
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/2914/17
УХВАЛА
03 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Губської О.А., суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О., перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року апеляційну скаргу залишено без руху з наданням апелянту строку для усунення недоліків протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали шляхом подання до суду апеляційної інстанції документа про сплату судового зборуу у розмірі 960 грн. та пред'явлення документу, який в порядку, встановленому законом, підтверджує повноваження представника відповідача.
Копію вказаної ухвали було отримано уповноваженим представником апелянта 15 лютого 2018 року.
Враховуючи вимоги ст. 120 КАС України, останній день на усунення недоліків апеляційної скарги - 26 лютого 2018 року.
26 лютого 2018 року відповідачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору або продовження строку на усунення недоліків, в якому він просить суд апеляційної інстанції відстрочити сплату судового збору за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у справі №810/2914/17 до моменту винесення постанови судом апеляційної інстанції. Вказане клопотання мотивовано неможливістю сплати судового збору за подання апеляційної скарги з огляду на те, що станом на 23.02.2018 кошти на сплату судового збору відсутні, на підтвердження чого надає виписку по рахунках, сформовану ЦА ГУ ДКСУ у Київській області.
Колегія суддів вважає, що зазначене клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у редакції на час подання скарги, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведені норми дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.
Згідно з частиною першою ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Колегія суддів зазначає, що апелянт не зазначає жодних доказів про відсутність коштів для сплати судового збору станом на 26.02.2018.
При цьому, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
ДФС та її територіальні органи (органи доходів і зборів) є державними органами, що здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.
Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 "Інші поточні платежі", розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.
Після прийняття Закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період до затвердження в установлений законодавством термін бюджетного розпису на поточний рік в обов'язковому порядку складається тимчасовий розпис бюджету на відповідний період. Бюджетні установи складають на цей період тимчасові індивідуальні кошториси (з довідками про зміни до них у разі їх внесення).
З урахуванням наведеного та беручи до уваги, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, суд вважає, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору тощо не можуть бути підставою для реалізації суб'єктом владних повноважень права на апеляційне оскарження у будь-який необмежений час після закінчення такого строку та, відповідно, підставою для продовження зазначеного строку та відстрочення сплати судового збору.
Крім того, положеннями статті 129 Конституції України, а також п. 2 ч. 3 ст. 2, ст. 8 КАС унормовано рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, як одну із основоположних засад судочинства.
З урахуванням викладеного, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення клопотання відповідача про відстрочення сплати судового збору або продовження строку на усунення недоліків.
На підставі ч. 2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, у відповідності до яких апеляційна скарга підлягає поверненню скаржнику.
Згідно з ч. 5 ст. 298 КАС України питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 120, 133, 169, 298 КАС України, суд
У Х В А Л И В
Відмовити Головному управлінню ДФС у Київській області у задоволенні клопотання про продовження строку на усунення недоліків або відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення повернути апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяО.А. Губська СуддяА.Б. Парінов СуддяО.О. Беспалов
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.