Рішення № 72551785, 21.02.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
592/13597/17
Номер документу
72551785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№592/13597/17

Провадження №2-а/592/76/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2018 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі:

головуючого судді Чернобая О.І.,

за участю секретаря судового засідання Хріна М.О.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинення дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом і свої вимоги мотивує тим, що йому з 17.06.2009 року відповідачем призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Із зазначеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Враховуючи зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»ст.43 ч.16, вважає, що його пенсія підлягає невідкладному перерахунку з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч.2 ст.63). Відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 призначення пенсій проводиться на підставі довідок про склад грошового забезпечення, наданих уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу було звільнено зі служби, окремо на кожну особу, складених за встановленою формою. Крім цього, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення прийняте КМУ, про що державні органи, визначені порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Позивач вказує, що сектором пенсійного забезпечення ГУНП в Сумській області було підготовлено та за вих. №11/169-83(1370) від 22.06.2017 року направлено на адресу відповідача довідку на його ім’я про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Розмір грошового забезпечення, згідно даної довідки змінився у сторону збільшення. З метою перерахунку пенсії, ним 06.11.2017 року було направлено на адресу відповідача заяву про перерахунок пенсії, згідно останніх змін грошового забезпечення. Листом від 17.11.2017 року № 967/3-11 відповідач відмову задоволенні заяви позивача у зв’язку з тим, що перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Позивач вважає, що посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність такого виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. За таких обставин позивач просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення та виплати йому пенсії з грошового забезпечення без урахування даних вказаних у довідці від 22.06.2017 року; 2) зобов’язати відповідача перерахувати йому пенсію та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення, згідно довідки від 22.06.2017 року №11/169-83, здійснити виплату 28698,25 грн.; 3) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 18.12.2017 року було відкрито спрощене провадження у справі.

31.01.2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Проте, позивачем пропущений строк звернення до суду. Перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області у червні 2017 року. Оскільки відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, вважають, що відсутні підстави для задоволення вимог позивача про встановлення судового контролю та допуску негайного виконання рішення суду, оскільки позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про можливість ухилення головного управління від виконання судового рішення. А також зазначено, що в управління відсутня окрема бюджетна програма для забезпечення виконання рішень суду, а тому вважають, що правильно відшкодувати понесені судові витрати позивача за рахунок Державного бюджету України. За таких обставин просять відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, дослідивши докази справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12.06.2009 року Наказом ГУМВС України №59 о/с ОСОБА_1 був звільнений зі служби у запас Збройних Сил за п.64 «б» (через хворобу) (а.с.7)

Так, позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

06.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахування розміру його пенсійного забезпечення відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 та виплатити заборгованість з 01.01.2016 року (а.с.11)

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.11.2017 року № 967/3-11, що перерахунок згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.12).

З діями Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ради позивач не погоджується, тому звернувся до суду.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежнихвід них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, та № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до вимог ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМ України від 13.02.2008 року № 45, визначена процедура перерахунку пенсії військовослужбовців до яких віднесений позивач, у зв'язку зі зміною розміру одного з видів грошового забезпечення.

Так п.п. 2 і 3 Порядку визначено, що головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

У червні 2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшла довідка від ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою залишений у розпорядженні ГУМВС по посаді начальника Сумського МВ УМВС України в Сумській області/Начальник відділу поліції (на день звільнення), становить 8749,20 грн. (а.с.10)

Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів дає підстави вважати, що позивач у зв'язку зі збільшенням посадового окладу має право на перерахунок пенсії з першого числа наступного місяця після набрання цим наказом чинності, тобто з 01.01.2016 року.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Крім того, позивач також просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Згідно з ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Проте, суд не вбачає підстав для застосування судового контролю за виконанням судового рішення на час ухвалення рішення у справі. У позовній заяві не обґрунтовано, з яких підстав позивач вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 242-245 КАС України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (м.Суми, вул.Добролюбова, 49, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул.Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення, відповідно до Постанови КМУ від 18.11.2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ від 18.11.2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки УМВС в Сумській області від 22.06.2017 року №11/169-83 (1370) та провести виплату недоплаченого розміру пенсії.

У задоволенні вимоги ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду – відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 640 грн. 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського адміністративного апеляційного суду, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи через Ковпаківський районний суд м. Суми, протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі їх апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя О.І. Чернобай