
Справа № 344/14479/17
Провадження № 2-а/344/390/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді: Остроського Л.Є.
секретаря: Гули Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання вчинити дії.
В позові зазначено, що 28.09.2017 року позивач звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії, з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення-індексацію грошового забезпечення, одноразову матеріальну допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні.
Проте, відповідач в перерахунку відмовив листом від 03.10.2017 року.
Позивач в судове засідання не з»явився попередньо подав до суду письмову заяву в якій позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала щодо задоволення позовних вимог позивача, подала заперечення на позов, просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач відмовив у проведенні перерахунку позивачу пенсії з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Так, ОСОБА_1 є пенсіонером. З липня 2016року йому призначено пенсію за вислугою років, що підтверджується пенсійним посвідченням ААІ 3658845, виданим Пенсійним фондом України 26.10.2016року. На даний час позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів; до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.10-1 цього Закону гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 постанови). Пунктом 5 вказаної постанови передбачено надання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначені постановою № 1294 та розд. ХІХ, ХХ Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2008 р. № 447, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.07.2008 р. за № 612/15303.
Зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та мають враховуватись при призначенні пенсії.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висвітленій Верховним Судом України у справі № 21-70а15 від 10.03.2015 р., яка згідно з вимогами ст.244-2 КАС України має враховуватися судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку.
За змістом частини третьоїстатті 43 Закону № 2262-XIIпенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Зазначена правова позиція викладена, зокрема, і в рішенні Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року, прийнятому у справі № 21-1115а16.
При цьому суд враховує і те, що при нарахуванні одноразової грошової допомоги утримання страхових внесків не проводилось.
Враховуючи викладене, вимоги щодо перерахунку пенсії позивача з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні є безпідставними та задоволенню не підлягають.
За визначенням Закону України « Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населеннч-це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення.
Таким чином, індексація є соціальною гарантією , яка компенсує громадянам подорожчання споживчих товарів і послуг , не входить до переліку додаткових видів грошового забезпечення, визначених додатком 26 Постанови, відповідно, не відноситься до виплат на які нараховується єдиний внесок та складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія.
Враховуючи викладене, вимоги щодо перерахунку пенсії позивача з врахуванням індексації грошового забезечення є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивача у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії до втрати права на таку пенсію та на вказаних умовах здійснити її подальшу виплату, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, тому суд позбавлений можливості задовольняти вказані вимоги.
Таким чином, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, порушивши його права, тому заявлені останнім вимоги в частині неправомірності неврахування при призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, є обґрунтованими.
З огляду на викладене слід визнати неправомірною відмову Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії і зобов'язати відповідача провести позивачу з 13.07.2016 року перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення.
Керуючись ст.ст. 241-246, 255 КАС України,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання вчинити дії- задоволити частково.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення- протиправними.
Зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 належну йому пенсію з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення починаючи з 13 липня 2016 року
В решті вимог позову -відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.
Суддя Островський Л.Є.