
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"21" лютого 2018 р. № 820/213/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Попова А.О.
представник позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - Вишневського О.В.
представника третьої особи - Марочканич Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_5 (61007, АДРЕСА_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Служби безпеки України в Харківській області (61000, м. Харків, вул. Мироносицька, 2) про визнання дій протиправними та скасування висновку ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_5, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
1. Визнати дії Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо відмови про задоволення клопотання ОСОБА_5 про прийняття ОСОБА_5 громадянства України протиправним.
2. Скасувати висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 06.09.2017 року про відсутність підстав щодо задоволення клопотання ОСОБА_5 про прийняття ОСОБА_5 громадянства України.
В обґрунтування позову зазначено, що висновком від 06.09.2017 року відповідач відмовив позивачу в задоволенні клопотання про прийнятті громадянства України. Позивач з зазначеним висновком не погоджується, вважає його незаконним та таким, що винесений з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позову заперечував зазначивши, що висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 06.09.2017 року про відсутність підстав щодо задоволення клопотання ОСОБА_5 про прийняття ОСОБА_5 громадянства України є законним та таким, що не підлягає скасуванню.
Представник третьої особи в судове засідання з'явився, щодо задоволення позову заперечував в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Дараа, Босра-Аль-Шам Сирийська Арабська Республіка, 10.05.2017 року звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з заявою про прийняття до громадянства України відповідно до статті 9 Закону України від 18.01.2001 року "Про громадянство України", як особа, яка перебуває у шлюбі з громадянкою України понад два роки.
Також судом встановлено, що висновком від 06.09.2017 року відповідач - Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повідомив позивачу про те, що під час опрацювання матеріалів клопотання було встановлено, що виявлено підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається, а саме: існують заперечення з боку компетентних органів, щодо оформлення заявнику прийняття до громадянства України відповідно до статті 9 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України".
Також зазначеним висновком було повідомлено позивача про те, що підстав для задоволення клопотання немає.
Суд зазначає, що ст. 9 Закону визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України. Умовами прийняття до громадянства України є:
1) визнання і дотримання Конституції України та законів України;
2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);
3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років.
Ця умова не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті.
4) отримання дозволу на імміграцію.
5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування. Ця умова не поширюється на осіб, які мають певні фізичні вади (сліпі, глухі, німі);
6) наявність законних джерел існування. Ця умова не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні або притулок в Україні.
Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.
Указом Президента України від 27.03.2001р. №215 затверджено «Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень».
Даний Порядок визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Пунктом 101 Порядку визначено, що управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до пункту 102 Порядку Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, до якого подано документи, перевіряє:
відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України;
підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається.
Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі надсилає подані документи до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які у межах своєї компетенції перевіряють (у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу) відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України повідомляють головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів.
Положеннями абзацу 5 статті 102 Порядку передбачено, якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі готує висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника.
На підставі викладеного суд зазначає, що органи міграційної служби наділені повноваженнями направляти подані документи про оформлення набуття громадянства до органів СБУ, МВС, та відповідно органи СБУ, МВС у межах своєї компетенції здійснюють перевірку отриманих документів та про результати такої перевірки повідомляють органи міграційної служби. В подальшому органи ДМС аналізують отримані дані від органів СБУ та МВС України та у разі встановлення підстав за яких прийняття до громадянства не допускається, готують висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника.
Судовим розглядом було встановлено, що на виконання вищевказаних норм подані позивачем документи для прийняття до громадянства України були направлені до ГУДМС України в Харківській області.
Також судом встановлено, що відповідачем за вих. № 03/3-55/9-17 до ГВКР УСБУ в Харківській області було направлено запит щодо перевірки відсутності підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається. У відповідь на зазначений запит відповідачем було отримано заперечення щодо прийняття до громадянства ОСОБА_5, що виключає можливість прийняття до громадянства України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 06.09.2017 року про відсутність підстав щодо задоволення клопотання ОСОБА_5 про прийняття ОСОБА_5 громадянства України прийнятий на підставі заперечень, щодо прийняття до громадянства позивача Управління Служби безпеки України в Харківській області, якими було встановлено, що подані позивачем документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України, а тому оскаржуваний висновок є таким, що прийнятий в межах чинного законодавства України, а отже не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 (61007, АДРЕСА_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Служби безпеки України в Харківській області (61000, м. Харків, вул. Мироносицька, 2) про визнання дій протиправними та скасування висновку - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 26 лютого 2018 року.
Суддя Спірідонов М.О.