
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 лютого 2018 р. № 820/5874/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного Управління Держпраці у Харківській області до Борівської центральної районної лікарні Борівської районної ради Харківської області застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Головне Управління Держпраці у Харківській області ( вул. Алчевських, буд. 40,м. Харків,61002 код НОМЕР_1) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Борівська центральна районна лікарня Борівської районної ради Харківської області (вул. Миру, буд. 34,смт. Борова,Борівський район, Харківська область,63801 код ЄДРПОУ39792822), в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Борівська ЦРЛ код ЄДРПОУ 02002807, розташованого за адресою: 63801, Харківська обл., Борівський р-н, смт. Борова, вул. Миру, 34, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме:
- експлуатацію електрогосподарства, а саме: електроустановки 0,4 кВ адміністративно-побутових приміщень, електроустановки 0,4 кВ центрального корпусу лікарні, електроустановки 0,4 кВ дитяче відділення, електроустановки 04 кВ пральня;
- експлуатація електроінструменту;
- експлуатація сухожарової шкафи ШСС-250П зав. № 7563;
- експлуатація стерилізатора ГП-100 (інв. № б/н), стерилізатора ВК-75/1 (інв. № б/н) та стерилізатор ВК-75/2 (інв. № б/н), розташованих в автоклавній;
- звернути постанову суду до негайного виконання та покласти на Управління Держпраці виконання Постанови.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проведення перевірки відповідача було виявлено 62 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 5 (24,25,30,31,32) створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Оскільки відповідачем не усунено виявлені недоліки, позивач звернувся до суду з даним позовом. Також на адресу суду представником позивача надано клопотання про розгляд справи без участі представника Головного Управління Держпраці у Харківській області.
Відповідач - Борівська центральна районна лікарня Борівської районної ради Харківської області, на адресу суду надав заперечення на позов, в яких просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з тим що вказані порушення були усунуті відповідачем в п'ятиденний термін від дати отримання приписів, про що листом було повідомлено позивача. Представник відповідача на адресу суду надав заяву, в якій просив в суд розглянути справу в порядку письмового провадження.
Враховуючи відомості про належне повідомлення сторін про час, дату та місце розгляду справи, враховуючи положення ч.9 ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволені позову, виходячи з наступного.
Головним Управлінням Держпраці у Харківській області в період з 13.11.2017 по 24.11.2017 проведена планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням над, їх використанням та охороною Борівської центральної районної лікарні Борівської районної ради Харківської області.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 24.11.2017 № 19-03-04-1303/2504, відповідно до якого виявлено 62 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 5 (24,25,30,31,32), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- п. 24 акту – відсутні результати вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування; опору ізоляції; перевірки повного опору петлі фаза - нуль (відсутні протоколи за форми яких наведені в додатку 7), чим порушено: п.7.6.36 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів", затверджено наказ Держнаглядохоронпраці України; 09.01.98 р. № 4 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 р. за № 93/2533;
- п.30 акту – не проведена перевірка вимірювання опору ізоляції електрозахисних засобом (інструмент з ізоляційним покриттям ) захисно- вимикальних пристроїв та кабелів подовжувачів (1 рази в 6 місяців, чим порушено п.4.4.2 та п.4.4.3. Правил експлуатації електрозахисних засобів);
- п. 31 – Сухожарова шафа ШСС250П зав. № 7563 не заземлений, чим порушено: п.7.7.2 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";
- п. 32 – Стерилізатор ГП - 100 (інв. №б/н), стерилізатор ВК -75/1 (інв.№ б/н) та стерилізатор ВК -75/2 (інв № б/н), не пройшли технічне опосвідчення чим порушено: п.6.3.1." Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском".
На підставі висновків акту планової перевірки ГУ Держпраці у Харківські області складено припис від 24.11.2017 № 19-03-04-1303/2504-2451/5404, з вимогою, зокрема усунути вказані порушення.
Зазначені акт та припис вручено відповідачу, про що свідчать матеріали справи.
Згідно п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба з питань праці Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Пунктом 3 Положення про Державну службу з питань праці України, основні завдання Держпраці, зокрема, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно пункту 4 Положення про Управління Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в і безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно ст. 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за яким законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно статті 13 Закону України "Про охорону праці", роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до положень ст. 21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 39 Закону України "Про охорону праці" визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як вже зазначено вище, за результатами проведеної перевірки позивачем складено акт від 24.11.2017 № 19-03-04-1303/2504, відповідно до якого виявлено 62 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 5, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, на підставі висновків якого складено припис від 24.11.2017 № 19-03-04-1303/2504-2451/5404, з вимогою усунути вказані порушення.
Судом встановлено, що відповідачем до заперечень на позов додані докази про усунення порушень, які зазначені позивачем у приписі від 24.11.2017 № 19-03-04-1303/2504-2451/5404, а саме: копія технічного звіту про проведення заміру опору ізоляції силових, освітлювальних електропроводок, електрообладнання; замір опору розтікання контору заземлення; замір повного опору петлі "фаза-нуль", копії протоколів випробування інструменту, копію акту про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервування.
Також відповідачем надано копію листа до ГУ Держпраці в Харківській області про виконання пунктів порушень згідно акту № 19-03-04-1303/2504 від 24.11.2017 року.
Тобто на момент розгляду справи у суді, відповідачем надано докази усунення виявлених порушень, а відтак усунуто передумови для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Статтею 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Головного Управління Держпраці у Харківській області підлягають залишенню без задоволення.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 205, 242, 246, 255,295 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного Управління Держпраці у Харківській області до Борівської центральної районної лікарні Борівської районної ради Харківської області застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02.03.2018 року.
Суддя О.М. Тітов