
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2018 року м. Київ справа № 810/4634/17
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилдами спрощеного позовного провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України до Товариства з обмеженою відповідальністю "КУА - АНПФ "ФК "Партнер - капітал" про стягнення штрафу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулfсь Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КУА - АНПФ "ФК "Партнер - капітал" про стягнення штрафу у розмірі 2 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача виникла заборгованість перед Державним бюджетом України у зв’язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.01.2018 провадження у справі відкрито та розгляд справи призначено за привалами спрощеного позовного провадження на 05.02.2018, однак розгляд справи було відкладено на 01.03.2018, у зв’язку з відсутністю відомостей щодо вручення ухвали про відкриття провадження у справі відповідачу.
У судове засідання учасники справи не з"явивлися, хоча про час, дату ті місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Частиною 9 ст. 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Комісією у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю "КУА - АНПФ "ФК "Партнер - капітал" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 05.07.2017 № 370-ЦА-УП-КУА, відповідно до якого встановлено наступне.
Під час перевірки було встановлено порушення п. 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених рішенням Комісії 23.07.2013 № 1281, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.09.2013 за №1576/24108 (далі - Ліцензійні умови) в частині неподання до Комісії щомісячної інформації про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів: пайового венчурного інвестиційного фонду «Добробуд» не диверсифікованого виду закритого типу (реєстраційний код ЄДРІСІ 233331), пайового венчурного інвестиційного фонду «ІНВЕСТБУДПАРТНЕР» недиверсифікованого виду закритого типу (реєстраційний код за ЄДРІСІ 233433), пайового венчурного інвестиційного фонду «ІНВЕСТИЦІЙНІ ІНІЦІАТИВИ» недиверсифікованого виду закритого типу (реєстраційний код за ЄДРІСІ 233585), пайового венчурного інвестиційного фонду «ІНВЕСТІНІЦІАТИВИ» недиверсифікованого виду закритого типу (реєстраційний код за ЄДРІСІ 233618), пайового венчурного інвестиційного фонду «БУДІНВЕСТПАРНЕР» недиверсифікованого виду закритого типу (реєстраційний код за ЄДРІСІ 233619), пайового венчурного інвестиційного фонду «ВІДКРИТІ ІНВЕСТИЦІЇ» недиверсифікованого виду закритого типу (реєстраційний код за ЄДРІСІ 233791) станом на 31.12.2016 відповідно до вимог п. 3 розділу III Положення.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.08.2017 № 340-ЦА-УП-КУА, відповідно до якої до товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 2 000 (дві тисячі) грн. 00 коп.
Оскільки сума штрафу не була сплачена відповідачем самостійно, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_1 України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено основні завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до вимог ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року. Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до п. 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов ліцензіат зобов'язаний подавати звіти до органу ліцензування відповідно до вимог нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового і Комісії, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).
Згідно п. 1 розділу II Положення Компанія/Особа подає до Комісії інформацію щодо фінансового стану, зокрема: місячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним; інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної інформації; щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Згідно п. 3 розділу III Положення Компанія подає до Комісії інформацію про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів статутів спільного інвестування:
- щомісячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним. Інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартально;
- щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Пунктом 7 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів.
Так, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Судом встановлено, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову від 03.08.2017 № 340-ЦА-УП-КУА про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме п. 3 розділу III Положення, якою до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 2 000,00 грн.
Розділом 15 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.11.2012 за № 1855/22167, передбачено, що постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови.
Відповідачем не було надано до суду доказів оскарження в порядку та строки, встановлені Законом постанови Комісії від 03.08.2017 № 340-ЦА-УП-КУА про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а також доказів її виконання добровільному порядку.
Згідно вимог ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Отже, враховуючи зазначене та з огляду на те, що штраф у встановлений чинним законодавством строк відповідачем добровільно не сплачено, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КУА - АНПФ "ФК "Партнер - капітал" (код ЄДРПОУ 32980775) штраф у розмірі 2 000 (дві тисячі) грн. 00 коп. до Державного бюджеут України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий у Управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.