
Справа № 815/912/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16:26
03 березня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1
ОСОБА_2 (представник за угодою та ордером)
відповідач: Іщенко О.В. (представник за довіреністю)
третя особа: ОСОБА_4
ОСОБА_5 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовною заявою Кандидата у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кандидат у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування постанов, визнання постанови такою, що втратила чинність, та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду 02.03.2018 р. (вх. № 985/18) надійшла позовна заява Кандидата у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (далі також - ТСВК), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кандидат у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4, в якій позивач просив:
визнати протиправною та скасувати постанову ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21";
визнати недійсними: протокол Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; протокол Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; протокол Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року;
визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо не прийняття рішення за результатами виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, на підставі протоколу з позначкою "Уточнений" про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року відповідно до приписів ч. 2 ст. 85 Закону України "Про місцеві вибори";
визнати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. "Про визнання ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21" такою, що втратила чинність;
зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 та прийняти рішення щодо встановлення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 відповідно до ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори".
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 02.03.2018 р. о 10:03:46 год. справа № 815/912/18 розподілена на суддю Самойлюк Г.П.
Ухвалою від 02.03.2018 р. позовну заяву в частині позовних вимог щодо визнання недійсними протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року залишено без розгляду.
В іншій частині позовних вимог ухвалою від 02.03.2018 р. відкрито провадження у справі та визначено, що розгляд справи буде здійснюватися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей встановлених ст.ст. 268-273 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву; зобов'язано Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області надати до суду належним чином засвідчені копії письмових доказів по справі; призначено судове засідання на 02.03.2018 р. о 15 годині 00 хвилин.
Ухвалою суду від 02.03.2018 р., що занесена до протоколу судового засідання, у розгляді справи оголошено перерву до 03.03.2018р. 14 години 00 хвилин.
Ухвалою суду від 03.03.2018р. позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо не прийняття рішення за результатами виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, на підставі протоколу з позначкою "Уточнений" про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року відповідно до приписів ч. 2 ст. 85 Закону України "Про місцеві вибори" залишено без розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21" є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки прийнята з порушенням Закону України «Про місцеві вибори». Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги ч.2 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори», враховуючи, що після складання 10.02.2018р. протоколу про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21, жодного з рішень передбачених ч.2 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори», виборчою комісією не прийнято, а здійснено офіційне оприлюднення результатів виборів 17.02.2018р. в газеті «Чорноморські новини» на підставі постанови № 365 від 13.01.2018р. про визнання ОСОБА_4 обраним депутатом, яка була прийнята на підставі протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 13.01.2018р. Однак, на думку позивача, після складання протоколів від 10.02.2018р., якими оформлено повторний підрахунок голосів, підсумки виборів, підсумки голосування та результати виборів з позначкою «Уточнений» раніше прийняті протоколи з цих питань, зокрема протокол від 13.01.2018р. про результати виборів втратили своє правове значення та є нечинними. Відтак, позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не прийнявши відповідного рішення згідно ч.2 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» на підставі протоколу про результати виборів від 10.02.2018р. з позначкою «Уточнений». На переконання позивача, належним способом захисту його прав, як суб'єкта виборчого процесу, має бути зобов'язання судом ТСВК встановити підсумки голосування та результати виборів шляхом проведення повторного підрахунку голосів та прийняти рішення згідно ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори».
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, керуючись ч.8 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори», отримавши постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2018р. по справі № 815/412/18, постанову ЦВК України № 19 від 08.02.2018р., на засіданні ТСВК 10.02.2018р. прийняла протокольне рішення № 31 про виправлення неточностей в протоколі про повторний підрахунок голосів виборців від 27.01.2018р., протоколі про підсумки голосування від 27.01.2018р., протоколі про результати виборів від 27.01.2018р. з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 шляхом складання цих протоколів з позначкою «Уточнений». При цьому зазначено, що вчиняти будь-які інші дії та приймати інші рішення, в тому числі щодо скасування постанови ТСВК № 365 від 13.01.2018 р. про визнання ОСОБА_4 обраним депутатом Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 ані суди рішеннями та постановами по справах №№ 815/216/18. 815/318/18, 815/412/18, ані ЦВК, відповідача не зобов'язували. Відтак, на думку відповідача, протоколи з позначкою «Уточнений» складено та оскаржувану постанову № 410 від 27.02.2018 р. про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 прийнято виборчою комісією в межах своїх повноважень, на підставі положень Закону України «Про місцеві вибори» та у спосіб, що ним передбачений, тобто відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України.
Позивач та його представник у відкритому судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити.
У відкритому судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кандидат у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 та його представник у відкритому судовому засіданні позовні вимоги не визнали, посилаючись на те, що вони не ґрунтуються на приписах чинного виборчого законодавства, в зв'язку з чим просили у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. визнано ОСОБА_4 обраним депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, 24 грудня 2017 року.
27.02.2018 р. Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області прийнято постанову №410 «Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі».
10.02.2018 р. на засіданні Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області прийнято протокольне рішення № 31, що занесене до протоколу засідання ТСВК № 25, яким ТСВК вирішила внести уточнення до протоколу про повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21 від 27.01.2018 р., до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21 від 27.01.2018 р., до протоколу про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року від 27.01.2018 року на підставі:
рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 січня 2018 року по справі № 815/318/18 за позовом кандидата в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (далі - ТСВК) про визнання протиправною та скасування постанови, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2018 року по справі № 815/318/18 по апеляційній скарзі кандидата в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.01.2018 року по справі № 815/318/18;
рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2018 року по справі № 815/412/18 за адміністративним позовом кандидата в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання дій та бездіяльності протиправними, визнання протиправними і скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії;
постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі № 815/412/18 по апеляційній скарзі Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 року по справі №815/412/18;
постанови ЦВК №19 від 08.02.2018 р. «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області», відповідно до ст. 83, ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори».
На виконання вказаного протокольного рішення Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області складено протоколи з позначкою «Уточнений» а саме:
протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 р.;
протокол про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 р.;
протокол про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21 від 10.02.2018 року.
У відповідних пунктах зазначених протоколів «загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені», вказано - 211 (двісті одинадцять). Ця кількість була встановлена ТСВК на виконання зазначених судових рішень на підставі кількості контрольних талонів.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та положеннями Закону України "Про місцеві вибори" № 595-VIII від 14 липня 2015 року.
Згідно з п.20 ч. 1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Закон України «Про місцеві вибори» визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Згідно з ч.3 ст.20 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.
Повноваження селищних територіальних виборчих комісій передбачені ст.25 Закону України «Про місцеві вибори». Законом чітко визначено, що територіальна виборча комісія як суб'єкт владних повноважень діє у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншіми законами України.
Статтею 11 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Останнім етапом виборчого процесу є підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку правомірності прийняття постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21", суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі заяви ОСОБА_4 від 20.02.2018р., постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р., якою визнано ОСОБА_4 обраним депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, 24 грудня 2017 року, керуючись ч.ч.1, 3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори», п.п.4, 8 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районний, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 381 від 02.10.2015р. (зі змінами), відповідачем прийнято постанову № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21".
Суд зазначає, що як на час прийняття постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р., так і на час розгляду справи судом постанова ТСВК № 365 від 13.01.2018 р., на підставі якої прийнято оскаржувану постанову № 410 від 27.02.2018 р., є чинною.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2018 року у справі № 815/412/18, яке набрало законної сили): визнано незаконними дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо проведення 27.01.2018 року повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21;
визнано протиправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 387 від 27.01.2018 "Про виявлення невідповідності кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 ДВК № 511449";
визнано протиправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 388 від 27.01.2018 "Про виявлення невідповідності кількості виборчих бюлетенів, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців та визнання голосування на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21";
визнано протиправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 389 від 27.01.2018 про визнання постанови №365 від 13.01.2018 року "Про визнання ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21";
визнано недійсними Протоколи Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, про підсумки голосування з виборів депутатів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, про результати виборів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 27.01.2018 року.
Між тим, згідно ч.8 ст.99 Законом України «Про місцеві вибори», у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Так, за приписами ч.1 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» сільська, селищна територіальна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів депутатів заносяться прописом та цифрами такі відомості: 1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 4) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 7) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 8) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у межах відповідного одномандатного виборчого округу; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 10) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 11) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 12) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати; 13) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів в депутати; 14) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати, який набрав найбільшу кількість голосів виборців у відповідному виборчому окрузі.
Як було встановлено судом при вирішенні справи № 815/216/18 та не заперечувалось учасниками справи, 13.01.2018 р. ТСВК здійснено повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, в якому позивач зареєстрований кандидатом у депутати.
Під час повторного підрахунку членами комісії складено акт від 13 січня 2018 року про виявлення того, що за результатами підрахунку кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів ДВК, які їх видали, 211 та кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному окрузі № 21, 213, невідповідність зазначених кількостей, що становить 2 (два). В цьому акті зазначено, що згідно з рішенням виборчої комісії від 13 січня 2018 року № 360 причиною такої невідповідності є те, що не всі виборці, які поставили підписи в виборчому списку отримали виборчі бюлетені, у зв'язку з неналежною організацією проведення виборчого процесу головою та членами ДВК № 511449. Зазначений акт був підписаний головою ТСВК ОСОБА_8, секретарем ТСВК ОСОБА_9 та членами комісії у кількості 10 осіб з 14 осіб.
При цьому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року у справі № 815/216/18, яке набрало законної сили, у задоволенні позовної заяви ОСОБА_10 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування протоколів Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, про підсумки голосування виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21; зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 відмовлено повністю.
При вирішення вищевказаного спору також було встановлено, що за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449, з урахуванням складених актів, відповідачем було складено протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21. На підставі цього протоколу ТСВК був складений протокол про підсумки голосування виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, та протокол про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, відповідно до якого більшість голосів набрав ОСОБА_4 - 141.
Проте, як було встановлено судом при вирішенні справи № 815/318/18, на засіданні Таїровської селищної виборчої комісії було прийнято постанову № 385 від 24.01.2018 року "Про розгляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. по справі №815/216/18 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. по справі №815/216/18 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах виборчої дільниці №511449".
Згідно постанови № 385 від 24.01.2018 р. Таїровська селищна виборча комісія, посилаючись на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 року №815/216/18 визнала технічну помилку та те, що на підставі цієї помилки в акті ТСВК про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449, в акті ТСВК про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі, бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449, та в постановах ТСВК № 360, № 361 від 13.01.2018 року містяться недостовірні відомості щодо кількості підписів у виборчому списку в одномандатному виборчому окрузі № 21, що внесені до протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 січня 2018 року у справі № 815/318/18, яка набрала законної сили, визнано протиправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 385 від 24.01.2018 року "Про розгляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. по справі №815/216/18 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. по справі №815/216/18 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах виборчої дільниці №511449". При цьому суд відхилив доводи Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, які ґрунтуються на помилкових твердженнях про неможливість виправлення допущених під час повторного підрахунку голосів виборців неточностей інакше, ніж шляхом визнання недійсними постанов, актів та протоколів, які містять недостовірні відомості, оскільки така позиція суперечить судовим рішенням, якими керувалась ТСВК при прийнятті постанови №385, оскільки у позовних вимогах ОСОБА_10 про зобов'язання ТСВК провести повторний підрахунок голосів виборців рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. було відмовлено. Визнання недійсними ТСВК акту про виявлення бюлетенів, кількість яких перевищує загальну кількість виборців, акту про невідповідність кількості контрольних талонів від 13.01.2018 року та інших документів оскаржуваною постановою №385, як зазначено судом, ґрунтуються не на вимогах чинного законодавства, а на намаганні відповідача ревізувати результати проведених виборів депутатів після вивчення мотивів, якими керувалися суди у судових рішеннях по справі №815/216/18.
Зазначені обставини, з урахуванням ч.4 ст.78 КАС України не потребують доказування.
Водночас, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 10.02.2018 р. на засіданні Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області прийнято протокольне рішення № 31, що занесене до протоколу засідання ТСВК № 25, яким з посиланням на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 січня 2018 року по справі № 815/318/18, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2018 року по справі № 815/318/18, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2018 року по справі № 815/412/18, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі № 815/412/18, постанову ЦВК №19 від 08.02.2018 р. «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області», ст. 83, ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», щодо внесення уточнення до протоколу про повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21 від 27.01.2018 р., до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21 від 27.01.2018 р., до протоколу про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року від 27.01.2018 року та 10.02.2018р. внесено відповідні зміни до вказаних протоколів.
Аналіз наведених позивачем аргументів свідчить про те, що фактично з внесенням вказаних змін останній пов'язує наявність, на його думку, підстав для скасування постанови № 410 від 27.02.2018 р. При цьому позивач, стверджуючи, що 10.02.2018 р. після складання протоколів, якими оформлено повторний підрахунок голосів виборців, підсумки голосування та результати виборів депутатів Таїровської селищної ради на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 з позначкою «Уточнений», всі аналогічні протоколи, в тому числі протокол ТСВК від 13.01.2018 р. про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21, втратили своє правове значення та не є чинними.
Вказані твердження не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, в зв'язку з чим суд їх відхиляє.
Так, згідно ч.20 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори», якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Частиною 21 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу, а за наявності - і відповідний примірник протоколу з позначкою "Уточнений" запаковуються. На пакеті робиться напис "Протокол про підсумки голосування" та зазначаються назва відповідних виборів, позначення та/або номер виборчого округу, дата і час пакування, кількість запакованих документів, ставляться підписи усіх присутніх членів територіальної виборчої комісії та печатка територіальної виборчої комісії. Другий примірник протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу, а також протоколу з позначкою "Уточнений" зберігаються у секретаря територіальної виборчої комісії, третій примірник зазначеного протоколу (з позначкою "Уточнений") невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії, а решта по одному примірнику зазначеного протоколу (з позначкою "Уточнений") видається членам територіальної виборчої комісії.
Таким чином, враховуючи, що після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглянула питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому зроблено позначку "Уточнений". Разом з тим Законом України «Про місцеві вибори» не передбачено, що внесення змін до протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі породжує наслідки його недійсності, втрату правового значення, не чинність. Позивач таких підстав з посиланням на відповідні норми чинного законодавства не навів.
Суд акцентує увагу, що, зокрема, протокол ТСВК від 13.01.2018 р. про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21, у встановленому законодавством порядку недійсним (повністю чи частково) не визнано, а зміни до нього шляхом його викладення у новій редакції із позначкою "Уточнений" стосуються лише зазначення «загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені» та не вплинули на визначення результатів голосування на виборах депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21.
Учасниками справи визнається, що після внесення змін від 10.02.2018 р. до протоколів шляхом складання нових протоколів, на яких зроблено позначку "Уточнений" кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати за результатами виборів залишилась незмінною.
Так, згідно протоколів про повторний підрахунок голосів, про результати виборів, про підсумки голосування на яких зроблено позначку "Уточнений" - кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати за результатами виборів є такою: ОСОБА_11 - 1 голос, ОСОБА_12 - 1 голос, ОСОБА_13 - 2 голоси; ОСОБА_14 - 1 голос, ОСОБА_4 - 141 голос, ОСОБА_10 - 19 голосів, ОСОБА_1 - 38 голосів, ОСОБА_15 - 9 голосів.
За змістом п. 14 ч. 4 ст.25 та ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна селищна виборча комісія повинна виконувати надані їй повноваження щодо встановлення підсумків голосування та результатів виборів депутатів селищної ради та селищного голови. Невиконання таких повноважень відповідно до вимог чинного законодавства призводитиме до порушення активного та пасивного права громадян.
Водночас слід зазначити, що ст.ст. 21, 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, конституційні права і свободи гарантуються.
Так, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (ст. 38 Конституції України).
Відповідно до ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України в порядку, встановленому законом.
Більш того, постановою ЦВК№ 19 від 8 лютого 2018 року «Про окремі питання діяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області» було зобов'язано Таїровську селищну виборчу комісію у строк до 12 лютого 2018 року встановити підсумки голосування та результати виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатних виборчих округах № 21, 22, 24 і 25 за результатами голосування на виборчій дільниці № 511449 на перших виборах у Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді Овідіопольського району Одеської області 24 грудня 2017 року та прийняти рішення згідно з частиною другою статті 85 Закону України «Про місцеві вибори».
Суд зазначає, що позивачем не доведено протиправності постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21", яка прийнята з урахуванням постанови ТСВК №365 від 13.01.2018р. на підставі протоколу ТСВК від 13.01.2018р. про результати виборів Депутатів Таїровської селищної ради та на згідно ч.ч.1, 2 статті 85 Закону України «Про місцеві вибори». Інших підстав для визнання протиправною та скасування постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. позивачем не зазначено, а за приписами ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Також під час судового розгляду не встановлено, що до протоколу ТСВК від 13.01.2018р. про результати виборів Депутатів Таїровської селищної ради вносились інші зміни, які б стосувались визначення результатів голосування, зокрема кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати, та таких обставин не доводилось позивачем, а вказаний протокол та постанови ТСВК №365 від 13.01.2018р. є чинними.
Таким чином, враховуючи зазначене позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21" задоволенню не підлягають.
Разом з тим позовні вимоги про визнання постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. "Про визнання ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21" такою, що втратила чинність, не обґрунтовані з посиланням на норми чинного законодавства.
Суд наголошує, що правомірність прийняття постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. та протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, про підсумки голосування виборців на вказаній виборчій дільниці, про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 були предметом судового розгляду та останні в судовому порядку не визнано протиправними, недійсними та не скасовано судом.
Згідно з п.п.18, 19 ч.1 ст.4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Постанова Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. "Про визнання ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21" має ознаки індивідуального акта.
Згідно ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
За приписами ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Вимоги про визнання індивідуального акта таким, що втратив чинність, не узгоджується із нормами КАС України та в даному випадку є неналежним способом захисту порушених прав чи інтересів.
Верховний Суд України у постанові від 8 грудня 2009 року у справі № 21-1573во09 зазначив, що такий спосіб захисту (вимога про визнання акта нечинним) може стосуватися лише випадків оскарження нормативно-правових актів. Відмінність між встановленою судом незаконністю (протиправністю) актів індивідуальних та нормативно-правових є істотною і полягає, зокрема в моменті втрати чинності такими актами. У разі визнання незаконним (протиправним) індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, а нормативно-правовий, якщо інше не встановлено законом або не зазначено судом, втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 та прийняти рішення щодо встановлення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 відповідно до ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори", суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення, з огляду на наступне.
Позивачем з урахуванням ч.1ст. 172 КАС України в позовній заяві об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Суд зазначає, що позовна вимога про зобов'язання вчинити певні дії є похідною від вимог про визнання протиправними дій чи бездіяльності, рішень владного суб'єкта та, як спосіб захисту порушеного права, застосовується судом у разі невиконання суб'єктом владних повноважень, покладених на нього обов'язків.
Тому вирішуючи питання стосовно позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії, перш за все, слід дослідити питання наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності владного суб'єкта Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області.
При вирішенні даної вимоги суд враховує, що ухвалою від 02.03.2018 р. позовну заяву в частині позовних вимог щодо визнання недійсними протоколів Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою "Уточнений" про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; про підсумки голосування та про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року залишено без розгляду; ухвалою суду від 03.03.2018р. позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо не прийняття рішення за результатами виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, на підставі протоколу з позначкою "Уточнений" про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року відповідно до приписів ч. 2 ст. 85 Закону України "Про місцеві вибори".
Крім того, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. "Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21" та відмову в цій частині позовних вимог, а також про відмову в задоволенні позовних вимог про визнання постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. "Про визнання ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21" такою, що втратила чинність.
Враховуючи зазначене, відсутні підстави для задоволення похідних вимог про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Крім того, суд зазначає, що згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Доцільно відзначити, що здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.
Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Таким чином, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Отже, суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до виключної компетенції Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області та зобов'язувати відповідача прийняти те чи інше рішення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, в зв'язку з чим суд відмовляє в їх задоволенні.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, в зв'язку з наявністю пільг від щодо сплати судового збору, передбачених п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про місцеві вибори", ст.ст 6, 14, 78, 90, 139, 161, 255, 273, 278 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Кандидата у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська обл., Овідіопольський район, село Лиманка, ділянка 10, будинок 39/1; код ЄДРПОУ 34010844), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кандидат у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 (65125, Одеська область, АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_2) про визнання протиправною та скасування постанови № 410 від 27.02.2018 р. «Про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21», зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 та прийняти рішення щодо встановлення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 відповідно до ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст.278 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.