Постанова № 72518075, 01.03.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
219/12204/17
Номер документу
72518075
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року справа №219/12204/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Міронової Г.М.,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2017 року у справі № 219/12204/17 (головуючий І інстанції Медінцева Н.М., м.Бахмут) за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач – ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому з урахуванням уточненого позову просив: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Донецькій області щодо неперерахування пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» з 01.01.2016 року; зобов’язати ГУ ПФУ у Донецькій області здійснити перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 з 01.01.2016 року (а.с. 1-5,18).

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2017 року зазначений позов ОСОБА_3 задоволений: визнано протиправною діяльність ГУ ПФУ у Донецькій області щодо неперерахування пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 з 01.01.2016 року; зобов’язано ГУ ПФУ у Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантів соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 з 01.01.2016 року (а.с. 28-31).

Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом норм матеріального та процесуального права, у зв’язку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів посилався на пропущення позивачем строку звернення з адміністративним позовом до суду. Також посилався на неналежне повідомлення судом першої інстанції відповідача про виклик у судове засідання 11.12.2017, оскільки повістку на зазначену дату разом з уточненим позовом отримано лише 12.12.2017. Крім того, виплата пенсії позивачеві припинена у період з 01.04.2015 на підставі ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (рішення ГУПФУ про припинення виплати пенсії позивачем не оскаржено) до 19.12.2016. з 20.12.2016 виплату пенсії поновлено згідно рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі №1-38/2016. Також вважає, що право позивача на зміну розміру його пенсії виникло лише після отримання відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення №5230 від 31.05.2017 (а.с. 37-39,48).

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив судове рішення залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевірив матеріали справи, вивчив доводи апеляційної скарги, і дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини.

ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ (а.с.46).

В апеляційній скарзі відповідач зазначає про отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 31.05.2017 №5230, видану ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області (а.с. 39).

Відповідно до довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 31.05.2017 №5230 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 змінено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад підвищено до 2950 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції підвищено до 2000 грн.; надбавка за стаж служби підвищена до 2475грн. (а. с. 47).

З заперечень на адміністративний позов встановлено, що перерахунок та виплату пенсії позивачеві буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 34).

Вказані обставини підтверджені матеріалами справи.

Спірним у справі є правомірність бездіяльності ГУПФУ в Донецькій області щодо непроведення позивачеві перерахунку пенсії за вислугу років на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв’язку з необхідністю виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Колегія суддів вважає неприйнятними доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення з адміністративним позовом до суду з огляду на те, що перерахунок пенсії в даному випадку повинен був здійснений централізовано, в зв’язку з законодавчими змінами в пенсійному забезпеченні військовослужбовців, без будь-яких звернень позивача, що підтверджено в судовому засіданні представником відповідача. Пенсія є власністю позивача і відповідач внаслідок нездійснення перерахунку пенсії, передбаченого законом, не може позбавити позивача на отримання пенсії в належному розмірі.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі – Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 (далі – Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За приписами абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі – Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі – Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних

додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі – Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем було отримано довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 (а.с. 39).

Таким чином, ГУ МВС України в Донецькій області направило до ГУ ПФУ України в Донецькій області інформацію про підстави перерахунку пенсії позивачеві.

Отже, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії згідно вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.

Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Отже, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у справі №21-484а13 від 22.04.2014 року.

Згідно рішень ЄСПЛ «Сук проти України», «Кечко проти України» та Бурдов проти Росії» державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про протиправність бездіяльності ГУ ПФУ у Донецькій області щодо неперерахування позивачеві пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268».

Позивач просив здійснити перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантів соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» з 01.01.2016.

Суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав про задоволення позову на підставі аналізу вищенаведених обставин справи та наведених норм законів, якими регулюються спірні відносини.

Проте, судом першої інстанції не були встановлені всі обставини справи щодо підстав відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачеві з 01.01.2016 року.

Вивченням матеріалів справи та пенсійної справи, наданої для огляду в судовому засіданні, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачеві припинено виплату пенсії з 01.04.2015 до 19.12.2016 на підставі ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній з 01.04.2015), у зв’язку з тим, що останній працював у Головному управлінні Міграційної служби України (а.с. 44) та поновлено виплату пенсії з 20.12.2016 згідно рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 (а.с. 38-39, 44).

Представник позивача підтвердив, що дійсно позивач працював у зазначеній установі, проте згідно з нормою абзацу першого статті 54 Закону №2262, яка діяла з 01.01.2016 року, повинен був перерахувати пенсію відповідно до зазначених вище змін в законодавстві, оскільки позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів органів внутрішніх справ, і незважаючи, що він працював, пенсія йому повинна була виплачуватися.

Так, згідно з абзацом першим ст.54 Закону №2262 встановлено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Представник відповідача надав для огляду суду пенсійну справу позивача, в якій є пенсійне посвідчення позивача №013482, видане 25.03.2011 року, що підтверджує його статус ветерана органів внутрішніх справ, на якого поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тобто, відповідач не звернув увагу, що до позивача внаслідок його статусу встановленого пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не може бути застосовано обмеження щодо зупинення виплати пенсії.

Отже, позивач мав право на отримання пенсії з 01.01.2016, а тому і перерахунок її розміру повинен бути здійснений з 01.01.2016 року.

При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції, вірно вирішив справу за суттю вимог проте неповністю з’ясував обставини справи, які мають значення для справи, внаслідок чого частково невірно обґрунтував мотиви, з яких виходив при прийнятті постанови про задоволення позовних вимог, в зв’язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає зміні.

Постанова складена в повному обсязі 2 березня 2018 року.

Керуючись ч.1 ст.6, ч.2 ст.9, ч.5 ст.250, ст.310, п.2 ч.1 ст.315, п.1, п.4 ч.1 ст.317, ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ч.1, ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити частково.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2017 року у справі № 219/12204/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії змінити в частині обгрунтування мотивів прийняття рішення.

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати складення повного судового рішення та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді А.В. Гайдар

ОСОБА_4