Рішення № 72533044, 28.02.2018, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
337/4893/17
Номер документу
72533044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

28.02.2018 Провадження № 2-а/337/15/2018

ЄУН 337/4893/17

РІ Ш Е Н Н Я

Іменем України

28.02.2018 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя

в складі: головуючого судді – Салтан Л.Г.

при секретарі – Гальцевій К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, що зареєстрований та мешкає: АДРЕСА_1, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 20490012, пр..Соборний, 158-б) про визнання дій неправомірними, та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

06.12.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними, та зобов’язання вчинити певні діїнадійшов до суду.

07.12.2017 року судом відкрито позовне провадження справа призначена до розгляду у відкритому судовому засіданні.

26.01.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 48, ст.436), яким Кодекс адміністративного судочинства викладено в новій редакції.

Відповідно до п.12 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України визначено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1991р. З 17.07.1991р., отримує призначену пенсію по інвалідності. Чинним законодавством передбачено перерахунок раніше призначених пенсій, зокрема, така процедура для пенсіонерів (колишніх працівників міліції) повинна була бути здійснена з 01 січня 2016 року, але до цього часу, незважаючи на визнання всіх законних підстав для перерахунку та виплати перерахованої пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, перерахунку та виплат перерахованих пенсій не здійснює. 23.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-У111 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Вказаним Законом внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

Вважає, що з 01.01.2016 йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. та в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивача було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління надало ліквідаційній комісії УМВС України в Запорізькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45.

Згідно Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п/с № 86/7346) від 06.07.2017р., що надана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії збільшився, в порівнянні з тим розміром грошового забезпечення, що зазначений у Розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі N/A 7346 від 31.05.2017р.

Позивач вважає, що враховуючи те, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області отримало, однак жодних дій для такого перерахунку вчинено не було.

На звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, віна отримав відповідь від 28.09.2017 про відмову у перерахуванні пенсії.

На підставі викладеного, позивач просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зообов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб»,постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 року № 268 починаючи з 01.01.2016 .

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого в задоволенні позову необхідно відмовити тому, що на теперішній час у нього відсутня довідка про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки була повернута до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області в зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства. Крім того, зазначає, що виплата та перерахунок пенсії буде можливим лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України .

Вислухавши пояснення сторін, перевіривши обставини справи доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.3 ст. 3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

При вивченні матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1991р. З 17.07.1991р., отримує призначену пенсію по інвалідності.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивача було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління надало ліквідаційній комісії УМВС України в Запорізькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45.

Згідно листа ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.09.2017, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 надійшла до головного управління та після перевірки була повернена на доопрацювання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області. До теперішнього часу корегуюча довідка до головного управління не надходила.

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 -XII, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900 - VIII (надалі Закон № 900- VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спірних правовідносин.

23.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено зміни до чинного законодавства, зокрема статтю 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною (третя) згідно якої, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі Порядок), перерахунок раніше призначених згідно із вказаним вище Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію органів Міністерства внутрішніх справ» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішній справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року N 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 ЗУ «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд вважає, що з урахуванням вказаних норм діючого законодавства, ОСОБА_1П, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Крім того, в силу вимог п. 2 Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

В той же час Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту находження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх в органи, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки для перерахунку пенсії, довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи булі звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств, довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку встановленому Мінсоцполітики України.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що порядок проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 було дотримано, а бездіяльність відповідача - ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії є протиправною.

Враховуючи, що надана на запит позивача довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.12.2017р., є копією довідки, наданої ГУ ПФУ в Запорізькій області для здійснення перерахунку пенсії позивача, а відповідачем в порушення вимог ч.2 ст. 77 КАС України, не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності повернення довідки про розмір грошового забезпечення позивача до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, суд вважає необхідним адміністративний позов задовольнити.

Одночасно суд звертає увагу, що з огляду на встановлену в судовому засіданні протиправну бездіяльність відповідача, до його заперечень в частині відсутності у нього довідки на момент розгляду справи та, як наслідок, неможливості здійснення перерахунку пенсії, суд відноситься критично.

Крім того, посилання відповідача про відсутність коштів для здійснення перерахунку пенсії також є неспроможними, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного суду України від 15.02.2018 року у справі Пз9901/8/18 820/6514/17.

У відповідності до ч. 2ст. 6 ОСОБА_2 України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_2 межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.

Стаття 24 ОСОБА_2 України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.

Відповідно до ст. 19 ОСОБА_2 України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 та законами України.

Нормою статті 46 ОСОБА_2 України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадку порушення її основних прав, наданих їй ОСОБА_2 або Законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13) , відповідно до якої кожен, чиї права і свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з дати отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п/с № 86/7346) від 06.07.2017р, зобов’язано було відповідно до пункту 4 Порядку № 45 невідкладно провести перерахунок пенсії позивача починаючи з 1 січня 2016 року, виплатити різницю між виплаченою пенсією та перерахованою пенсією згідно Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п/с № 86/7346) від 06.07.2017р., починаючи з 01.01.2016 року і по дату звернення для перерахунку пенсії та виплачувати пенсію в збільшеному розмірі.

Крім того, суд вважає за необхідне відповідно до ст. 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 5, 77, 241-246, 382 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо непроведення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Запорізькій області відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 року № 268, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п/с №86/7346) від 06.07.2017р. станом на 01.01.2016 року, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке розташоване за адресою: місто Запоріжжя, проспект Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, що зареєстрований та мешкає: АДРЕСА_1, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 року № 268, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Повний текст рішення складено 02.03.2018 р.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Суддя: Л.Г. Салтан