
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1378/17
УХВАЛА
02 березня 2018 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Бєлова Л.В., перевіривши апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Дніпровського районного управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про стягнення заробітної плати та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
Перевіривши апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року, суд вважає, що вона не може бути прийнята до апеляційного провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. 296 КАС України з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (у редакції, чинній на момент ухвалення оскаржуваного рішення).
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач оскаржує постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач отримав копію повного тексту постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року 04 грудня 2017 року, що підтверджується датою на штампі вхідної кореспонденції на копії супровідного листа. (а.с. 128).
14 грудня 2017 року відповідачем подано апеляційну скаргу на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року.
Вищезазначена апеляційна скарга зареєстрована судом першої інстанції 18 грудня 2017 року за вх. № 16706/17.
29 грудня 2017 року ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року - залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору у розмірі 1408 грн. 00 коп., відповідно редакції Закону України "Про судовий збір", чинної до 15 грудня 2017 року (110 % ставки, що підлягала сплаті при подані позовної заяви).
11 січня 2018 року до Київського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання про продовження строку для усунення недоліків.
18 січня 2018 року ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду клопотання відповідача - задоволено.
07 лютого 2018 року ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Дніпровського районного управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про стягнення заробітної плати та моральної шкоди - повернуто відповідачу.
16 лютого 2018 року відповідачем вдруге подано апеляційну скаргу на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року.
Вищезазначена апеляційна скарга зареєстрована судом першої інстанції 19 лютого 2018 року за вх. № 3918/18.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року подана з пропуском строку апеляційного оскарження, визначеного ч. 2 ст. 186 КАС України (у редакції, чинній на момент ухвалення оскаржуваного рішення).
До апеляційної скарги долучено клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року.
У клопотанні зазначено, що відповідачем пропущено строк звернення до суду апеляційної інстанції з повторно поданою апеляційною скаргою у зв'язку з тим, що апелянт був позбавлений можливості усунути недоліки вперше поданої апеляційної скарги у зв'язку з недостатнім бюджетним фінансуванням потреб на сплату судового збору та несвоєчасним надходженням коштів на розрахункові рахунки.
Перевіривши доводи клопотання відповідача, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно з ч. 1 ст. 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (у редакції чинній на момент постановлення оскаржуваного рішення).
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 44 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Отже, особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити судові рішення у встановлений КАС України строк. Положеннями КАС України передбачено можливість поновлення пропущеного строку апеляційного оскарження лише у разі пропуску такого строку з поважних причин.
Невиконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху не є поважною причиною пропуску строку апеляційного оскарження, оскільки вказана підстава не є такою, що не залежить від волі особи, яка подає апеляційну скаргу, і не надає такій особі права у будь-який необмежений час після сплину законодавчо визначеного строку оскарження реалізовувати право апеляційного оскарження рішення суду першої інстанції.
Окрім того, до апеляційної скарги Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві не долучено жодних доказів відсутності коштів на розрахункових рахунках та доказів вчинення будь-яких дій, спрямованих на отримання достатнього для сплати судового збору фінансування з Державного бюджету України з моменту повернення апеляційної скарги, поданої вперше, до моменту повторного звернення з апеляційною скаргою саме у цій справі.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Устименко проти України" від 06 жовтня 2015 року Європейський суд з прав людини наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами.
Європейський суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом певного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є обмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип правової визначеності, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зазначені відповідачем причини пропуску строку апеляційного оскарження рішення суду першої інстанції не можуть вважатися поважними та не виправдовують втручання у принцип остаточності рішення.
Суд звертає увагу, що ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року, якою відповідачу повернуто первинну апеляційну скаргу, в касаційному порядку не оскаржена.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно з пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (зі змінами від 03 жовтня 2017 року, що вступили в силу 15 грудня 2017 року), за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, розмір судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при подані позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Так, ставка судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року становить 1920 грн. 00 коп.
До апеляційної скарги долучено платіжне доручення №363 від 12 лютого 2018 року про сплату судового збору у розмірі 1408 грн. 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказана сума сплачена на виконання вимог ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 29 грудня 2017 року про залишення апеляційної скарги без руху, що підтверджується твердженнями, наявними в клопотанні апелянта про продовження сплати судового збору (а.с. 140).
Отже,12 лютого 2018 року відповідачем сплачено судовий збір за первинно подану апеляційну скаргу, зареєстровану судом першої інстанції за вх. № 16706/17.
Колегія суддів звертає увагу, що судовий збір сплачується за подання кожної апеляційної скарги окремо.
Отже, судовий збір за повторне подання апеляційної скарги на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року не сплачено.
Тому, у зв'язку з викладеним, вважаю необхідним апеляційну скаргу відповідача залишити без руху та запропонувати усунути вказані недоліки апеляційної скарги шляхом подання до суду:
- обґрунтованого клопотання із зазначенням інших підстав для поновлення строку апеляційного оскарження постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року;
- оригіналу документу (квитанції) про сплату судового збору у встановленому Законом України "Про судовий збір" порядку у розмірі 1920 грн. 00 коп. виходячи зі ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за наступними реквізитами: Р/Р 31211206781007, Банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ-38004897, МФО 820019, Код класифікації доходів бюджету: 22030001, Символ звітності -206, Призначення платежу: Судовий збір Київський ААС, пункт таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору, ПІБ позивача, номер справи. Отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 169, 296, 298 КАС України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про поновлення строку апеляційного оскарження постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року - залишити без руху.
Встановити Головному управлінню Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві 10 (тридцять) днів з моменту отримання копії даної ухвали для усунення вказаних недоліків.
У разі невиконання вимог ухвали суду у зазначений вище строк, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та не може бути оскаржена.
Суддя Л. В. Бєлова
Головуючий суддя Бєлова Л.В.