Рішення № 72517147, 26.02.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
819/105/18
Номер документу
72517147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/105/18

26 лютого 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Прокоп'юк О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №3085471-13 від 10.05.2017 року,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (надалі позивач, ОСОБА_3.) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі відповідач, ГУ ДФС у Тернопільській області), в якому просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення №3085471-13 від 10.05.2017 року.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначене на 26 лютого 2018 року о 11:00 год.

Даною ухвалою відповідачу встановлений 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представником Головного управління ДФС у Тернопільській області 15 лютого 2018 року подано відзив на адміністративний позов.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі. Пояснив що, земельна ділянка, що була використана як об'єкт нарахування земельного податку, надана для ведення Фермерського господарства «БИЧ», а тому саме дане Фермерське господарство-землекористувач і є суб'єктом податкових відносин і повинно бути платником земельного податку. Зазначив, що позивач не може використовувати зазначену земельну ділянку, оскільки законодавство не наділяє фізичних осіб правом бути суб'єктом фермерської діяльності безпосередньо без створення господарюючого суб'єкта, не порушуючи при цьому її цільового призначення. Вказав, що ОСОБА_3 як фізична особа, не є суб'єктом податкових відносин щодо земельної ділянки, яка стала об'єктом нарахування земельного податку, а відповідно і не виступає платником земельного податку за земельну ділянку для ведення фермерського господарства. А тому спірним податковим повідомленням-рішенням були порушені права та інтереси позивача з огляду на протиправне покладення на позивача обов'язку щодо сплати такого грошового зобов'язання.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Пояснила, що земельну ділянку, яка є об'єктом оподаткування надано для ведення фермерського господарства ОСОБА_3. Зазначила, що позивачем не надано документів, які підтверджують право постійного користування (оренди) земельної ділянки іншою особою, тому платником податку у даному випадку є фізична особа ОСОБА_3, відповідно податковим органом правомірно нараховано грошове зобов'язання позивачу.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Державного Акта на право постійного користування землею, зареєстрованого у Книзі реєстрацій Державних актів на право постійного користування землею за № (25.02.1993) 44, земельну ділянку, яка розташована на території (Жуківської) Надрічнянської сільської ради народних депутатів, надано для ведення фермерського господарства громадянину ОСОБА_3.

У відповідності до листів Надрічнянської сільської ради Бережанського району Тернопільської області від 23 червня 2016 року №252 та від 25 жовтня 2016 року №457, адресованих Бережанському відділенню Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області, Надрічнянська сільська рада просить нарахувати земельний податок за земельну ділянку площею 10 гектарів, яка рішенням Бережанської ради народних депутатів Бережанського району Тернопільської області від 11 квітня 1991 року надана в постійне користування ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1). Кадастровий номер цій земельній ділянці, що знаходиться за межами населеного пункту, не присвоєно, нормативно-грошова оцінка не проведена.

Судом встановлено, що за земельну ділянку по населеному пункті с.Надрічне (для ведення особистого селянського господарства (рілля) площею 10 гектарів) контролюючим органом проведено нарахування земельного податку з фізичних осіб за 2017 рік громадянину ОСОБА_3 в сумі 12517,5 грн.

Головним управлінням ДФС у Тернопільській області винесене податкове повідомлення - рішення форми "Ф" №3085471-13 від 10.05.2017 року по земельному податку з фізичних осіб.

На адресу позивача надсилалась податкова вимога форми «Ф» від 05.09.2016 року №626-12.

Виходячи із системного аналізу норм податкового законодавства, існує два різновиди плати за землю: земельний податок та орендну плату за земельну ділянку державної і комунальної власності.

У відповідності до п.п. 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (надалі ПК України), плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Згідно ПК України, платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності.

У відповідності до п.287.1 ст.287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до п.270.1 ст.270 ПК України, об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності. У контексті п.271.1 ст.271 ПК України, базою оподаткування плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Кодексу; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Водночас, п.284.1 ст.284 ПК України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

При цьому судом не здобуто, а в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували право постійного користування (оренди) земельної ділянки іншою особою, ніж позивач. З огляду на це, при прийнятті рішення по суті суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що платником земельного податку у даному випадку є Фермерське господарство «Бич». Крім того, як вбачається зі змісту п.287.7 ст.287 ПК України, у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин). Проте в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які договори оренди земельної ділянки, які б підтверджували користування земельною ділянкою, що є об'єктом оподаткування в даному випадку, іншої особою (фізичною чи юридичною), ніж позивач ОСОБА_3. Тому, податковим органом правомірно визначено грошове зобов'язання позивачу, і як наслідок, правомірним є податкове повідомлення - рішення №3085471 від 10.05.2017 року.

Враховуючи вищенаведене, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_3 до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 (с.АДРЕСА_1 ід.НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (вул.Білецька,1, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 39403535) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №3085471-13 від 10.05.2017 року - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 02 березня 2018 року.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.