
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 р. Справа№805/516/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Краматорськ Донецької області № 342/р-22-01-01 від 09.01.2018 року про відмову в виплаті належних ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії, які залишилися після смерті ОСОБА_2, допомоги як «дитині війни», а також на пенсію, що залишилась після смерті ОСОБА_3 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у грудні 2017 року ОСОБА_1 надала до управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області заочне рішення Селидівського міського суду Донецької області від 26.10.2017 року із вимогою про його виконання, оскільки зазначеним рішенням було визнано її право власності на пенсію та нараховану суму надбавки як «Діти війни», що знаходиться в управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області на померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3
09 січня 2018 року за № 342/р-22-01-01 позивач отримала відповідь Відповідача стосовно виконання рішення Селидівського міського суду Донецької області у зв'язку з тим, що оскільки рішення від 26.10.2017 року в резолютивній частині не містить вимог щодо зобов'язання управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області вчиняти будь-які дії, тому відсутня підстава для виплати недоотриманих пенсій за померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_2. Тією ж відповіддю від 09.01.2018 року УПФУ надало ОСОБА_1 інформацію про те, що ним було направлено реєстр - запитання від 11.01.2018 року № 470/03 до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно цього питання.
Вважає діє такими що порушують її законні права.
26 січня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Сторони отримали ухвали про відкриття провадження в справі, що підтверджується поштовими повідомленнями.
08 лютого 2018 року, через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що на звернення позивача щодо виконання рішення Селидівського міського суду Донецької області надано відповідь, у якій зазначено, що управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області позивачу запропоновано звернутись з рішенням суду до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину. Відповідач також зазначив, що жодного рішення про відмову в невиплаті недоотриманої пенсії управлінням не приймалось. Просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Клопотань щодо розгляду справи у порядку загального провадження до суду не надходило.
Отже, відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.
Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою № 1426/59637 від 10.11.2015 року, виданою управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Заочним рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 26.10.2017 року було задоволено у повному обсязі вимоги ОСОБА_1 до Донецької міської ради, треті особи: Перша Краматорська державна нотаріальна контора, Державний ощадний банк України Публічне акціонерне товариства філія - Донецьке обласне управління, Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування.
Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 26.10.2017 року було визнано право на спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме: квартира АДРЕСА_1, загальною площею 48,30 кв.м., житловою площею 29,60 кв.м., пенсію та нараховану суму надбавки як «Діти війни», що знаходиться в управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області та суму вкладів з відкритих рахунків у ТВБВ Ощадбанк.
09 січня 2018 року на звернення ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області направила лист від 09.01.2018 року № 342/Р-22-01-01, у якому зазначило, що оскільки рішення Селидівського міського суду в резолютивній частині не містить вимог щодо зобов'язань управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області вчиняти будь-які дії, тому позивачу запропоновано звернутись з рішенням суду до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину.
Листом від 17 березня 2017 року № 4478/03 управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області надало відповідь на запит нотаріуса Першої Краматорської Державної нотаріальної контори Уварової Г.І., у якій зазначило, що залишок недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_6 складає 49279,91 грн. Крім того УПФУ вказало, що згідно рішенню суду ОСОБА_2 була нарахована сума надбавки як «дитині війни» у розмірі 1093,71 коп.
Листом від 30 березня 2017 року № 5170/03 управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області надало відповідь на запит нотаріуса Першої Краматорської Державної нотаріальної контори Уварової Г.І., у якій було зазначено що залишок недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 складає 88385,73 грн.
Отже Відповідачем не заперечувались несплачені суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Закон України «Про звернення громадян» від 02 жовтня 1996 року № 393/96 регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Звернення може бути усним чи письмовим.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Частиною 1 ст. 15 «Про звернення громадян» передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 20 «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач звернувся до відповідача 04.12.2017 року за недоотриманою пенсією померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі заочного рішення Селидівскього міського суду від 26.10.2017 року № 242/2149/17.
Також сторонами не заперечується факт надання відповіді управлінням Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області від 09.01.2018 року № 342/Р-22-01-01 щодо неможливості виконання заочного рішення Селидівскього міського суду від 26.10.2017 року № 242/2149/17, у зв'язку із відсутністю вимог щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області вчинити будь-які дії.
Отже, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1, позивачу надано письмову відповідь відповідно до Закону України «Про звернення громадян». В той же час суд вказує на те що, дана відповідь не є за своєю суттю рішенням щодо відмови в виплаті належних ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії, які залишилися після смерті ОСОБА_2, допомоги як «Дитині війни», а також на пенсію, що залишилася після смерті ОСОБА_3
Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Документом, що підтверджує статус спадкоємця, є свідоцтво про право на спадщину.
Після 6 місяців від дня смерті пенсіонера, до органу пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач має право оскаржити рішення органу владних повноважень в адміністративному суді.
Суд вказує на те, що відповідачем не було прийнято жодного рішення, щодо відмови у виплаті належних ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії, які залишилися після смерті ОСОБА_2, допомоги як «дитині війни», а також на пенсію, що залишилась після смерті ОСОБА_3.
Відповідно до статі 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Донецький окружний адміністративний суд, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, та з урахуванням того, що оскільки управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 26 січня 2018 року позивача звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 9, 12, 19, 72, 73, 75, 77, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) до управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.