
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А з питань закриття провадження у адміністративній справі 27 лютого 2018 року справа № 813/4992/17
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
з участю секретаря судового засідання Крутько О.В.,
представника відповідача Галецького В.Т.,
розглянувши у підготовчому засіданні в м. Львові клопотання відповідача про закриття провадження у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до ПАТ «ДТЕК Західенерго» про зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до ПАТ «ДТЕК Західенерго» про зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою від 26.12.2017 року відкрито провадження у справі.
01.02.2018 року представником відповідача подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі ч.1 ст.238 КАС України. Клопотання мотивоване тим, що позивачу у даній справі законом не надано право звертатись до суду з позовом до ПАТ «ДТЕК Західенерго» (суб'єкта господарювання) про зобов'язання допустити працівників до проведення планової перевірки.
Представник позивача явку уповноважених представників у підготовче засідання не забезпечив, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача.
Представник відповідача у підготовчому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
При вирішенні клопотання суд керувався наступним.
Підстави закриття провадження встановлені статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.4 КАС України, позивачем вважається особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Згідно ч.4 ст.5 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадку, передбачених Конституцією та законами України.
Частиною 1 статтею 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень управлінських функцій.
Пунктом 5 ч.1 ст.19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;
3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України;
4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської, повноваження органів державного нагляду (контролю) їх посадових осіб, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі - Закон №877-V).
Згідно ст.1 Закону №877- V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Пунктом 7, розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652 також передбачено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право вживати в установленому порядку заходи досудового регулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що обраний Держекоінспекцією спосіб захисту відповідає повноваженням наданим позивачу законодавством та передбачає право на звернення до суду з позовом до ПАТ «ДТЕК Західенерго» про зобов'язання до вчинення дій, а тому у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити
Керуючись ст. ст. 238, 240, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
У задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Суддя Крутько О.В.
Повна ухвала складена 02 березня 2018 року.