазначених у довідці ДФС України ГУ ДФС у Сумській області від 21.08.2017 №6600/10/18-28-05-56 про доходи за останні 24 місяці перед звільненням.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань суб’єктів владних повноважень відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 5, 8, 9, 10, 12, 13, 77, 194, 205, 211, 229, 230, 241, 242, 271 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність суб’єкта владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально – побутових питань та індексації грошових доходів.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20 червня 2017 року, враховуючи при обчисленні грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію у розмірах, зазначених у довідці ДФС України ГУ ДФС у Сумській області від 21.08.2017 №6600/10/18-28-05-56 про доходи за останні 24 місяці перед звільненням.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: місто Суми, вулиця Пушкіна,1, Код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 640 грн. судових витрат, а у разі відсутності в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області відкритих рахунків в органах Казначейства стягнути судові витрати з Державного бюджету України.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 26.02.2018 року.
Суддя Л.М. Труханова