
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
26 лютого 2018 р. № 820/296/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Ділбаряна А.О.,
за участю представників: позивача – ОСОБА_1, відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (пров. Річний, буд. 7-А,с. Бахметівка, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3184417310) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під.,6-7 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ39792822) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_3, з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною діяльність Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області у вигляді відмови щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області.
- зобов'язати Головне Управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_3 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду у відповідності до вимог статей 15-1, 22, 33, 79-1, 116, 118, 121,122 Земельного кодексу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що уповноважений представник позивача звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області для подальшого надання у власність. 19.10.2017 було отримано лист ГУ Держгеокадастру в Харківській області, який позивач вважає відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення. Представник позивача вважає отриману відповідь незаконною, посилаючись на те, що така відповідь не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а перелік земельних ділянок, які плануються для передачі учасникам АТО, на який посилається відповідач у відмові, станом на момент звернення представника позивача до органів Держгеокадастру не було сформовано остаточно.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позовну заяву, в якій просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем не доведено порушення його прав, свобод та законних інтересів, оскільки відповідач не прийняв рішення про відмову у наданні дозволу, а надав роз’яснення позивачу. Також вказав, що перелік земельних ділянок, які плануються для передачі учасникам АТО, затверджений ще на початку 2016 року.
Представник позивача, ОСОБА_3 - ОСОБА_1, в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача – Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_2- в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, також наполягав на тому, що зазначена відповідь не є рішенням про надання дозволу або відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Представник позивача, ОСОБА_1, звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою від 29.09.2017 про надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області для подальшого надання у власність. (а.с.9)
Листом ГУ Держгеокадастру в Харківській області від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17 представника позивача повідомлено про розгляд заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення. У листі наведено норми щодо пільг ветеранам війни, порядку безоплатної приватизації земельних ділянок, повідомлено про те, що триває реформа децентралізації та її зміст відносно передачі повноважень щодо розпорядження землею, а також про те, що формуються переліки земельних ділянок, які планується передати учасникам АТО, до яких не входить обрана позивачем ділянка, запропоновано ознайомитися з таким переліком. (а.с.13)
При вирішенні справи по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до частини 9 статті 118 цього Кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частиною 10 статті 118 Земельного кодексу України унормовано, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Системний аналіз наведених вище норм Земельного кодексу України дає підстави для висновку, що у разі ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк, це не перешкоджає процесу відведення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення на виготовлення проектної документації можливе без отримання дозволу на її виготовлення.
Аналізуючи зміст отриманої позивачем відповіді від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17, суд зазначає, що на належним чином оформлену заяву з додатками представника позивача від 29.09.2017 відповідачем фактично не надано дозвіл позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також не надано мотивовану відмову у його наданні, оскільки вказаний лист містить тільки певні роз’яснення з питань порядку отримання безоплатно у власність земельних ділянок, в тому числі ветеранами війни.
З листа начальника юридичного управління ГУ Держгеокадастру у Харківській області до Відділу у Нововодолазькому районі ГУ Держгеокадастру у Харківській області № 824/34-18.14.1 від 08.02.2018, наданого до суду на обґрунтування клопотання про перенесення розгляду справи, встановлено, що інформація щодо бажаної для позивача земельної ділянки була витребувана від структурного підрозділу відповідачем лише у лютому 2018 року після надходження позову до суду та відкриття провадження, що доводить невчинення відповідачем дій, направлених на розгляд по суті поданої представником позивача заяви від 29.09.2017 в межах місячного строку. (а.с.31)
Враховуючи зміст листа ГУ Держгеокадастру в Харківській області від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17, відзиву на позов та пояснень представника відповідача у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 29.09.2017, оскільки вказаний лист від 19.10.2017 №О-28096/0/6-23969/0/21-17 не є рішенням про надання дозволу та одночасно не може вважатися мотивованою відмовою у наданні дозволу уповноваженого органу на розробку проекту землеустрою.
Отже заява представника позивача від 29.09.2017 не була розглянута належним чином відповідачем у строк, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України. Водночас, у спірних правовідносинах права позивача захищені на законодавчому рівні. Тобто, у зв'язку з бездіяльністю відповідача позивач набув права на самостійне замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, за правилами, передбаченими абзацом 3 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що ненадання відповідачем позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою за відсутності вмотивованої відмови у його наданні не порушують прав позивача, враховуючи що вказані обставини не є для позивача перешкодою для виготовлення такого проекту.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При розгляді справи судом встановлено, що у постанові від 31.01.18 по справі №814/741/16 Верховний суд прийшов до аналогічного висновку, про те, що системний аналіз норм Земельного кодексу України дає підстави для висновку, що у разі ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк, це не перешкоджає процесу відведення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення на виготовлення проектної документації можливе без отримання дозволу на її виготовлення..
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (пров. Річний, буд. 7-А,с. Бахметівка,Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3184417310) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під.,6-7 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії– відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 03 березня 2018 року.
Суддя Білова О.В.