
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 березня 2018 р. № 820/446/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (61124, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської області (61124, м.Харків, вул.. Вішнева,3), третя особа Адміністрація Слобідського району Харківської міської ради ( 61001, м.Харків, вул.Плеханівська,42) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
встановив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, які полягають у відмові у призначенні ОСОБА_1, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за його заявою від 11.11.2017 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі за його заявою від 11.11.2017 року; постанову суду звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Ухвалою від 30.01.2018 року у справі відкрито спрощене провадження.
14.02.2018 року відповідачем, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської області, надано відзив на адміністративний позов, у якому просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, з тих підстав, що м. Золоте 5, у якому зареєстрований позивач не віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Третя особа, Адміністрація Слобідського району Харківської міської ради, правом подати пояснення щодо позову або відзиву не скористалася.
Вивчивши доводи адміністративного позову та відзиву, суд встановив наступні обставини.
Позивач був зареєстрований в м.Золоте-5 Луганської області, що підтверджується копією паспорта позивача (а.с. 10) та згідно довідки УПСЗН від 06.11.2014 року № 6328000804 взятий на облік як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.11).
Надання статусу переміщеної особи стало підставою для призначення та виплати позивачеві щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово- комунальних послуг відповідно до п.1 постанови КМ України від 01.10.2014 року № 505.
При зверненні за призначенням адресної допомоги на наступний шестимісячний період 13.11.2017 року позивач отримав відмову з посиланням на те, що адреса реєстрації позивача м.Золоте-5 згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р не відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо-переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало не придатним для проживання внаслідок проведення АТО.
Дослідивши доводи адміністративного позову та відзиву на адміністративний позов, перевіривши оскаржуване рішення відповідач на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 року №638-IV встановлено, що район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція. Наказ, яким визначено район проведення АТО, виданий керівником Антитерористичного центру при СБУ № 33/6/а від 07.10.2014 року «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», відповідно до якого районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Таким чином, всі населені пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО.
В ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669-VII, який набрав чинності 15.10.2014р. (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1669) зазначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 3 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014».
Згідно ст.і 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 2 постанови КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (у ред. на момент першого звернення позивача із заявою про надання адресної допомоги) визначено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Отже, на момент прийняття рішення про надання позивачеві адресної допомоги у 2014 році постанова КМУ від 01.10.2014 року № 505 не містила такої передумови надання адресної допомоги, як переміщення з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
Відповідні зміни до п.2 постанови КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» внесені постановою КМУ від 28 січня 2015 р. № 34, яка набула чинності з 10.02.2015 року.
Суд зазначає, що пунктом 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі - Порядок №509) визначено, що документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є довідка; вказаний документ діє безстроково, крім випадків, передбачених ст..12 Закону № 1706.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що на момент виникнення спірних відносин, позивач є внутрішньо переміщеною особою, через наявність відповідних несприятливих обставин, встановлених ст. 1 Закону № 1706-VII, які змусили його покинути своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, що підтверджено як довідкою відповідача (а.с.11), так і листами ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 15.11.2017 року № 63/28/М-355/51, Департаменту соціального захисту населення Луганської ОДА від 22.11.201 7року № 8/7506-31 (а.с.19-22 )
Доказів скасування довідки про взяття позивача на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів, проведення антитерористичної операції від 06.11.2014 року № 6328000804 відповідачем суду не надано. Отже, позивач має статус тимчасово переміщеної особи, що відповідно до положень ч.2, 3 ст. 7 Закону № 1706 надає йому право на отримання адресної допомоги.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачеві у призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за його заявою від 11.11.2017 року, а отже в цій частині вимог адміністративний позов підлягає задоволенню.
Суд також зазначає, що відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006 року, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачеві щомісячну грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі за його заявою від 11.11.2017 року
Щодо вимоги про звернення до негайного виконання рішення суду щодо звернення постанови суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць, то суд вважає її такою, що підлягає задоволенню, відповідно до положень п.1 ч.1 ст.371 КАС України
Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, які полягають у відмові у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за його заявою від 11.11.2017 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (61124, м.Харків, вул.. Вішнева,3, код ЄДРПОУ 03196624) призначити та виплатити ОСОБА_1 (61124, АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_2) щомісячну грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі за його заявою від 11.11.2017 року.
В частині виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у межах суми стягнення за один місяць рішення звернути до негайного виконання.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Зоркіна Ю.В.