Рішення № 72521263, 02.03.2018, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.03.2018
Номер справи
287/134/17-а
Номер документу
72521263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/134/17-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2018 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати та виплатити пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

12 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії на його користь, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/338 від 27 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 року "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", без обмеження максимального розміру; встановити судовий контроль на виконання судового рішення, а також відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань сплачений судовий збір.

В обгрунтування позову зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських. Проте, відповідач листом від 30 листопада 2017 року відмовив йому у перерахунку та виплаті пенсії з підстав відсутності надходження коштів на забезпечення таких цілей.

В судове засідання позивач не з’явився, але надав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач направив до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти позову, вважає позов безпідставним та необґрунтованим, просив відмовити в його задоволенні.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому проваджені.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

22 березня 2017 року Міністерство внутрішніх справ України листом № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії та про надання списків осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Постанови №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

28 березня 2017 року Пенсійний фонд України своїм листом №9493/02-23 повідомив начальників Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях щодо підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

30 березня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області своїм листом № 3338/03-01 надіслало до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

10 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок і виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2016 року на підставі виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки № 85/338 від 27 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Однак, листом від 30 листопада 2017 року Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 повідомлено, що перерахунок та виплату пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного Бюджету України.

Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року№45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про національну поліцію"(згідно з Законом України від 23.12.2015 року №900-VІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Відповідно до ст.102 Закону України "Про національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та вказаним вище Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Враховуючи зазначене в розумінні вказаних вимог позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до ст.77 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, до відповідача надійшла довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення позивача, позивач право на перерахунок пенсії набув з 01.01.2016, на час розгляду справи перерахунок пенсії відповідачем не проведено, тому порушене право позивача на перерахунок пенсії підлягає відновленню. При цьому, відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.

Відповідач належними доказами правомірності своїх дій не довів, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 139, 205, 229, 241-255, 263, 295, 382 КАСУ України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії на користь ОСОБА_1, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/338 від 27 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 року "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", з врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати в десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, відповідно до вимог ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серії ВН №080333;

Відповідач: Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місце знаходження: м. Житомир, вул. Ольжича, 7, ЄДРПОУ 13559341.

Суддя: ОСОБА_2