
Справа № 548/1857/17
Провадження № 2-а/548/14/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.01.2018 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в особі судді Миркушіної Н.С., pозглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в мiстi Хорол спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправною та зобов"язання перерахувати пенсію,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправною та зобов"язання перерахувати пенсію, в якому просить суд, визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», протиправною ; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився, але в заяві прохав суд провести розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 02.01.2018 року надіслало до суду клопотання в якому вказали, що позовні вимоги позивача не визнають з підстав викладених у письмовому відзиві проти позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників по справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Стаття 5 ч. 1 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист шляхом, зокрема: встановлення бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно роз'яснення голови Київського апеляційного адміністративного суду № 01-08/8373/2017 від 13.12.2017, позовні заяви та справи, які надійшли та перебувають у провадженні суду не підлягають передачі до іншого суду у зв'язку з набранням чинності Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року та встановленням нових правил розмежування юрисдикції окружних адміністративних судів і місцевих загальних судів.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 12.08.2002 року, пішов на пенсію з посади оперуповноваженого відділення карного розшуку Хорольського РВ УМВС України в Полтавській області. Крім того, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1), інвалідом війни 2 групи. Згідно повідомлення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 25.02.2013 р. № 1165/03-24/1 ( за підписом першого заступника начальника ОСОБА_2 управління ОСОБА_3) позивачу призначена пенсія по інвалідності з 01.02.2013 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (п/с № НОМЕР_1).
Верховною Радою України прийнято Закон України від 02 липня 2015 року № 580 "Про Національну поліцію" який вступив в законну силу 7 листопада 2015 року, норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України "Про міліцію".
Нормами Закону не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей, у тому числі членів сімей працівників міліції, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження служби в міліції, громадян України з числа колишніх працівників міліції, які були звільнені зі служби за станом здоров'я, за віком, у зв'язку із скороченням штату, та члени їхніх сімей, осіб, які звільнені зі служби в міліції і визнані інвалідами І групи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов'язків під час служби в міліції, або захворювання, одержаного під час проходження служби в міліції тощо.
З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23 грудня 2015 року Верховною радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (N900-VIII), яким внесені зміни до Закону № 2262. А саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень,а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. А статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону,здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином Верховною радою України було унормовано порядок перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України.
Закон № 900-VIII від 23.12.2015 р. набрав чинності з 29.12.2015 року. Тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Стаття 63 Закону (в редакції, яка діяла на час перерахунку пенсії) мала наступну редакцію:
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок. доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі-Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови ( № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268».Постановою Кабміну від 11.12.2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу,окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки,доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. За своїм складом таке грошове забезпечення є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшими, тому таке збільшення є підставою для перерахунку моєї пенсії, як колишнього працівника міліції. Отже, відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими ,що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам. Право для застосування цих змін для перерахунку пенсій надає ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і воно настало з 29.12.2015 року, коли дана норма стала чинною.
Після звернення в суди пенсіонерів органів внутрішніх справ (міліції) та набрання законної сили рішень Судів про визнання бездіяльності МВС України, щодо неповідомлення органів пенсійного фонду про підстави перерахунку пенсій з 01.01.2016 року пенсіонерам міліції, згідно Порядку № 45, протестних акцій пенсіонерів ОВС, Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови «Порядку № 45», 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).
28.03.2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
Ще 24 жовтня 2016 року позивач направив заяву на ім»я голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29 грудня 2015 року для перерахунку його пенсіїї згідно додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45.
У листі-відповіді від 08.11.2016 року № 39/Г-550 голова ліквідаційної комісії повідомив позивача, що така довідка буде негайно підготовлена та направлена до ОСОБА_2 Управління ПФУ в Полтавській області після надання списків за формою, визначеною додатком 1 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Позивача пенсійна справа знаходиться у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено:
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
24 жовтня 2016 року позивач звернувся із заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Полтавській області про перерахунок раніше встановленої пенсіїї з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року.
Листом від 08.11.2016 року за № 621/Г-03 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Не дивлячись на отримання таких довідок ОСОБА_2 управлінням ПФУ в Полтавській не тільки позивачу, але і іншим пенсіонерам МВС знову ж таки було відмовлено в перерахунку пенсії. При цьому Пенсійний фонд України в своїх повідомленнях вказував на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, хоча такі вказівки та відповідні їм дії ніяким нормативно-правовим актом не передбачені і є незаконними.
Така відмова є протиправною з наступних підстав:
Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України.
Відповідно до статті 8 Закону 2262 «Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України». Однак, в даній нормі, як і в цьому Законі в цілому, не йдеться про залежність виплат пенсій, а тим більше їх призначення та перерахунку, від наявності коштів в Державному бюджеті України.
Крім цього, встановлення грошового забезпечення поліцейських 11 листопада 2015 року Постановою 988 та прийняття 23 грудня 2015 року Закону 900, при наявності дії положень статті 63 Закону 2262 та Порядку 45 що передбачають перерахунок пенсій в зв’язку зі змінами розмірів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, свідчить про наявність на той час таких коштів в Державному бюджеті України, як для встановлення грошового забезпечення поліцейських так і для перерахунку пенсій відповідних їм категорій осіб (пенсіонерів).
Тому не допустимо ставити в залежність від наявності додаткових коштів в Державному бюджеті України перерахунок пенсій, який здійснюється не за самостійним рішенням будь-якого державного органу а випливає із вимог статті 63 Закону 2262 та рішення Кабінету Міністрів України про встановлення змінених розмірів грошового забезпечення.
У правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань. Аналогічна правова позиція викладена в Рішенні Європейського суду по справі « Кечко проти України» ( Заява № 63134/ 00) від 08.11.2005 р. та у Рішенні 2011 року Європейського суду по справі « Сук проти України» «Суд не приймає оргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх забов’язань»
В зв’язку з цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з моменту отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, зобов’язане було відповідно до пункту 4 Порядку 45 невідкладно провести перерахунок його пенсії з 1 січня 2016 року та розпочати виплату.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 ОСОБА_4 України органи виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_4 межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 8 ОСОБА_4 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії.
Стаття 24 ОСОБА_4 України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст. 19 ОСОБА_4 України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_4 та законами України.
Нормою статті 46 ОСОБА_4 України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Враховуючи, щопостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, тому таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Загальною Декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадку порушення її основних прав, наданих їй ОСОБА_4 або Законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13) , відповідно до якої кожен, чиї права і свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
За приписами ч.1 ч.2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 ОСОБА_4 України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як ОСОБА_4 так і Законами України.
У відповідності до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності ОСОБА_4 чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_4 та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Предметну юрисдикцію адміністративних справ визначено статтями 19, 20 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, відповідно до наведених вище положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України , суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
В інформаційному листі Вищого адміністративного суду від 09.01.2013 р. №28/12/13-13 вказується, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Рішенням Європейського суду з прав людини у справі «ОСОБА_5 проти України» від 15.01.2010, констатоване систематичне невиконання в Україні остаточних судових рішень. Враховуючи тривале порушення відповідачем позивача суб'єктивних прав щодо не видачі довідки про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ігнорування вимог чинного законодавства, що змусило позивача звернутися до суду, зважаючи на негативну тенденцію, яка виникла в Україні з невиконанням судових рішень суб'єктами владних повноважень, в разі прийняття рішення на користь позивача, необхідно встановити судовий контроль за виконанням рішення, відповідно до ч. 1, ст. 382 КАС України.
Відповідно до ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі "Класс та інші проти Німеччини" "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
Відповідач в поданих ним запереченнях ( відзиві ) проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», протиправною ; зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду .
Вирішуючи питання про судові витрати, суд враховує, що сторони по справі не заявляли про відшкодування сплачених будь-яких судових витрат та не подавали щодо цього відповідні докази. Крім того, суд вважає за необхідне згідно ч. 1 ст. 139 КАС України та п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України « Про судовий збір » стягнути з відповідача на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 1762 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 46 ОСОБА_4 України, ст.ст. 5, 6, 139, 159, 382 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправною та зобов"язання перерахувати пенсію,- задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», протиправною .
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (м. Полтава, вул. Соборності, 66 код ЄДРПОУ 13967927) на користь держави судовий збір у розмірі 1762 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. А учасник справи, якому не було вручено копію рішення після його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя : Н.С. Миркушіна