Рішення № 72516142, 30.01.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
808/2276/17
Номер документу
72516142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року 17:22Справа № 808/2276/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О.

та представників:

позивача: ОСОБА_1;

відповідача: ОСОБА_2;

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

26 липня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 (далі – позивач або ОСОБА_3Л.) до Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач або Запорізька ОДПІ), в якому позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог (від 17.08.2017 №23075), просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.06.2016 №1627-1304 та №1628-1304, винесені відповідачем.

Ухвалою суду від 31 липня 2017 року позовну заяву залишено без руху на підставі ст.ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач недоліки усунув.

Ухвалою суду від 11 вересня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 808/2276/17, призначено судове засідання на 28 вересня 2017 року.

Розгляд справи неодноразово зупинявся.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем, відповідно до умов договорів оренди землі від 27.03.2012 та від 26.04.2012, з урахуванням Витягів з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 23.11.2011 №1851л, в повному обсязі сплачено податкові зобов’язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 23 511, 27 грн. та 2 550, 36 грн. відповідно. Проте контролюючим органом у спірних податкових повідомленнях-рішеннях визначено суму податкового зобов’язання у розмірі 79 402, 20 грн. та 7 761, 25 грн., що суперечить умовам договорів оренди землі, укладених між позивачем та Запорізькою міською радою. Крім того зазначає, що вказані вище податкові повідомлення-рішення на адресу ОСОБА_3 податковою не надсилались. За таких обставин, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач позов не визнав, у своїх запереченнях від 01 листопада 2017 року (вх. № 29762) посилається на пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, відповідно до якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Запорізькою ОДПІ з Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі одержано ОСОБА_4 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 12.01.2016 №618/86-16 та №619/86-16, відповідно до яких виносились оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Зазначає, що вказані податкові повідомлення-рішення надсилались позивачу засобами поштового зв’язку та отримані його дружиною 01.07.2016. За таких обставин просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».

У судовому засіданні 30 січня 2018 року на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2012 року між позивачем (орендар) та Запорізькою міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі, відповідно до якого остання надає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Брянська, 15, для розташування підприємства автосервісу.

Відповідно до пунктів 2, 5, 10, 11 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0.1180 га, кадастровий номер: 2310100000:05:009:0372. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 783 708,80 грн. Договір укладено на дев’ятнадцять років. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 23 511,27 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік у цінах 2012 року.

Підпункт 14.6 пункту 14 Договору встановлює, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

26 квітня 2012 року між тими самими сторонами укладено договір оренди землі, відповідно до якого Запорізька міська рада надає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Брянська, 15, для розташування підприємства автосервісу.

Відповідно до пунктів 2, 5, 10, 11 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0.0128 га, кадастровий номер: 2310100000:05:009:0373. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 85012,48 грн. Договір укладено на дев’ятнадцять років. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2550,36 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік у цінах 2012 року.

Підпункт 14.6 пункту 14 Договору встановлює, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

ОСОБА_4 договори укладались на виконання рішення Запорізької міської ради тринадцятої сесії шостого скликання від 05 жовтня 2011 року №109/23 «Про передачу в оренду гр. ОСОБА_3 земельних ділянок для розташування підприємства автосервісу».

Позивачем надано ОСОБА_4 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 23.11.2011 №1851л, відповідно до яких нормативна оцінка земельної ділянки № 2310100000:05:009:0372 становить 783 708,80 грн., а земельної ділянки № 2310100000:05:009:0373 – 85 012,48 грн.

На підставі вказаних вище документів ОСОБА_3 сплачено орендну плату за 2016 рік у розмірі 23 511,27 грн. та 2 550,36 грн. відповідно, що підтверджується долученими до матеріалів справи платіжними дорученнями.

26 червня 2016 року Запорізькою ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення №1627-1304 та №1628-1304, якими позивачу визначено суму податкового зобов’язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 79 402,20 грн. та 7 761,25 грн. відповідно.

Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність дій відповідача суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПК України).

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України (тут та надалі – у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції) податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За приписами пунктів 288.1 – 288.5 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Як визначено пунктом 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

За правилами пункту 289.2 статті 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

Відповідачем до матеріалів справи надано ОСОБА_4 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки №618/86-16 та №619/86-16, відповідно до яких станом на 12.01.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки №2310100000:05:009:0373 становить 258 708,48 грн., а земельної ділянки №2310100000:05:009:0372 – 2 646 740,00 грн. ОСОБА_4 відправлено до Запорізької ОДПІ листами Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі від 08.02.2016.

Судом шляхом арифметичних калькуляцій встановлено, що при визначенні позивачу податкового зобов’язання з орендної плати за 2016 рік податковою дотримано вимоги пункту 288.5.1 статті 288.5 ПК України в частині встановлення орендної плати у розмірі не менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки, що підтверджується наступними розрахунками: 258 708, 48 грн.*3%=7 761,25 грн.; 2 646 740, 00 грн. *3%=79 402,20 грн.

ОСОБА_4 узгоджується з умовам підпункту 14.6 пункту 14 договорів оренди землі, укладених позивачем, відповідно до якого розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, суд не знайшов обґрунтованості та законності в твердженнях позивача, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення суперечать діючому законодавству та умовам договорів оренди, та ґрунтуються на невірних розрахунках.

Щодо дотримання податковим органом вимог пункту 286.5 статті 285 ПК України суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 286.5 статті 285 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Згідно з абзацом 2 пункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Судом досліджено відповідь Запорізької дирекції ПАТ «Укрпошта» від 08.08.2017 №26-14-352, надану представником позивача, та встановлено, що рекомендований лист №6900522066381 надійшов до адресного відділення поштового зв’язку і був вручений дружині позивача ОСОБА_5 01 липня 2016 року.

За таких обставин, суд вважає, що податковим органом дотримано вимоги пункту 286.5 статті 285 ПК України.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку про законність та обґрунтованість винесених Запорізькою ОДПІ податкових повідомлень-рішень від 26.06.2016 №1627-1304 та №1628-1304

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 08.02.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко