Ухвала суду № 72537620, 26.02.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
820/296/18
Номер документу
72537620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

О К Р Е М А У Х В А Л А

26.02.2018 № 820/296/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання – Ділбаряна А.О.,

за участю представників: позивача – ОСОБА_1, відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (пров. Річний, буд. 7-А,с. Бахметівка, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3184417310) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під.,6-7 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ39792822) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_3, з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною діяльність Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області у вигляді відмови щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області.

- зобов'язати Головне Управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_3 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду у відповідності до вимог статей 15-1, 22, 33, 79-1, 116, 118, 121,122 Земельного кодексу.

В ході розгляду справи судом встановлено, що уповноважений представник позивача, ОСОБА_1, звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою від 29.09.2017 про надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області для подальшого надання у власність, до якої були надані графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, копії паспортів та ідентифікаційних кодів позивача та його уповноваженого представника, довіреність представника. (а.с.9)

Листом ГУ Держгеокадастру в Харківській області від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17 представника позивача повідомлено про розгляд заяви ОСОБА_3. У листі наведено норми щодо пільг ветеранам війни, порядку безоплатної приватизації земельних ділянок, повідомлено про те, що триває реформа децентралізації та її зміст відносно передачі повноважень щодо розпорядження землею, а також про те, що формуються переліки земельних ділянок, які планується передати учасникам АТО, до яких не входить обрана позивачем ділянка, запропоновано ознайомитися з таким переліком. (а.с.13)

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналізуючи зміст отриманої позивачем відповіді від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17, суд зазначає, що на належним чином оформлену заяву з додатками представника позивача від 29.09.2017 відповідачем фактично не надано дозвіл позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також не надано мотивовану відмову у його наданні, оскільки вказаний лист містить тільки певні роз’яснення з питань порядку отримання безоплатно у власність земельних ділянок, в тому числі ветеранами війни.

Враховуючи зміст листа ГУ Держгеокадастру в Харківській області від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17, відзиву на позов та пояснень представника відповідача у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 29.09.2017, оскільки вказаний лист від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17 не є рішенням про надання дозволу та одночасно не може вважатися мотивованою відмовою у наданні дозволу уповноваженого органу на розробку проекту землеустрою.

Отже заява представника позивача від 29.09.2017 не була розглянута належним чином відповідачем у строк, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України.

Частинами 1,5 ст. 249 КАС України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб’єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки при розгляді справи судом встановлено факт неналежного виконання своїх повноважень відповідачем – суб’єктом владних повноважень при розгляді заяви ОСОБА_3, допущена відповідачем бездіяльність є свідомим ухиленням від належного виконання покладених на нього обов’язків при здійсненні повноважень, передбачених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, правова позиція ГУ Держгеокадастру у Харківській області в ході розгляду справи ґрунтується не на доведенні правомірності вчинених ним дій або прийнятих рішень, а направлена суто на обґрунтування наявності підстав для відмови у задоволенні позову, право позивача на отримання земельної ділянки у власність не реалізоване у встановлений законом максимально ефективний спосіб саме через допущену відповідачем бездіяльність, суд вважає наявними підстави для винесення окремої ухвали та її направлення на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, Міністру аграрної політики та продовольства – для відома.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 249, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області при розгляді заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 29.09.2017 направити дану ухвалу на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3).

Відповідно до ч. 5 ст. 249 КАС України судом встановлюється місячний строк після надходження окремої ухвали для повідомлення про вжиті заходи.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст ухвали складено 03.03.2018.

Суддя Білова О.В.