
Справа № 2-а/408/281/17
№ 408/5808/17-а
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 року смт.Біловодськ
Біловодський районний суд Луганської області у складі головуючого- судді: Карягіної В.А. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій та бездіяльності протиправними з зобов’язанням вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача - управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій та бездіяльності протиправними з зобов’язанням поновити виплату пенсії. В обгрунтування зазначив, що він є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, де до березня місяця 2017 року включно отримував пенсію. З квітня 2017 року виплата пенсії йому була припинена з невідомої причини. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач присутнім не був, звертався до суду з клопотанням про розгляд справи у його відсутності на підставі наданих ним письмових доказах.
Представник відповідача-начальник управління Пенсійного Фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області звернувся на адресу суду з клопотанням розглянути справи за відсутності їх представника. В запереченні відповідач просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що припинення виплати пенсії позивачці з квітня 2017 року сталося на підставі списків призупинених, наданих СБУ, вказане рішення позивачем не оскаржувалося, після припинення виплати пенсії позивач з заявою про поновлення її виплати не зверталася. В уточненому запереченні відповідач просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що відмова у виплаті пенсії позивачу з квітня 2017 року сталася у зв’язку із скасуванням довідки УСЗН Станично-Луганської РДА Луганської області.
При зверненні до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 надав до суду клопотання про звільнення його від сплати судового збору. Ухвалою Білдоводського районного суду Луганської області від 30.11.2017 року клопотання позивача було задоволено та звільнено від сплати судового збору.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно до ст. 8,9 КАС України усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом., розгляд і вирішення справ здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості. Особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд. Суд розглядає справу в межах заявлених вимог .
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.
З наданих до суду письмових доказів встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, що також підтверджено пенсійним посвідченням № 482923.
Згідно довідки № 905006239 від 05.05.2016 року ОСОБА_1 взятий на облік внутрішньо переміщеної особи в Управлінні соціального захисту населення Станично-Луганської РДА Луганської області, з якою був поставлений на облік в УПФ України в Станично-Луганському районі Луганської області з подальшим отриманням пенсії.
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20 березня 2003 року N 638-IV у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
З 22.11.2014р. набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, виходячи з приписів наведених норм, реалізація права на отримання пенсійних виплат пов'язана з фактом реєстрації пенсіонера як внутрішньо переміщеної особи, що має бути підтверджено відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016р.) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Згідно первісного заперечення виплата пенсії була призупинена з 01.04.2017 року на підставі списків СБУ.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами наведеної норми рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого
Згідно рішення № 750 від 31.08.2017 року начальником Управління соціального забезпечення населення Станично-Луганської РДА Луганської області, скасовано дію довідки позивача про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до п. 5 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Наведене рішення позивачем у встановленому порядку не оскаржуєється.
У частині 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, зокрема, в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи викладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу з 1 квітня 2017 року до дня скасування довідки 31.08.2017 року, оскільки, на час припинення виплати пенсії не існувало передбачених чинним законодавством підстав, а відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.
За таких обставин, з огляду на час припинення управлінням Пенсійного фонду в Станично-Луганському районі Луганської області виплати позивачу пенсії, зазначена відповідачем підстава припинення виплати пенсії не була передбачена чинним законодавством, тому виплата пенсії має бути поновлена з часу припинення її виплати, яке було неправомірним., тобто з 01.04.2017 року до 31.08.2017 року (дня скасування дії довідки).
Оскільки довідка про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи 31.08.2017 року була скасована (тобто, відсутній факт реєстрації позивача як внутрішньо переміщеної особи) то відповідачем, в даному випадку, правомірно було припинено виплату позивачеві пенсії з 31.08.2017 року.
Права осіб внутрішньо переміщених з тимчасово окупованих територій України в повній мірі захищено Законом України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», актами Кабінету Міністрів України, іншим нормативно-правовими актами, на законодавчому рівні визначено, що фінансування видатків з бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на тимчасово неконтрольованих українською владою територіях здійснюватиметься тільки після повернення вказаних територій під контроль органів державної влади. Отже, жодними нормативними актами, що регламентують порядок здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг у період збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, не передбачено здійснення страхових виплат потерпілим, які не перемістились із тимчасово окупованої території на підконтрольні органам державної влади території.
Позивач не позбавлений права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території у разі поновлення факту реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.
Згідно положень практики ЄСПЛ, стаття 1 Першого протоколу до Конвенції передбачає, що ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Ведучи мову про «Закон», стаття 1 Першого протоколу до Конвенції посилається на той самий критерій, що міститься в інших положеннях Конвенції (див. справу "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" (Case of James and others v. the United Kingdom), рішення від 21 лютого 1986 року, заява № 3/1984/75/119, § 40. Цей критерій вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві.
В даному випадку пенсійний орган з 31.08.2017 року діяв відповідно вимог Закону.
Відповідно до вимог ст. ст.139 КАС України судові витрати компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів україни.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «« Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 р зі змінами та доповненнями , Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII, ст.ст. 2,6-9,139,242-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (Луганська область, смт. Станиця Луганська, код ЄДРПОУ 21792637) щодо припинення виплати ОСОБА_1 (Луганська область, Станично-Луганського району, с. Гарасимівка, вул. Молодіжна,2Б/2, РНОКПД: НОМЕР_1) пенсії з 01 квітня 2017 року до 31.08.2017 року.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (Луганська область, смт. Станиця Луганська, код ЄДРПОУ 21792637) поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (Луганська область, Станично-Луганського району, с. Гарасимівка, вул. Молодіжна,2Б/2, РНОКПД: НОМЕР_1) пенсії за віком з 01 квітня 2017 року до 31.08.2017 року.
В задоволенні іншої частини адміністративного позову- відмовити.
Судові витрати в сумі 340грн. компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань управління ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області.
Зобов’язати правління Пенсійного Фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області подати до Біловодського райсуду Луганської області звіт про виконання рішення суду до 26 травня 2018 року.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з часу його склкадання.
Повний текс рішення складений 26.02.2018року.
Суддя
Біловодського райсуду ОСОБА_2
Луганської області