
Провадження 2-а/235/48/18
Справа 235/6532/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 березня 2018 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі:
головуючого - судді Філь О.Є.
за участю секретаря судового засідання Гольдербайн Н.А.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Покровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про зобов’язання призначити та виплачувати пенсію за віком, -
ВСТАНОВИВ:
08.12.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про зобов’язання призначити та виплачувати пенсію за віком, в якому просила призначити та виплачувати їй пенсію за віком 0 21.04.2017 року (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона ОСОБА_1, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчення особи № 310846449, видане органом МВС м. Кір’ят Шмона, 02.01.2014 року, ІПН НОМЕР_1, трудовий стаж складає 25 років, що підтверджується трудовою книжкою, на даний час вона не працює.
Перед виїздом за кордон вона проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, Україна.
13.04.1993 року виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.
До виїзду та станом на сьогоднішній день пенсія їй не призначалась.
21.04.2017 року представники позивача звернулись до Пенсійного фонду України з заявою про визначення уповноваженого територіального органу, що має розглянути заяву по суті та направити її за належністю.
ПФУ листом від 05.05.2017 року направив заяву про призначення пенсії позивачки разом з доданими документами, зазначивши, що управлінням, визначеним для розгляду заяви Позивачки про призначенням пенсії, є Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
11.07.2017 року представник позивача на підставі довіреності особисто прибула до УПФУ разом з усіма необхідними оригіналами документів, але начальник УПФУ повідомила, що заява позивача вже розглянута та винесене відповідне рішення, а тому відмовляється приймати документи позивача.
16.11.2017 року представник позивача на підставі нотаріально посвідченої довіреності безпосередньо подала до УПФУ нотаріально посвідчену заяву позивачки про призначення пенсії, заява була прийнята з усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчені копії, що підтверджується підписом працівника УПФУК від 16.11.2017 року на супровідному листі.
06.06.2017 року було отримано рішення про відмову відповідача від 24.05.2017 року про призначення пенсії.
Позивач ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з’явились повторно, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову, в якому просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що управління не в змозі призначити пенсію позивачці, оскільки не були надані оригінали документів про стаж, вік та заробітну плату, документ, що засвідчує місце проживання особи, паспорт громадянина
України або довідка відповідних органів з місця проживання, оригінали або нотаріально посвідчені копії документів, необхідних для призначення пенсії.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду , суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів. В зазначеному випадку представник відповідача надав заяву про те, що наполягає на розгляді справи.
Суд, з’ясувавши обставини справи та дослідивши докази, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно із ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилась 24 вересня 1950 року, місце народження Радянський Союз, що підтверджується посвідченням особи № 310846449, яке видане органом Міністерства внутрішніх справ Держави Ізраїль 02.01.2014 року, в якому зазначено статус «Громадянина» (а.с. 26-29), згідно ксерокопії картки платника податків, яка видана органом Державної фіскальної служби - ГУ ДФС у Запорізькій області 25.04.2017 року – реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 - НОМЕР_1, але згідність з оригіналом не посвідчена у встановленому законом порядку (а.с. 30-31). Інших документів, що підтверджують особу позивача (паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон) суду не надано.
21.04.2017 року представники позивача звернулись до Пенсійного фонду України з заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії з метою визначення уповноваженого територіального органу, що має розглянути заяву по суті та направити її за належністю (а.с. 41-44).
Департамент пенсійного забезпечення ПФУ листом від 05.05.2017 року направив звернення представника позивача ОСОБА_3 та копії документів, доданих до звернення, до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області для розгляду по суті (а.с. 35-44). При цьому суд звертає увагу, що, не дивлячись на те, що згідно додатків до заяви при призначення пенсії зазначені в тому числі: посвідчення особи ОСОБА_1, ідентифікаційний номер ОСОБА_1, трудова книга ОСОБА_1, але згідно листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України зазначено, що звернення ОСОБА_3, направляється разом з копіями документів, доданих до звернення на 18 аркушах (а.с. 35), що підтверджує, що оригінали документів на адресу ПФУ України представником позивача не надсилались.
Згідно рішення ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.05.2017 року було відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1, враховуючи, що відсутній договір (Угода) про соціальне забезпечення між Україною та Ізраілем та в зв’язку з невиконанням вимог, передбачених п. 2.22 та п. 2.23 Порядку № 22-1, а саме, не наданням документу, що засвідчує місце проживання особи, паспорта громадянина України або довідки відповідних органів з місця проживання (реєстрації), або посвідки на постійне проживання; оригіналів або нотаріально посвідчених копій документів, необхідних для призначення пенсії (а.с. 46-47).
Копія зазначеного рішення була отримана представником позивача ОСОБА_3 06.06.2017 року (а.с. 48).
16.11.2017 року представник позивача ОСОБА_4 подав до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від імені ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії від 22.03.2017 року, на а.с. 42 є відмітка заступника нач. відділу ОСОБА_5 про отримання 16.11.2017 року зазначеної заяви, але будь-які посвідчення того, що разом з заявою до пенсійного фонду надавались оригінали посвідчення особи ОСОБА_1, ідентифікаційний номер ОСОБА_1, трудова книга ОСОБА_1 та уповноваженим працівником ПФУ були перевірені ці документи та посвідчена їх згідність суду не надано.
Статтею 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
ПФУ, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до управління ПФУ із необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не мав підстав для призначення пенсії.
Твердження позивача, що він звернувся до ПФУ із належним пакетом документів спростовуються встановленими обставинами, а саме листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 05.05.2017 року, згідно якому зазначено, що до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надсилається звернення ОСОБА_3 та копії документів, доданих до звернення (а.с. 35). Також зазначене підтверджується тим, що до позовної заяви надана лише друкована копія трудової книжки ОСОБА_1, яка була посвідчена нотаріально ще в 1999 році Державним нотаріусом Першої Донецької державної нотаріальної контори (а.с. 32-34). Крім того, в рішенні від 24.05.2017 року зазначено, що Юридичним офісом ОСОБА_3 від імені ОСОБА_1 було надано наступні документи: копія заяви про призначенн6я пенсії за віком від 22.03.2017 року, копія довіреності від 22.03.2017 року, копія апостилю від 05.05.2017 року на 3-х аркушах, копія з трудової книжки від 1999 року на 3-х аркушах, копія ізраїльського посвідчення особи з додатком на 4-х аркушах (а.с. 46-47).
Таким чином, враховуючи встановлені у цій справі обставини, підстави для задоволення позову відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 205, 241-247, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про зобов’язання призначити та виплачувати пенсію за віком відмовити в повному обсязі.
Позивач: ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, Ізраїль, адреса для листування: пр-т Соборний, 160, оф. 10.23, м. Запоріжжя, 69005.
Відповідач: Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_2, місцезнаходження 85302, вул. Центральна, 154, м. Покровськ, Донецької області, 85302.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті. Повне судове рішення складено 1 березня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено учасниками справи безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з врахуванням вимог п. 15.5 Перехідних положень КАС України. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
01.03.18