Рішення № 72531235, 21.02.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
761/33865/17
Номер документу
72531235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/33865/17

Провадження № 2-а/761/190/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2018 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Савицький О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

22.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (далі - ЦОУПФУ в м.Києві), в якому просила:

- визнати протиправними дії ЦОУПФУ в м.Києві щодо відмови у перерахунку її пенсії, з врахуванням «інших виплат», які зазначені у довідці Державного управління справами про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року, виданої 18.05.2017 року за № 17.1-721;

- зобов'язати ЦОУПФУ в м.Києві провести перерахунок та виплату їй пенсії, як державному службовцю, з врахуванням «інших виплат», які зазначені у довідці Державного управління справами про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року, виданої 18.05.2017 року за № 17.1-721, з яких вираховувалися страхову внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 88 відсотків, відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії, починаючи з квітня 2010 року, виходячи з середньомісячної суми зазначених виплат за 24 календарні місяці роботи, без обмеження максимального розміру пенсії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 15.06.2009 року перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії). 15.08.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 88% заробітної плати, з врахуванням інших додаткових виплат, які були виплачені на користь позивача до моменту виходу на пенсію, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Проте листом від 28.08.2017 року відповідач відмовив позивачу в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позивач вважає, що діями відповідача порушуються його права, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту свого порушеного права.

Ухвалою від 26.09.2017 року у справі було відкрито скорочене провадження, а також адміністративний позов про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії в частині вимог з 01.04.2010 року по 21.03.2017 року було залишено без розгляду.

Ухвалою від 11.01.2018 року розгляд справи вирішено здійснювати одноособовим складом за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України. Відповідачу надано строк (15 днів) для подання відзиву на позов з дня вручення даної ухвали.

Копію ухвали відповідачу вручено 29.01.2018 року, про що свідчить відповідна відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

25.01.2018 року представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечив, просив суд відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що законні підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Відповідно до ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Положеннями ч.5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно зі ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч.2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши та оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закон України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Разом з тим, відповідно до положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати та премії входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Разом з тим, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року, 14.05.2013 року, 28.05.2013 року, 06.11.2013 року, 03.06.2014 року в справах № 21-430а11, № 21-97а13, № 21-125а13, № 21-350а13 та № 21-134а14.

Зокрема, у постанові від 03.06.2014 року в справі № 21-134а14, Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, аналізуючи положення ст. 37 Закону України «Про державну службу», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд дійшов до висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що позивач з 15.06.2009 року набув право на пенсію державного службовця та з цього часу перебуває на обліку у ЦОУПФУ в м.Києві.

При розрахунку позивачу розміру пенсії не було включено у розрахунок заробітку для обчислення пенсії інші виплати за період з 01.04.2008 року до 31.03.2010 року, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 07.07.2017 року № 37571/05 відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії обчислено з врахуванням страхового стажу - 34 роки 10 місяців 23 дні, з них стажу державним службовцем - 18 років 7 місяців 9 днів, та середньомісячної заробітної плати - 7732,98 грн., визначеної за період роботи з 01.03.2010 року по 31.03.2010 року. Основний розмір пенсії обчислено: 7732,98 грн. (основний розмір заробітної плати) * 88% (загальний відсоток для розрахунку пенсії від заробітної плати) = 6805,02 грн. (основний розмір пенсії).

15.08.2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії у розмірі 88% заробітної плати, з врахуванням інших додаткових виплат, які були виплачені на користь позивача до моменту виходу на пенсію, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Проте, листом від 28.08.2017 року № 1344/Б-1064 відповідачем було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-19 такий перерахунок не передбачено, а також постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, з постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.

Однак, вказані доводи відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-19 та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 з врахуванням внесених до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, є необґрунтованими і безпідставними, оскільки вказані положення законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у випадку, коли здійснюється перерахунок, у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що неврахування при обчисленні пенсії позивача інших виплат, з яких сплачено страхові внески, призвело до неправильного розрахунку і нарахування позивачу пенсії, а відтак такі дії відповідача є протиправними, у зв'язку з чим необхідно зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії позивача.

Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, приймаючи до уваги дату звернення позивача до пенсійного орану, а саме - 15.08.2017 року та, враховуючи положення статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви - з 01.08.2017 року.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням інших виплат з 01.08.2017 року.

Крім того, відповідно до ст. 139 КАС України, суд, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ЦОУПФУ в м.Києві на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, з врахуванням «інших виплат», які зазначені у довідці Державного управління справами про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2010 року, виданої 18 травня 2017 року за № 17.1-721.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, з врахуванням «інших виплат», які зазначені у довідці Державного управління справами про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2010 року, виданої 18 травня 2017 року за № 17.1-721, з яких вираховувалися страхову внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 88 відсотків, відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії, починаючи з 01 серпня 2017 року, виходячи з середньомісячної суми зазначених виплат за 24 календарні місяці роботи, без обмеження максимального розміру пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

В решті вимог адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: