Рішення № 72544650, 07.12.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
925/1479/17
Номер документу
72544650
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2017 р. Справа № 925/1479/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., з секретарем судового засідання Швидкою О.В., за участю представників сторін :

від позивача – ОСОБА_1, ОСОБА_2- за довіреностями,

від відповідача – не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Стебне"

до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

про визнання укладеною додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов, у якому позивач просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 26 червня 2012 року у запропонованій позивачем редакції:

"Додаткова угода про внесення змін

до договору оренди землі 26 червня 2012 року"

_____ ___2017 року м. Черкаси

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890), адреса: м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131, в особі начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3, яка діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, (далі - орендодавець) з однієї сторони, та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Стебне», в особі директора ОСОБА_4, адреса: 20208, Черкаська область, Звенигородський район, с Стебне (далі - орендар) з іншої сторони за згодою сторін уклали цю Додаткову угоду до договору оренди землі від 26 червня 2012 року, який зареєстрований у відділі Держкомзему у Звенигородському районі Черкаської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 червня 2012 року за № 712128704001723, про нижченаведене :

1. Пункт 5 розділу 2 "Об'єкт оренди" договору викласти в такій редакції: "Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 10,2200 га, (кадастровий номер 7121287000:03:003:0391) становить 348747,28 грн. (триста сорок вісім тисяч сімсот сорок сім гривень 28 коп.), визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області №8-30 від "30" вересня 2016 р.

2. Пункт 12 розділу 4 «Орендна плата» договору викласти в такій редакції: "Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати".

3. Цю додаткову угоду укладено у 2 (двох) примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру Сільськогосподарське товариство з

у Черкаській області обмеженою відповідальністю "Стебне"

18000, м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131 юридична адреса: 20208, Черкаська

код ЄДРПОУ 39765890 область, Звенигородський район,

с. Стебне, код ЄДРПОУ 03792852

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

_____ _____

М.П ___ ОСОБА_5П __ ___ 2017року

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на наступні обставини:

- 26 червня 2012 року Звенигородська районна державна адміністрація (Орендодавець) і Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Стебне" (Орендар) уклали договір оренди землі, який зареєстрований у відділі Держкомзему у Звенигородському районі Черкаської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 червня 2012 року за №712128704001723. Договір укладено на 10 років та діє він до 26 червня 2022 року. На підставі цього договору позивач користується земельною ділянкою загальною площею 10,2200 га, у тому числі 10,2200 га ріллі, яка знаходиться в адміністративних межах Стебнівської сільської ради за межами с. Стебне (землі запасу), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Позивач добросовісно користується земельною ділянкою, згідно з її цільовим призначенням, сплачує своєчасно та у встановленому розмірі орендну плату;

- орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі – 4,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік використання відповідно до розрахунку орендної плати. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів формами (пункти 9 та 10 ОСОБА_6);

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 324533,44 грн. (пункт 5 розділу 2 ОСОБА_6);

- розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі виготовлення нормативно-грошової оцінки (п.13 розділ 4 ОСОБА_6);

- СТОВ "Стебне" привів нормативну грошову оцінку земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про оцінку земель", Податкового кодексу України. Рішенням Звенигородської районної ради від 30 вересня 2016 року №8-30 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки, що є предметом укладеного з позивачем договору оренди земельної ділянки. Новий розмір нормативної грошової оцінки землі становить 348747,28 грн. із них: площею 10,2200 га, (кадастровий номер 7121287000:03:003:0391) становить 348747,28 грн. Вказане рішення Звенигородської районної ради є чинним, ніким не оспорено. Отже, дане рішення є підставою для внесення змін до договору оренди землі;

- позивач (орендар) 14 вересня 2017 року за №27-10353/0/1-17 направив відповідачу (орендодавцю) проект додаткової угоди про внесення відповідних змін до пунктів договору оренди земельної ділянки, які містять положення щодо зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та п. 12 договору. У встановлений статтею 642 ЦК України строк відповідач не розглянув проект додаткової угоди. Листом від 18 жовтня 2017 року №9057/2-17 відповідач повідомив про необхідність зміни ставки орендної плати у розмірі 12,0 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не заперечуючи затверджений новий розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є предметом договору оренди земельної ділянки, та не розглянувши інші пункти, які викладені в додатковій угоді. Зміну ставки орендної плати з 4,5 відсотків, яку сплачує позивач, на 12,0 відсотків від нормативної грошової оцінки відповідач мотивує посиланням на доручення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 05.07.2017 №22-28-0.13-10489/2-17. Визначена договором з врахуванням змін до нього ставка орендної плати 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає встановленим Податковим кодексом України граничним нормам орендної плати, її збільшення не має будь-яких правових підстав. Збільшення ставки орендної плати істотно погіршить економічний стан позивача як сільськогосподарського виробника, який у сучасних умовах росту цін на всі витратні складові сільськогосподарського виробництва (паливно-мастильні матеріали, засоби захисту рослин, мінеральні добрива, заробітна плата та відрахування з неї) ледь виходить на збалансовану прибутковість. Безпідставним є посилання відповідача на доручення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 05.07.2017 № 22-28-0.13-10489/2-17, оскільки доручення носить рекомендаційний характер і не є обов’язковим ні при укладенні договору, ні при внесенні до нього. Тому для збільшення договірної ставки орендної плати відсутні будь-які підстави.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у позові повністю, обґрунтовуючи свою позицію наступним:

-14.09.2017 до відповідача звернувся позивач з клопотанням та проектом додаткової угоди про внесення змін до договору та встановити в договорі кадастровий номер та нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 30.09.2016. Розглянувши подану пропозицію, Головне управління листом від 18.10.2017 повідомило, що Головне управління погоджується на внесення змін, проте пропонує додатково внести зміни до такої істотної умови договору як орендна плата. Згідно з пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату. Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. З огляду на викладене, Головне управління не заперечувало та погоджувалось на внесення змін до договору оренди від 26.06.2012 щодо внесення змін стосовно нормативної грошової оцінки. Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. На виконання своїх прав, як сторони договору, Головне управління запропонувало орендарю внести зміни до договору. Відповідно до пункту 36 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку. Проте після отримання пропозиції Головного управління орендарем не було здійснено жодних дій щодо узгодження даної пропозиції. Тобто, позивач ухилився щодо розгляду та прийняття пропозиції щодо внесення змін стосовно розміру орендної плати. Пунктом 13 договору також визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі виготовлення нормативно-грошової оцінки. Проте, права та інтереси СТОВ "Стебне" жодним чином не порушено. Оскільки, Головне управління будучи розпорядником земель державної власності сільськогосподарського призначення в межах Черкаської області, вправі подавати пропозиції щодо зміни умов договору оренди землі. Крім того, Головне управління листом від 18.10.2017 № 9057/2-17 не відмовляє у внесенні змін до договору оренди, а лише пропонує, крім іншого, внести зміни щодо розміру орендної плати.

У судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю, дотримувалися позиції, викладеної в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився. Відповідач був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, згідно якого представник відповідача 23.11.2017 року отримав ухвалу суду від 20.11.2017 року про відкриття провадження у справі і призначення справи до розгляду. 06.11.2017 року до суду надійшов відзив відповідача на позов за підписом представника ОСОБА_7

У судовому засіданні 07 грудня 2017 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду.

Заслухавши доводи та пояснення представників позивача, дослідивши наявні в справі матеріали, суд виходить з наступного:

26 червня 2012 року Звенигородська районна державна адміністрація (Орендодавець) і Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Стебне" (Орендар) уклали договір оренди землі (далі – «Договір»), який зареєстрований у відділі Держкомзему у Звенигородському районі Черкаської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 червня 2012 року за № 712128704001723. Договір укладено на 10 років та діє він до 26 червня 2022 року. На підставі цього договору позивач користується земельною ділянкою загальною площею 10,2200 га, у тому числі 10,2200 га ріллі, яка знаходиться в адміністративних межах Стебнівської сільської ради за межами с. Стебне (землі запасу), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно пункту 13 ОСОБА_6 розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі виготовлення нормативно-грошової оцінки.

СТОВ "Стебне" привів нормативну грошову оцінку земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про оцінку земель", Податкового кодексу України. Рішенням Звенигородської районної ради від 30 вересня 2016 року № 8-30 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 10, 2200 га (кадастровий номер 7121287000:03:003:0391), що перебуває в оренді СТОВ «Стебне» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована за адресою: Черкаська область, Звенигородський район, адміністративні межі Стебнівської сільської ради (за межами населеного пункту) у сумі 348747,28 грн. (триста сорок вісім тисяч сімсот сорок сім гривень 28 копійок). Дана земельна ділянка є об»єктом укладеного з позивачем ОСОБА_6 оренди землі від 26.06.2012 року. Новий розмір нормативної грошової оцінки землі становить 348747,28 грн. Вказане рішення Звенигородської районної ради є чинним, ніким не оспорено. Отже, дане рішення є підставою для внесення змін до ОСОБА_6 відповідно до пунктів 13 та 36 ОСОБА_6.

14 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача з клопотанням «Про укладення додаткової угоди» (вхідний відповідача №27-10353/0/1-17 від 14.09.2017), до якого додав проект додаткової угоди про внесення відповідних змін до пунктів договору оренди земельної ділянки, які містять положення щодо зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та пункту 12 ОСОБА_6. Листом від 18 жовтня 2017 року №9057/2-17 відповідач повідомив про необхідність зміни ставки орендної плати у розмірі 12,0 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не заперечуючи затверджений новий розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є предметом ОСОБА_6, та не розглянувши інші пункти, які викладені в додатковій угоді.

У зв»язку з відмовою відповідача від укладання додаткової угоди позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати укладеною додаткову угоду, в якій просить змінити редакцію ОСОБА_6 в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати, привівши її у відповідність до чинного законодавства.

Беручи до уваги викладене, суд вважає. що запропонована позивачем редакція пункту 5 розділу ОСОБА_6 "Об'єкт оренди" приводить Договір у відповідність до затвердженого нового розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки, не змінюючи її розмір та кадастровий номер, а тому не порушує права і охоронювані законом інтереси відповідача. У зв'язку з цим, така вимога позивача є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Пунктом 36 ОСОБА_6 передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.

Як вже вище вказувалося, 14 вересня 2017 року позивач звернувся з клопотанням «Про укладення додаткової угоди» (вхідний відповідача №27-10353/0/1-17 від 14.09.2017), до якого додав проект додаткової угоди про внесення відповідних змін до пунктів договору оренди земельної ділянки, які містять положення щодо зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та пункту 12 ОСОБА_6. Листом від 18 жовтня 2017 року № 9057/2-17 відповідач повідомив про необхідність зміни ставки орендної плати у розмірі 12,0 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не заперечуючи затверджений новий розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є предметом договору оренди земельної ділянки, та не розглянувши інші пункти, які викладені в додатковій угоді.

Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" визначено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

У процесі розгляду справи відповідачем не наведено обставин та доказів, які б спростовували нормативну грошову оцінку, зазначену позивачем у запропонованому тексті додаткової угоди, та не вказано, яка саме грошова оцінка має бути застосована.

Запропонована позивачем редакція пункту 5 розділу ОСОБА_6 "Об'єкт оренди" не зумовлює зменшення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, а навпаки, передбачає її збільшення.

Також позивачем заявлено про необхідність внесення змін до пункту 12 розділу 4 "Орендна плата" ОСОБА_6 щодо недопущення передачі продукції та надання послуг в рахунок орендної плати. Суд погоджується із доводами позивача і приходить до висновку, що внесення таких змін до ОСОБА_6 є законним та обґрунтованим, оскільки такі зміни спричинені необхідністю приведення пункту 12 ОСОБА_6 у відповідність до норм законодавства, а саме статті 22 Закону України "Про оренду землі", якою передбачено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України однією із загальних засад цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно частини 2 статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець, зокрема, зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

Частиною 9 статті 33 Закону України "Про оренду землі" визначено, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що всі запропоновані позивачем зміни до ОСОБА_6 не порушують права і охоронювані законом інтереси відповідача, а лише приводять Договір у відповідність до норм діючого земельного законодавства. У зв'язку з цим, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Позивач звернувся до відповідача з пропозицією зміни умов ОСОБА_6 лише в частині визначення розміру нормативної грошової оцінки. У тексті запропонованої позивачем додаткової угоди положень про розмір орендної плати немає. У разі наявності спору між сторони щодо розміру орендної плати, відповідач вправі вирішити цей спір у порядку, передбаченому умовами ОСОБА_6 та чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заявлений позивачем позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 49 ГПК України з відповідача підлягають відшкодуванню позивачу понесені останнім витрати на сплату судового збору в сумі 1600 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Визнати укладеною додаткову угоду до ОСОБА_6 оренди землі від 26 червня 2012 року між Звенигородською районною державною адміністрацією та СТОВ «Стебне» у запропонованій позивачем редакції:

"Додаткова угода про внесення змін

до договору оренди землі 26 червня 2012 року"

_____ ___2017 року м. Черкаси

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890), адреса: м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131, в особі начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3, яка діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, (далі - орендодавець) з однієї сторони, та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Стебне», в особі директора ОСОБА_4, адреса: 20208, Черкаська область, Звенигородський район, с Стебне (далі - орендар) з іншої сторони за згодою сторін уклали цю Додаткову угоду до договору оренди землі від 26 червня 2012 року, який зареєстрований у відділі Держкомзему у Звенигородському районі Черкаської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 червня 2012 року за № 712128704001723, про нижченаведене :

1. Пункт 5 розділу "Об'єкт оренди" договору викласти в такій редакції: "Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 10,2200 га, (кадастровий номер 7121287000:03:003:0391) становить 348747,28 грн. (триста сорок вісім тисяч сімсот сорок сім гривень 28 коп.), визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області №8-30 від "30" вересня 2016 р.

2. Пункт 12 розділу «Орендна плата» договору викласти в такій редакції: "Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати".

3. Цю додаткову угоду укладено у 2 (двох) примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру Сільськогосподарське товариство з

у Черкаській області обмеженою відповідальністю "Стебне"

18000, м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131 юридична адреса: 20208, Черкаська

код ЄДРПОУ 39765890 область, Звенигородський район,

с. Стебне, код ЄДРПОУ 03792852

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

_____ _____

М.П ___ ОСОБА_5П __ ___ 2017року

3.Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 131, код ЄДРПОУ 39765890) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Стебне" (20208, Черкаська область, Звенигородський район, с. Стебне, код ЄДРПОУ 03792852) – 1 600 ( одна тисяча шістсот) гривень судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

СУДДЯ В.В. Потапенко

Повне судове рішення складено 01 березня 2018 року.

Суддя В.В. Потапенко