
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/7/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі;
- зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. починаючи з 01.12.2017 року. Перерахунок провести відповідно до Закону України "Про державну службу", який діяв на день призначення пенсії та забезпечити збереження суми індексації пенсії, яка зараховується позивачу з часу призначення пенсії;
- постанову суду допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 25.04.2014 р. їй призначена пенсія по віку згідно Закону України "Про державну службу". В грудні 2017 року позивач звернулася із заявою для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. Листом від 14.12.2017 р. №2585/03.2 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії державного службовця з включенням в заробітну плату вищезгаданих виплат. Вважає, що відмова управління є такою, що не ґрунтується на вимогах законодавства, суперечить нормам чинного законодавства.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвала від 25.01.2018 року вважається врученою сторонам у відповідності до ст. 124 КАС України, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.
12.02.2018 р. через канцелярію суду представник відповідача надав відзив на позов.
В обґрунтування відзиву на позов зазначив, що відповідач проти позову заперечує та вважає, що дії управління є законними та вмотивованими. Зокрема, зазначив, що діючим законодавством не передбачено порядку перерахунку пенсії, відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу».
Суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 25.04.2014 ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу"
У грудні 2017 року позивач звернулася до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн.
Листом від 14.12.2017 р. №2585/03.2 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат, мотивуючи тим, що Постанова№865 не містить положень про порядок перерахунку пенсії державного службовця. Отже, правові підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (набрав чинності 01.05.2016 року) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регулює питання перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Частиною 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим і Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Проаналізувавши норми, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода та індексація входять до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при призначенні перерахунку пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи позивач отримала довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з заявою про перерахунок пенсії у тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації, які не були враховані пенсійним органом при призначенні пенсії у 2014 році. (а.с.14-16)
З наведеної довідки №1538 від 13.12.2017 р. вбачається, що на всі виплати включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд зазначає, що Новоград-Волинське об'єднане УПФУ в Житомирській області необґрунтовано відмовило при призначенні у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що порушене право позивача щодо відмови у перерахунку її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку та індексації підлягає захисту, а тому позов підлягає задоволенню.
Вимоги позивача про допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць випливають з положень п.1 ч.1 ст.371 КАС України та також є обґрунтованими.
Керуючись статтями 77, 242-246, 250, 255, 262-263, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного УПФУ в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12720, і.к.2111016885) у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане УПФУ в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12720, і.к.2111016885) пенсії в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. починаючи з 01.12.2017 року за порядком, визначеним Законом України «Про державну службу», який діяв на момент призначення позивачу пенсії.
Рішення суду допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Липа