Постанова № 72540669, 02.03.2018, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
02.03.2018
Номер справи
310/182/18
Номер документу
72540669
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 310/182/18

3/310/444/18

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 березня 2018 року м. Бердянськ

Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Морока С.М., за участю прокурорів Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, який надійшов з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки НП України відносно

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого заступником начальника з інвестиції Бердянської філії ДП «Адміністрація морських портів України»,

за ч. 2 ст. 172-6 КпАП України,

В с т а н о в и в:

Відносно ОСОБА_3 складено протокол №8 від 14.02.2018 про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до положення про Бердянську філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Бердянського морського порту), затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України №184 від 18.04.2014, вказана філія створена відповідно до законодавства України та Статуту державного підприємства «Адміністрація морських портів України», яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України», адміністрація морських портів України - державне підприємство, утворене відповідно до законодавства, що забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об'єктів портової інфраструктури державної форми власності, виконання інших покладених на нього завдань безпосередньо і через свої філії, що утворюються в кожному морському порту (адміністрація морського порту).

Наказом виконуючого обов'язки начальника Бердянської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» №134/к від 21.11.2016 ОСОБА_3 призначений на посаду заступника начальника з інвестиції Бердянської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 цієї статті, відносяться особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.

Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія вказаного Закону.

У відповідності до абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_3, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до ст. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб’єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

10.06.2016 Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення №2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці; декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб'єктів

декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Відповідно до п. 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089), суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.

Вказаним рішенням Національного агентства також затверджено Форму повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування та правила заповнення форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається ним особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Паперова копія повідомлення не надсилається (не подається). Зазначена у повідомленні інформація включається до Реєстру та оприлюднюється у публічній частині Реєстру на офіційному веб-сайті Національного агентства.

На виконання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_3, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, заступником начальника з інвестиції Бердянської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України», 13.03.2017 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевою самоврядування https://publik.nazk.gov.ua/declaration/7027f156-5ada-b789-c5f80ea3e176).

Відповідно до поданої декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_3, у розділі 6 декларації, задекларував автомобіль Шевроле Лачетті А4, 2012 року випуску, право власності на який набув 06.03.2013.

Встановлено, що 15.02.2017 між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в особі ОСОБА_5 укладено договір купівлі-продажу №2344/2017/332182, відповідно до якого ОСОБА_3 придбав автомобіль MERCEDES-BENZ В170, 2006 року випуску (кузов №WDD2452321J084179) за грошові кошти у сумі 313280,59 грн., який 15.02.2017 зареєстрував у територіальному органі з надання сервісних послуг МВС №2344.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 №1801-VІІІ прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 встановлений на рівні 1600 грн.

Вартість придбаного 15.02.2017 ОСОБА_3 автомобіля MERCEDES-BENZ В170 складає 313280,59 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017 (1600 х 50 = 80 000 грн.), та, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у ОСОБА_3, як суб'єкта декларування, починаючи з 16.02.2017 виник обов'язок у десятиденний строк подати письмове повідомлення про суттєві зміни у майновому стані про придбання зазначеного майна, шляхом заповнення відповідної форми змін в особистому кабінеті користувача на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua. Кінцевою датою подання такого повідомлення, без порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у даному випадку, є 25.02.2017.

Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр – https://publik.nazk.gov.ua) повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування заступника начальника з інвестиції Бердянської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» ОСОБА_3 про придбання автомобіля MERCEDES-BENZ В170, 2006 року випуску (кузов №WDD2452321J084179), вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017, відсутнє, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке встановлена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_3 провину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав. Суду пояснив, що 15.02.2017 у ОСОБА_4 в особі ОСОБА_5 за договором купівлі-продажу №2344/2017/332182 він придбав автомобіль MERCEDES-BENZ за договірною ціною 3 тис. доларів США, що на той час за курсом складало приблизно 70 тис. грн. Проте, для належного оформлення автомобіля, в договорі купівлі-продажу було вказано експертну вартість транспортного засобу, визначену експертом, яка становила 313280,59 грн.

Вказати у договорі фактичну вартість автомобіля не було можливості у зв’язку зі змінами в Податковому кодексі України.

Всі необхідні платежі до податкової інспекції були сплачені в розмірі від вартості автомобіля, вказаної в договорі.

Крім того, ОСОБА_3 пояснив, що, займаючи посаду заступника начальника з інвестиції Бердянської філії ДП «Адміністрація морських портів», ним було подано декларацію за 2016 рік.

Про необхідність подання повідомлення про зміну майнового стану ОСОБА_3 було відомо, але у встановлений законом строк він не подав повідомлення, так як не вважав необхідним це робити, оскільки фактична вартість придбаного ним автомобіля не перевищувала 80 тис. грн.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що за довіреністю у лютому продав ОСОБА_3 автомобіль за договірною ціною 3 тис. дол. США, що на той час становило приблизно 70 тис. грн. При цьому, у договорі купівлі-продажу було вказано іншу вартість автомобіля, визначену експертом, яка в кілька разів перевищувала договірну ціну.

Податки та обов’язкові платежі були сплачені порівну ним та покупцем від договірної вартості автомобіля.

Представник ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_6 заявила клопотання про закриття провадження у справі у зв’язку з недоведеністю провини ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Своє клопотання обгрнтувала тим, що у ОСОБА_3 не подав повідомлення про зміну майнового стану у зв’язку з тим, що не повинен був його подавати, так як вартість придбаного ним автомобіля не перевищує 80 тис. грн., тобто умислу на неподання повідомлення про зміну майнового стану у нього не було.

Крім того, вважає, що в судовому засіданні не доведено та до матеріалів справи не долучено доказів того, що Бердянська філія ДП «Адміністрація морських портів України» являється суб’єктом публічного права, а ОСОБА_3 являється посадовою особою суб’єкта публічного права, а тому не доведено, що він повинен подавати декларацію про майно та повідомлення про зміну майнового стану.

Також вважає, що на даний час закінчився термін накладення адміністративного стягнення, встановлений ст. 38 КУпАП.

ОСОБА_3 підтримав свого представника та просив закрити провадження у справі у зв’язку з недоведеністю його провини у вчиненні вказаного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши думку прокурора, ОСОБА_3 та його представника, суд приходить до наступного висновку:

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 172-6 цього Кодексу передбачено адміністративну відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які зобов’язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 цієї статті, відносяться особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст .3 цього Закону.

Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія вказаного Закону.

У відповідності до абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єкти декларування – особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_3, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до ст. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб’єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідно року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно договору купівлі-продажу №2344/2017/332182 від 15.02.2017 ОСОБА_3 придбав у ОСОБА_4 в особі ОСОБА_5 автомобіль MERCEDES-BENZ В170, ціна якого за домовленістю сторін складає 313280,59 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017 (1600 х 50 = 80 000 грн.), та, відповідно до вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у ОСОБА_3, як суб’єкта декларування, починаючи з 16.02.2017 виник обов’язок у десятиденний строк подати письмове повідомлення про суттєві зміни у майновому стані про придбання зазначеного автомобіля.

Проте, згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування ОСОБА_3 про придбання ним автомобіля MERCEDES-BEN, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2017, відсутнє, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції».

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про наявність в матеріалах справи доказів, що підтверджують провину ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, та, враховуючи особу правопорушника, суд вважає необхідним та достатнім призначити стягнення у вигляді мінімального штрафу, встановленого санкцією статті.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КпАП України, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись ст.ст. 172-6 ч. 1, 40-1, 280 КпАП України,

П о с т а н о в и в:

ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 100 НМДГ, що становить 1700 гривень.

Стягнення провести на р/р: 31113106700011 Отримувач: держбюджет м. Бердянська 21081100 Банк: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ: 38042560. Призначення платежу: адмін. штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.

Стягнення провести на р/р 31215256700001, отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код банку отримувача 820019, банк: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код за ЄДРПОУ 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу: судовий збір у справі про адміністративне правопорушення.

Строк звернення до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення терміну, встановленого у випадку відстрочки або розстрочки виконання постанови.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в десятиденний строк з моменту винесення.

Суддя Бердянського міськрайонного суду С.М. Морока