
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2018 року справа № 234/11220/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Геращенка І.В., суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О.,
секретар судового засідання – Чернявська К.Г.
за участю:
позивач – не з’явився,
представника позивача – ОСОБА_1, договір № б/н від 15.07.2016 року, свідоцтво № 4400 від 04.07.2012 року,
представника відповідача – ОСОБА_2, довіреність № 2351/08 від 05.02.2018 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 08 серпня 2016 року по адміністративній справі № 234/11220/16-а (головуючий 1 інстанції Демидова В.К., м. Краматорськ) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі – позивач) 20 липня 2016 звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області (далі – відповідач, управління, пенсійний орган) про визнання протиправними дії та рішення № 50 від 15 липня 2016 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 596 від 12 квітня 2016 року з розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 01 жовтня 2003 року; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою Генеральної прокуратури України від 12 квітня 2016 року № 596 про заробітну плату, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 01 жовтня 2003 року, із розрахунку 90% від суми місячного заробітку 39696,14 грн., без обмеження суми пенсійної виплати, а також виплатити різницю в пенсії, починаючи з 06 липня 2015 року (а.с. 3-4).
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 08 серпня 2016 року адміністративний позов задоволений частково. Визнано протиправними дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області № 50 від 15 липня 2016 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 596 від 12 квітня 2016 року з розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 01 жовтня 2003 року. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою Генеральної прокуратури України від 12 квітня 2016 року № 596 про заробітну плату, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 01 жовтня 2003 року, з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, з 18 лютого 2016 року (а.с. 32-36).
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволені позову.
В апеляційній скарзі зазначив, що приймаючи рішення судом першої інстанції не враховано п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 38-39).
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, наполягав на її задоволенні, проти чого заперечував представник позивача, вважаючи рішення суду законним та обґрунтованим.
Колегія суддів, заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, встановила наступне.
З 01 жовтня 2003 року ОСОБА_3 призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від суми заробітної плати (а.с.9).
Згідно довідки № 1426/5662 від 20 листопада 2014 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2 та перемістився з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) в м. Краматорськ, вулиця Юбілейна, будинок 2/49 (а.с.6)
Згідно копії довідки № 18-596зп від 12 квітня 2016 року, виданої Генеральною прокуратурою України, ОСОБА_3 працював на посаді старшого помічника Генерального прокурора України. Заробітна плата на 01 грудня 2015 року складається: основний оклад – 4354,00 грн., класний чин – 140,00 грн., вислуга років – 1797,60 грн. Інші виплати, які передбачені чинним законодавством: з 01 березня 2012 року по 02 квітня 2012 року – 10343,68 грн. * 1,24 =12826,16 грн.; з 03 квітня 2012 року по 28 лютого 2014 року – 625897,82 грн. * 1,26 = 788631, 25 грн., всього 39696, 14 грн. (а.с.8)
06 липня 2016 року позивач звернувся до управління за перерахунком пенсії по заробітній платі, надавши довідку № 18-596 від 12 квітня 2016 року про підвищення заробітної плати з 01 грудня 2015 року (а.с. 9).
Рішенням управління № 50 від 11 липня 2016 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№ 213-V11 від 02.03.2015 року) у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Оскільки закон щодо призначення всіх пенсій не був прийнятий до 01 червня 2015 року, то норми, які регулюють пенсійне забезпечення прокурорів скасовані відповідно до вказаного закону (а.с. 9).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірними питаннями у даній справі є правомірність відмови відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії у зв’язку з підвищенням окладів робітників прокуратури та наявність у позивача права на перерахунок пенсії.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначались статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла до 01січня 2015 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 13).
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015 року.
Крім того, 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015 року
Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як вже зазначалось, позивачу з жовтня 2003 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».№ 1789-ХІІ (зі змінами, чинними на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Посилання на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є необґрунтованим оскільки нові положення законодавчих актів не застосовуються до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
Однак, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, оскільки станом на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року в частині перерахунку пенсії втратила чинність, відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку із відсутністю законодавчих підстав для цього, а тому апеляційний суд обґрунтовано прийняв рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що відмова відповідача у перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавлення його права на соціальний захист.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв’язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, у зв’язку з чим постанова Краматорського міського суду Донецької області від 08 серпня 2016 року по адміністративній справі № 234/11220/16-а підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки оскаржувану постанову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями статями 250, 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 08 серпня 2016 року по адміністративній справі № 234/11220/16-а – задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 08 серпня 2016 року по адміністративній справі № 234/11220/16-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії – скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволені позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.
Повний текст постанови складений 03 березня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: І.В. Сіваченко
ОСОБА_4