
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2018 р. Справа№ 910/18704/17
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Агрикової О.В.
суддів: Мальченко А.О.
Чорногуза М.Г.
без виклику представників сторін,
розглянувши апеляційну скаргу
Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву
на рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2017
(повний текст рішення складений 19.12.2017)
у справі №910/18704/17 (суддя І.М. Отрош)
за позовом Регіонального відділення
Фонду державного майна України по місту Києву
до фізичної особи - підприємця Педченка Максима Юрійовича
про стягнення 7144,00 грн., -
встановив:
У жовтні 2017 Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву (далі - позивач) подало до Господарського суду міста Києва позовну заяву до фізичної особи - підприємця Педченка Максима Юрійович про стягнення 7144,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що переможцем конкурсу з оренди частини нежилого приміщення, загальною площею 4,0 кв.м., що знаходиться на балансі Київської державної академії водного транспорту імені Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 20Б (2,0 кв.м. на 2-му та 2,0 кв.м. на 5-му поверхах гуртожитку), визнано фізичну особу-підприємця Педченка Максима Юрійовича.
Однак, відповідачем порушено строк, встановлений пунктом 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №906 від 31.08.2011, на повернення (подання) позивачу підписаного проекту договору оренди.
За доводами позивача, оскільки умовами конкурсу була встановлена відповідальність переможця конкурсу (відповідача) за не підписання проекту договору у встановлений строк, позивач просить суд стягнути з відповідача 50% подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.12.2017 у справі №910/18704/17 у позові відмовлено.
При прийнятті вказаного рішення місцевий господарський суд дійшов до висновку про те, що проект договору оренди державного майна, який позивач зобов'язаний надати відповідачу в силу положень пункту 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, має бути підписаний уповноваженою особою позивача як орендодавцем.
Однак, проект договору оренди нерухомого майна, який був наданий позивачем для підписання відповідачу, містить усі передбачені законом істотні умови, але не підписаний уповноваженим представником Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву та на ньому відсутній відбиток печатки юридичної особи позивача (орендодавця). А тому, на переконання суду першої інстанції, вказаний проект договору оренди не є офертою в розумінні статті 641 ЦК України, так як не виражає намір особи, яка зробила пропозицію, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Також, за висновком місцевого господарського суду, відповідальність орендаря, встановлена в умовах конкурсу, не є господарсько-правовою відповідальністю, яка встановлена договором або актом цивільного законодавства, а отже навіть у випадку порушення відповідачем свого обов'язку щодо підписання договору у передбачені строки, - відсутні правові підстави для застосування до відповідача відповідних штрафних санкцій.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву подало до Київського апеляційного господарського суду скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2017 у справі №910/18704/17 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на ті ж самі обставини та норми законодавства, що і в позовній заяві.
При цьому, в поданій апеляційній скарзі заявником не зазначено, у чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення (неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи, та (або) неправильність установлення обставин, які мають значення для справи, внаслідок необґрунтованої відмови у прийнятті доказів, неправильного їх дослідження чи оцінки, неподання доказів з поважних причин та (або) неправильне визначення відповідно до встановлених судом обставин правовідносин тощо) (пункт 5 частини 2 статті 258 ГПК України).
Відповідач не скористався своїм правом та не подав суду відзив на апеляційну скарг, що не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції (стаття 263 ГПК України).
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.01.2018 для розгляду справи №910/18704/17 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Агрикова О.В., судді Чорногуз М.Г., Мальченко А.О.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 19.01.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву на рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2017 у справі №910/18704/17, в якій зазначено, що відповідно до частини 10 статті 270 ГПК України апеляційна скарга розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідних клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням учасників справи не заявлено.
Відповідно до частини 1 статті 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Частиною 10 статті 270 ГПК України передбачено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1762,00 грн. (1762,00 грн. х 100 = 176,200 грн.).
Ціною позову у справі є 7144,00 грн.
Згідно з частиною 13 статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Враховуючи, що ціна позову у даній справі є 7144,00 грн., розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні за наявними матеріалами справи. Судове засідання не проводиться.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, в нарадчій кімнаті дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» останній є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» останній здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності.
Згідно статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є, зокрема, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.
Відповідно до пункту 1 Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву (далі - регіональне відділення) останнє утворюється в місті Києві і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
Згідно з пункту 4.4 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву основними завданнями регіонального відділення є здійснення повноважень орендодавця державного майна.
Відповідно до пункту 5.4 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом у сфері оренди державного майна: виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності; здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна по договорах оренди, укладених регіональним відділенням, та договорах оренди, укладених підприємствами, організаціями, установами, розмір орендної плати по яких погоджений регіональним відділенням; проводить інвентаризацію, оцінку цілісних (єдиних) майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, що передаються в оренду регіональним відділенням, а також нерухомого майна та майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі приватизації (корпоратизації), або виступає її замовником, укладає договори на проведення оцінки зазначеного майна та затверджує акти оцінки (висновки про вартість майна); здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств; здійснює контроль за використанням орендованого нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності, та за виконанням умов договорів оренди; бере участь у здійсненні контролю за поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договору оренди; здійснює інші функції в сфері орендних відносин за дорученням Фонду.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Фонд державного майна України щодо державного майна, а органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим, або комунального майна формують щороку на підставі інформації органів, уповноважених управляти відповідним майном, переліки цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів і нерухомого майна, що може бути передано в оренду. Зазначені переліки оприлюднюються в засобах масової інформації та на офіційних веб-сайтах орендодавців.
Згідно з частиною 4 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу.
Процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності, визначає Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №906 від 31.08.2011 (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку конкурс на право оренди об'єкта (далі - конкурс) оголошується орендодавцем.
Згідно з пункту 5.6 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву останнє забезпечує прозорість та відкритість діяльності регіонального відділення шляхом оприлюднення інформації про приватизацію і передачу в оренду державного майна в офіційних друкованих виданнях Фонду - Державному інформаційному бюлетені про приватизацію та додатку до нього - газеті «Відомості приватизації», а також місцевих засобах масової інформації.
Також, відповідно до пункту 4 Порядку оголошення про конкурс щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та нерухомого майна площею 100 кв. метрів і більше або такого, що перебуває на балансі морського, річкового порту, аеропорту, публікується в газеті «Відомості приватизації» та за рішенням орендодавця в інших виданнях. Оголошення щодо інших об'єктів розміщуються в газеті «Відомості приватизації» та/або в республіканських Автономної Республіки Крим, обласних, міських у місті Києві і Севастополі виданнях за місцем розташування об'єктів оренди. Оголошення про конкурс також оприлюднюється на веб-сайтах орендодавців.
Оголошення про конкурс публікується щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів не пізніше ніж за 40 календарних днів до дати проведення конкурсу; щодо нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна - не пізніше ніж за десять календарних днів до дати проведення конкурсу і повинне містити такі відомості: інформація про об'єкт (назва, місцезнаходження, у разі оренди цілісного майнового комплексу - також обсяг і основна номенклатура продукції, у тому числі тієї, що експортується, кількість і склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, наявність майна в заставі, податковій заставі, в оренді); умови конкурсу; розмір гарантійного внеску, який становить шість стартових орендних плат. Гарантійний внесок може бути здійснений шляхом перерахування коштів на визначений в оголошенні про конкурс рахунок або шляхом надання банківської гарантії. При цьому банківська гарантія надається у вигляді безвідкличного резервного банківського акредитива (гарантії), який видається банком з кредитним рейтингом інвестиційного рівня або банком, акціонер якого володіє в ньому контрольним пакетом акцій (материнська компанія) і має кредитний рейтинг інвестиційного рівня. Під «інвестиційним рівнем» для цілей цього Порядку розуміють оцінку кредитного ризику банку або акціонера, що володіє в ньому контрольним пакетом акцій (материнська компанія), довгострокові незабезпечені облігації яких мають достатній рівень кредитоспроможності на рівні «ВВВ» або вище згідно з міжнародною рейтинговою шкалою, визнаною міжнародними рейтинговими агентствами, і які не мають на дату проведення конкурсу судових процесів з державним органом приватизації або будь-яким іншим органом державної влади України (далі - гарантійний внесок); реквізити рахунка та призначення платежу (для сплати гарантійного внеску); дата, час і місце проведення конкурсу; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.
Відповідно до пункту 5 Порядку умовами конкурсу є: стартовий розмір орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напряму виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог щодо експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат, пов'язаних з проведенням незалежної оцінки об'єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат).
Умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо: внесення протягом 10 робочих днів від дати укладення договору оренди плати не менш як за шість місяців; період, за який вноситься плата, встановлюється за пропозицією уповноваженого органу управління; виконання певних видів ремонтних робіт; виконання встановлених для підприємства мобілізаційних завдань; виготовлення продукції в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; збереження (створення) нових робочих місць; вжиття заходів для захисту навколишнього природного середовища з метою дотримання екологічних норм експлуатації об'єкта; створення безпечних умов праці; дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення.
Інші умови включаються до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.
Як вбачається з матеріалів справи, у газеті «Відомості приватизації» №103 (1019) від 26.12.2016 у розділі «Оголошення про проведення конкурсів на право оренди майна» (а.с. 48, зворот) було опубліковане оголошення наступного змісту «Назва об'єкта оренди та його місцезнаходження: нерухоме майно - нежитлове приміщення загальною площею 4,0 кв.м., реєстровий номер майна 19036779.10.ЮЛЯВУЯ002, що перебуває на балансі Київської державної академії водного транспорту імені Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 20Б (частина нежитлового приміщення 2,0 кв.м. на 2-му та 2,0 кв.м. на 5-му поверхах гуртожитку). Ринкова вартість об'єкта оренди згідно зі звітом про незалежну оцінку на 31.08.2016 становить 54900,00 грн. без урахування ПДВ. Орган, уповноважений управляти об'єктом оренди, - Міністерство освіти і науки України. У подальшому орендна плата підлягає коригуванню на щомісячні індекси інфляції. На період 2016 орендна плата не підлягає коригуванню на щомісячні індекси інфляції відповідно до пункту 9 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» №928Л/ІІІ від 25.12.2015.
Основні умови конкурсу: стартова плата за базовий місяць оренди - серпень 2016 становить 1830,00 грн. без урахування ПДВ; мета використання: розміщення оператора та провайдера телекомунікацій, який надає послуги з доступу до мережі Інтернет - 40%; найбільший запропонований розмір місячної орендної плати за використання зазначеного об'єкта оренди порівняно зі встановленою на торгах є початковою орендною платою; ефективне використання об'єкта оренди відповідно до його цільового призначення та умов договору оренди; строк оренди - 1 рік; заборона приватизації, суборенди та переходу права власності на орендоване майно до третіх осіб; забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки; компенсація переможцем конкурсу протягом і 5 днів з моменту підписання договору оренди витрат за виконану незалежну оцінку об'єкта оренди платнику за оцінку (за наявності підтвердних документів); на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання переможець конкурсу повинен сплатити завдаток в розмірі запропонованої ним суми місячної орендної плати на розрахунковий рахунок відділу Державного казначейства за місцем розташування об'єкта оренди протягом місяця з моменту підписання договору оренди. Внесений завдаток підлягає зарахуванню в рахунок плати за останній місяць платежів за використання майна; укладення з балансоутримувачем орендованого майна договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю; протягом місяця після укладення договору оренди застрахувати орендоване майно на суму, не меншу ніж його вартість (франшиза безумовна - 0%) за звітом про оцінку, на користь балансоутримувача і подати орендодавцю копії страхового поліса і платіжного доручення про сплату страхового платежу; на момент укладення договору оренди переможець конкурсу зобов'язаний надати узгоджений висновок балансоутримувача та орендаря щодо стану майна; переможець конкурсу після отримання від орендодавця проекту договору оренди протягом 5 робочих днів повертає йому підписаний зі свого боку проект договору оренди; у разі відмови від укладення або непідписання у встановлений термін договору оренди державного нерухомого майна переможець конкурсу сплачує штраф у розмірі подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу, у співвідношенні 50% до державного бюджету та 50% балансоутримувачу».
Матеріали справи містять копію заяви фізичної особи-підприємця Педченка Максима Юрійовича про участь конкурсі, в якій відповідач повідомляє про свій намір взяти в оренду приміщення, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 20Б, загальною площею 4 кв.м. з метою розміщення оператора та провайдера телекомунікацій, який надає послуги з доступу до мережі Інтернет; з усіма вимогами щодо умов конкурсу, надрукованих в газеті «Відомості приватизації» №103 (1019) від 26.12.2016, відповідач погодився (а.с. 12).
Відповідно до Протоколу №16 засідання конкурсної комісії від 16.01.2017 по проведенню конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону було визначено переможцем конкурсу з оренди частини нежилого приміщення, загальною площею 4,0 кв.м., що знаходиться на балансі Київської державної академії водного транспорту імені Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 20Б (2,0 кв.м. на 2-му та 2,0 кв.м. на 5-му поверхах гуртожитку), опубліковане в газеті «Відомості приватизації №103 (1019) від 26.12.2016 відповідача у даній справі - фізичну особу-підприємця Педченка Максима Юрійовича (а.с. 17-18).
Цього ж дня - 16.01.2017, позивач надав відповідачу проект договору оренди, проект акту приймання-передачі майна та узгоджений висновок стану орендованого майна і вказав на необхідність підписання вказаних документів протягом 5-ти днів, що підтверджується супровідним листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №30-04/396 від 16.01.2017 (а.с. 19).
При цьому, на звороті вказаного листа міститься відмітка про його отримання з відповідними додатками 16.01.2017 (о 16:22 год.) відповідачем - фізичною особою-підприємцем Педченком Максимом Юрійовичем (а.с. 19, зворот).
Матеріали справи містять також копію супровідного листа б/н від 23.01.2016 фізичної особи-підприємця Педченка Максима Юрійовича, в якому відповідач повідомляє позивача про те, що він надає позивачу підписаний відповідачем та балансоутримувачем договір оренди, з усіма умовами договору відповідач погоджується, заперечень не має (а.с. 20).
Вказаний супровідний лист від 23.01.2018 позивачем отримано 24.01.2018, про що свідчить відбиток штампу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №687 від 24.01.2017.
Відповідно до пункту 30 Порядку орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу надсилає рекомендованим листом або вручає під розписку особисто переможцю конкурсу (уповноваженій ним особі) проект договору оренди. Переможець конкурсу або уповноважена ним особа після отримання проекту договору протягом п'яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди. Умови договору оренди повинні враховувати істотні умови, визначені у статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», та включати орендну плату, запропоновану переможцем конкурсу, а також пропозиції переможця конкурсу, подані ним для участі в конкурсі.
Отже, відповідачем надано позивачеві підписаний ним та балансоутримувачем майна договір оренди майна не протягом п'яти робочих днів - до 23.01.2017, а 24.01.2017, тобто з пропуском встановленого пунктом 30 Порядку строку на один день.
Відповідно до пункту 32 Порядку у разі порушення строку, зазначеного у пункті 30 цього Порядку, комісія за умови надходження від інших учасників конкурсу у визначений в оголошенні про конкурс строк пропозицій, що відповідають умовам конкурсу, скасовує раніше прийняте рішення про визначення переможця конкурсу, виключає особу, яка порушила вимоги цього Порядку, з числа учасників конкурсу та визначає час і місце проведення додаткового засідання комісії. Додаткове засідання проводиться в порядку, встановленому пунктом 34 цього Порядку.
В подальшому, 30.01.2017 було проведено засідання конкурсної комісії щодо порушення пункту 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна (Протокол №4 від 30.01.2017, а.с. 64), на якому було вирішено скасувати рішення про оголошення переможцем конкурсу відповідача, виключити фізичну особу-підприємця Педченка Максима Юрійовича з числа учасників конкурсу, провести додаткове засідання по визначенню переможця конкурсу.
Прийняті на засіданні конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 30.01.2017 рішення обґрунтовані порушенням відповідачем пункту 30 Порядку.
Відтак, внаслідок порушення відповідачем пункту 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна його було позбавлено права оренди частини нежилого приміщення, загальною площею 4,0 кв.м., що знаходиться на балансі Київської державної академії водного транспорту імені Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 20Б.
Тобто, як встановлено судом, для відповідача внаслідок вказаного вище порушення вже настали негативні наслідки у вигляді позбавлення права укладення договору оренди.
Звертаючись до господарського суду з позовом у даній справі, позивач, посилаючись на порушення відповідачем пункту 30 Порядку, просив суд додатково стягнути з відповідача штраф, передбачений умовами оголошення про конкурс, опублікованих в газеті «Відомості приватизації» №103 (1019) від 26.12.2016 (у разі відмови від укладення або непідписання у встановлений термін договору оренди державного нерухомого майна переможець конкурсу сплачує штраф у розмірі подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу, у співвідношенні 50% до державного бюджету та 50% балансоутримувачу).
Оскільки розмір орендної плати становить 7144,00 грн., позивач просив суд стягнути з відповідача 50% подвійної орендної плати - 7144,00 грн. (7144,00 грн.х2х50%).
Згідно з частиною 3 статті 14 ЦК України виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до статті 4 ЦК України визначено загальний перелік актів цивільного законодавства. Основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу (далі - закон). Цивільні відносини можуть регулюватись актами Президента України у випадках, встановлених Конституцією України. Актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України. Якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону. Інші органи державної влади України, органи влади Автономної Республіки Крим можуть видавати нормативно-правові акти, що регулюють цивільні відносини, лише у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом
Відповідно до частини 1 статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Отже, особа несе господарсько-правову (цивільну) відповідальність лише на підставах та на умовах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №906 від 31.08.2011, умовами конкурсу є: стартовий розмір орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напряму виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог щодо експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат, пов'язаних з проведенням незалежної оцінки об'єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат). Умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо: внесення протягом 10 робочих днів від дати укладення договору оренди плати не менш як за шість місяців. Період, за який вноситься плата, встановлюється за пропозицією уповноваженого органу управління; виконання певних видів ремонтних робіт; виконання встановлених для підприємства мобілізаційних завдань; виготовлення продукції в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; збереження (створення) нових робочих місць; вжиття заходів для захисту навколишнього природного середовища з метою дотримання екологічних норм експлуатації об'єкта; створення безпечних умов праці; дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення. Інші умови включаються до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.
Тобто, Порядом проведення конкурсу на право оренди державного майна визначено обов'язкові умови конкурсу та передбачено, що до умов конкурсу можуть включатися інші умови.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву як в позовній заяві, так і в апеляційній скарзі, не зазначає, яким саме актом законодавства його наділено повноваженням встановлювати форми та розмір господарсько-правової відповідальності у спірних правовідносинах, а саме у випадку невиконання орендарем обов'язку щодо підписання договору оренди внаслідок визнання останнього переможце конкурсу.
Відповідальність орендаря, встановлена в умовах конкурсу, які викладені у газеті «Відомості приватизації» №103 (1019) від 26.12.2016, не є господарсько-правовою відповідальністю, яка встановлена договором або актом цивільного законодавства. Відтак, навіть у випадку порушення відповідачем свого обов'язку щодо підписання договору у передбачені строки, відсутні правові підстави для застосування до відповідача відповідальності у вигляді стягнення штрафу.
Одночасно, колегія суддів зазначає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частини 1, 2 статті 8 Конституції України).
Відповідно до частин 1, 5 статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
В силу положень частини 1 статті 129 Конституції України, частини 1 статті 2, частини 1 статті 6, частини 2 статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пункту 1 частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 ГПК України, суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Конституційний Суд України у підпункті 4.1. пункту 4 Рішення у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 69 Кримінального кодексу України (справа про призначення судом більш м'якого покарання) по справі №1-33/2004 від 02.11.2004, відмітив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі обмежувати свободу та рівність особи. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню.
У сфері реалізації права справедливість проявляється, зокрема, у рівності всіх перед законом, відповідності злочину і покарання, цілях законодавця і засобах, що обираються для їх досягнення.
Правову позицію щодо дотримання справедливості Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора: «Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах».
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави».
Принцип верховенства права та справедливості є універсальним, як для кримінального, так і для господарського, адміністративного та цивільного судочинства.
На дане власне рішення Конституційний Суд України посилається і в рішеннях по справах №1-10/2004 від 01.12.2004 та №1-9/2005 від 24.03.2005.
Відповідно до пунктів 41, 52 Доповіді, схваленої Венеційською Комісією на 86му пленарному засіданні (Венеція, 25- 26 березня 2011), «Верховенство права» одним з обов'язкових елементів поняття «верховенство права» є «заборона свавілля», який означає, що хоча дискреційні повноваження є необхідними для здійснення всього діапазону владних функцій у сучасних складних суспільствах, ці повноваження не мають здійснюватись у свавільний спосіб. Їх здійснення у такий спосіб уможливлює ухвалення суттєво несправедливих, необґрунтованих, нерозумних чи деспотичних рішень, що є несумісним із поняттям верховенства права.
Як вже зазначалось судом апеляційної інстанції, відповідачем надано (повернуто) позивачеві підписаний ним та балансоутримувачем майна договір оренди майна не протягом п'яти робочих днів - до 23.01.2017 (пункт 30 Порядку), а 24.01.2017, тобто з пропуском встановленого строку на один день.
30.01.2017 конкурсною комісією позивача на підставі пункту 30 Порядку було вирішено скасувати рішення про оголошення переможцем конкурсу відповідача, виключити його з числа учасників конкурсу і провести додаткове засідання по визначенню переможця конкурсу.
Тобто, для відповідача внаслідок вказаного вище порушення вже настали негативні наслідки у вигляді позбавлення права укладення договору оренди.
При цьому, позивачем жодним чином не обґрунтовано з посиланням на відповідні факти та докази настання для нього будь-яких негативних наслідків внаслідок прострочення відповідачем на один день повернення підписаного ним та балансоутримувачем майна договору оренди майна.
Відтак, колегія суддів дійшла до висновку про неспіврозмірність негативних наслідків для позивача та відповідача, як і неспіврозмірність заявленого до стягнення розміру штрафу таким наслідкам, які сторони зазнали у зв'язку з не укладенням договору оренди.
На переконання колегії суддів, відповідач опинився в більш обмеженому становищі, яке перешкоджає повноцінному здійсненню ним господарської діяльності.
При цьому, вказане вище покарання у вигляді позбавлення права, на переконання колегії суддів, в повній мірі відповідає змісту допущеного відповідачем порушення.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла до висновку про те, що оскаржуване рішення суду прийнято у відповідності з вимогами чинного матеріального та процесуального права, підстав його скасовувати або змінювати не вбачається.
Таким чином, колегія суддів встановила, що обставини, на які посилається скаржник, не можуть бути підставою для зміни або скасування рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2017 у справі №910/18704/17.
Керуючись статтями 74, 129, 269, 275, 276, 281 - 284 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
постановив:
1. Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву на рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2017 у справі №910/18704/17 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2017 у справі №910/18704/17 залишити без змін.
3. Справу №910/18704/17 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного суду у порядку та в строк, передбачені статтями 288, 289 ГПК України.
Головуючий суддя О.В. Агрикова
Судді А.О. Мальченко
М.Г. Чорногуз