
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/13/18
381/3063/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2018 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Соловей Г.В.,
з участю секретаря - Момот Л.С.
за участю позивача ОСОБА_1,
за участю представника позивача ОСОБА_2,
за участю представника відповідача Гавриленко В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастові Київської області цивільну справу в порядку адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Фастівського району Київської області про визнання нечинним, скасування рішення Борівської селищної ради Фастівського району Київської області та поновлення на роботі, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Борівської селищної ради Фастівського району Київської області від 24 липня 2017 року №1-ХХ-УІІ, посилаючись на те, що 24 липня 2017 року Борівська селищна рада Фастівського району Київської області на пленарному засіданні сесії прийняла зазначене рішення на підставі якого були достроково припиненні повноваження секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1 - позивача по справі. На думку позивача рішення ради було прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, яке реголює діяльність органів місцевого самоврядування чим були порушенні права позивача передбачені Конституцією України, а саме діючим регламентом Борівської селищної ради передбачено, що питання дострокового припинення повноважень секретаря селищної ради має бути обов"язково розглянуто постійною комісією з питань депутатської етики та правоохоронної діяльності з наступним поданням відповідного висновку на розгляд пленарних засідань ради, що не було зроблено. Також, не було обраний склад лічильної комісії, не був розглянутий та затверджений бюлетень для таємного голосування, не надали позивачу можливості надати пояснення.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 23.08.2017 року справу за позовом ОСОБА_1 повернуто позивачу.
Ухвалою колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 року, ухвалу Фастівського міськрайонного суду Київської області від 23.08.2017 року скасовано, справу направлено до Фастівського міськрайонного суду Київської області для продовження розгляду.
Згідно пп.10 п.1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 26 грудня 2017 року задоволено заяву про самовідвід судді Фастівського міськрайонного суду Київської області та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.12.2017 року здійснено перерозподіл справи.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27.12.2017 року справу прийнято до провадження і призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 29.01.2018 року продовжено розгляд справи у загальному позовному провадженні.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовільнити. Іншим чином захистити права немає можливості.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував і вважає даний позов необгрунтованим та безпідставним. Просив у його задоволенні відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити їх захистити.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Так, судом встановлено, що рішенням Борівської селищної ради Фастівського району Київської області від 24 липня 2017 року №1-ХХ-УІІ достроково припиненні повноваження секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1 - позивача по справі.
Вказане рішення стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом. В обгрунтування своїх позовних вимог ним було зазначено, що при прийнятті зазначеного рішення було порушено процедуру його прийняття яка передбачена діючим Регламентом Борівської селищної ради, а також були порушенні його права щодо не надання йому можливості виступу для пояснень з приводу висунутих до нього звинувачень, та не було поставлено до нього жодного запитання, що є істотним порушенням ст.34 Конституції України.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" мiсцеве самоврядування в Українi - це гарантоване державою право та реальна здатнiсть територiальної громади - жителiв села чи добровiльного об'єднання у сiльську громаду жителiв кiлькох сiл, селища, мiста - самостiйно або пiд вiдповiдальнiсть органiв та посадових осiб мiсцевого самоврядування вирiшувати питання мiсцевого значення в межах Конституцiї i законiв України.
Стаття 24 пункт 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", а безпосереднє регулювання органу місцевого самоврядування у селищі Борова Фастівського району Київської області визначає Регламент Борівської селищної ради Фастівського району Київської області, який був затверджений Рішенням селищної ради №3 від 19.11.2015 року.
Згідно з положенням ч.1 ст.50 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сiльської, селищної, мiської ради працює в радi на постiйнiй основi. Секретар ради обирається радою з числа її депутатiв на строк повноважень ради за пропозицiєю вiдповiдного сiльського, селищного, мiського голови.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Рішенням Борівської селищної ради Фастівського району Київської області №1 від 12 вересня 2016 року №1-ХХ-УІІ були припиненні повноваження голови Борівської селищної ради за його заявою.
Повноваження селищного голови за рішенням Борівської селищної ради від 12.09.2016 року № 2 було покладено на секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1
Частиною 2 статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, у разi звiльнення з посади сiльського, селищного, мiського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смертi, а також у разi неможливостi здiйснення ним своїх повноважень повноваження сiльського, селищного, мiського голови здiйснює секретар вiдповiдної сiльської, селищної, мiської ради, крiм випадкiв дострокового припинення повноважень сiльського, селищного, мiського голови вiдповiдно до Закону України «Про вiйськово-цивiльнi адмiнiстрацiї» . Секретар сiльської, селищної, мiської ради тимчасово здiйснює зазначенi повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сiльського, селищного, мiського голови i до моменту початку повноважень сiльського, селищного, мiського голови, обраного на позачергових виборах вiдповiдно до закону, або до дня вiдкриття першої сесiї вiдповiдної сiльської, селищної, мiської ради, обраної на чергових мiсцевих виборах.
Рішенням Борівської селищної ради Фастівського району Київської області від 24 липня 2017 року №1-ХХ-УІІ було достроково припиненні повноваження секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1 в зв"язку з незабезпеченням здійснення наданих як секретарю Борівської селищної ради повноваженням п.3 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.52 Закону України "Про нотаріат" та положень про Спадковий реєстр.
Згідно п.5 ст.50 ЗУ "Про місцеве самоврядування", ч.5 ст.17 глави 3 Регламенту Борівської селищної ради повноваження секретаря сiльської, селищної, мiської ради можуть бути достроково припиненi за рiшенням вiдповiдної ради.
Відповідно до ч.1 ст.46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" сiльська, селищна, мiська, районна у мiстi (у разi її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесiйно. Сесiя складається з пленарних засiдань ради, а також засiдань постiйних комiсiй ради.
Відповідно до частин 4-17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради.
У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.
Порядок діяльності Борівської селищної ради, її органу та посадових осіб регулюється Регламентом роботи Борівської селищної ради, затверджений рішенням сесії № 3 від 19.11.2015 року та внесеними змінами до Регламенту затвердженими рішенням сесії №4 від 15.06.2016 року (далі - Регламент).
Згідно вказаного Регламенту сесії ради скликаються селищним головою в міру необхідності але не менше одного разу на квартал.
Сесія може також бути скликана секретарем селищної ради та виконкому у випадках відповідно до доручення селищного голови; якщо селищний голова без поважних причин не скликає сесію у двохтижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету селищної ради.
Розпорядження про скликання сесії сільської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у винятковий не пізніше як за день до сесії і з зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд цієї сесії при суворому дотриманні положень чинного Регламенту, щодо підготовки питань і широкому ознайомленні депутатів зі змістом всіх питань.
З метою забезпечення виконання покладених на секретаря Борівської селищної ради у зазначених законом випадках обов"язків секретарем цієї ради ОСОБА_1, було скликано ХХ сесію УІІ скликання Борівської селищної ради 24 липня 2017 року із встановленим порядком денним сесії.
Пункт 12 ст.46 вказаного Закону передбачає, що сесiя ради є повноважною, якщо в її пленарному засiданнi бере участь бiльше половини депутатiв вiд загального складу ради.
Як вбачається до протоколу ХХ сесії УІІ скликання Борівської селищної ради від 24 липня 2017 року на засіданні сесії були присутні 25 депутатів селищної ради. Всього депутатів 26.
Після відкриття сесії було поставлено питання про затвердження порядку денного ХХ сесії. Після чого депутатом селищної ради ОСОБА_4, було запропоновано включити до порядку денного питання про зміну регламенту ради; про дострокове припинення повноваження секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1, про обрання секретаря Борівської селищної ради; про покладення виконання обов"язків Борівського селищного голови на секретаря селищної ради.
Тобто, питання про дострокове звільнення секретаря Борівської селищної ради УІІ скликання ОСОБА_1 було запропоновано внести до порядку денного двадцятої (чергової) сесії Борівської селищної ради в день проведення сесії Борівської селищної ради 24.07.2017 року.
Згідно вказаного протоколу, а також, пояснень позивача він, як головуючий на сесії відмовився включити до порядку денного запропоновані питання посилаючись на порушення процедури їх внесення.
Після чого депутатом ОСОБА_5, внесено пропозицію про скликання позачергової сесії по питанню дострокового припинення повноважень секретаря ради та про необхідність розгляду питань, які були обговорені на профільних комісіях і запропоновані у порядку денному за основу.
На сесії було оголошено перерву. Після перерви було продовжено розгляд сесії та змінено головуючого сесії з ОСОБА_1 на обрано головуючим сесії депутата ОСОБА_6 Після чого внесено до порядку денного крім питань які були внесенні до початку призначення сесії і питання про дострокове припинення повноважень секретаря Борівської селищної ради; Про обрання секретаря селищної ради та покладення виконання обов"язків Борівського селищного голови на секретаря селищної ради.
Як вбачається з протоколу вказаної сесії, протокол сесії було підписано депутатом ради який був головуючим на сесії.
Зокрема, ч. 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто селищним головою, у разі його відсутності - відповідно секретарем селищної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Депутат міської ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні має право на підписання рішень міської ради лише у наступних випадках:
- Сесія міської ради скликана за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради;
- Сесія ради скликана для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Відповідно до вимог цієї ж статті неправомірним є також і доручення при проведенні вказаної сесії, депутатами Борівської селищної ради окремому депутату ОСОБА_6 ведення пленарного засідання та підписання рішень Борівської селищної ради.
Депутати Борівської селищної ради своїм рішенням про доручення окремому депутату Борівської селищної ради ведення пленарного засідання та підписання рішень селищної ради фактично без будь-яких на те повноважень делегували останньому функції та повноваження секретаря міської ради, тоді як законом передбачено що вказана посада має відповідну процедуру проведення та підстави на її обрання.
Відповідно до ч. 9 ст. 46 «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради у разі якщо селищним головою чи у визначених випадках секретарем селищної ради, у двотижневий строк не скликається сесія на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними.
Частиною 11 статті 46 цього Закону, передбачено, що у випадку, скликання сесії для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Отже, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначені виключні випадки, коли на депутатів покладено повноваження скликати сесії, головувати та підписувати їх рішення.
А тому рішення про припинення повноважень секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1, який фактично виконує повноваження голови селищної ради є передчасним, та проведено із процесуальним порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Приходячи до такого висновку суд також, враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі «Рисовський проти України», в якому Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що органи влади повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Разом з тим, суд не може погодитися з твердженням позивача, що питання про дострокове припинення повноважень секретаря повинно бути розглянуто на засіданнях постійних комісій.
Як зазначено в п.4,5 ст.47 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" постiйнi комiсiї за дорученням ради або за власною iнiцiативою попередньо розглядають проекти програм соцiально-економiчного i культурного розвитку, мiсцевого бюджету, звiти про виконання програм i бюджету, вивчають i готують питання про стан та розвиток вiдповiдних галузей господарського i соцiально-культурного будiвництва, iншi питання, якi вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рiшень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесiях ради з доповiдями i спiвдоповiдями.
Постiйнi комiсiї попередньо розглядають кандидатури осiб, якi пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження вiдповiдною радою, готують висновки з цих питань.
Однак, щодо попереднього розгляду постійними комісіями про дострокового припинення секретаря селищної ради ні Законом ні Регламентом не передбачено.
Позивач в своєму позові зазначає, про не надання йому можливості виступу для пояснень з приводу висунутих до нього звинувачень, а також, не було поставлено до нього жодного запитання, що є істотним порушенням ст.34 Конституції України.
Разом з тим, ч.2 ст.71 Регламент передбачено, що заяви про надання слова для виступу подаються депутатами на ім"я головуючого на пленарному засіданні через секретаря сесії, а також головуючий може надати слово для виступу і за усним зверненням депутата.
Обов"язковий виступ та надання запитань до осіб не передбачено ні Законом ні Регламентом.
Щодо проведення порядку таємного голосування виходячи з тексту протоколу головуючим було повідомлено, що відповідно до п.4 ч.1 ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" проведення голосування по вказаному питанню здійснюється таємним голосуванням. Це також, визначено і Регламентом (ч.4 ст.72).
Результати таємного голосування оформляються протоколами лічильної комісії, які підлягають затвердженню на сесії відкритим голосуванням. Після підрахунку голосів головуючий оголошує результати голосування (ст.78,79 регламенту).
Згідно рішення №11 від 15 червня 2016 року Борівської селищної ради відповідно до п.2 ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Борівської селищної ради було створено лічильну комісію (а.с.107), що спростовує твердження позивача про те, що не був обраний склад лічильної комісії.
Також, не знайшли своє підтвердження твердження позивача про те, що не був розглянутий та затверджений бюлетень для таємного голосування так, як вищезазначено форма бюлетня встановлюється лічильною комісією і не підлягає обговоренню та затвердженню на засіданні ради (ст.78 регламенту).
Щодо вимог позивача про скасування рішення Борівської селищної ради від 24.07.2017 року за №2-ХХ-УІІ "Про обрання секретаря Борівської селищної ради" та рішення №3 -ХХ-УІ "Про покладення повноважень селищного голови на секретаря" суд зазначає, що як вбачається з фактичних обставин справи на момент прийняття рішення Борівської селищної ради №2-ХХ-УІІ від 24.07.2017 року «Про обрання секретаря Борівської селищної ради» посада Секретаря Борівської селищної ради була вакантною у звязку з достроковим припиненням повноважень секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1, а можливість внесення на розгляди Борівської селищної ради кандидатури секретаря головою Борівської селищної ради виключена.
Рішення Борівської селищної ради, яким достроково припинено повноваження секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1 станом на 24 липня 2017 року набрало чинності та не було скасованим. Дія такого рішення також не була зупинена.
На момент обрання ОСОБА_4 на посаду секретаря Борівської селищної ради така посада у Борівській селищній раді була вакантною. Поряд з цим, суд надає оцінку законності будь-якого рішення субєкта владних повноважень, саме станом на момент його прийняття, в даному випадку станом на 24 липня 2017 року. Будь-яких порушень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Борівської селищної ради при прийнятті рішення №2 від 24 липня 2017 року «Про обрання секретаря Борівської селищної ради» судом не встановлено. Будь-яких обґрунтувань незаконності такого рішення, окрім необхідності його автоматичного скасування як похідного від рішення від 24 07.2017 року № 1 позивачем та його представником також не наведено. Визнання нечинним та скасування рішення Борівської селищної ради призведе до порушення прав ряду осіб, а також законних прав ОСОБА_4, якого позивачем не було повідомлено про розгляд справи в силу ст.50 КАС України.
З огляду на те, що державна служба є різновидом трудової діяльності, відносини державної служби як окремий різновид трудових відносин потрапляють під регулюючий вплив законодавства про працю, але з певною специфікою. Зокрема, особи, що займають виборні посади в органах місцевого самоврядування, можуть бути звільнені на умовах і в порядку, передбаченому не лише Кодексом законів про працю України, а спеціальним законодавством, що регулює дані правовідносини.
Пунктом 4 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради.
Відповідно до частини 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження секретаря можуть бути достроково припинені за рішенням Борівської селищної ради.
Скасування рішення Борівської селищної ради №2 від 24.07.2017 року «Про обрання секретаря Борівської селищної ради" матиме наслідком звільнення ОСОБА_4 з займаної посади секретаря Борівської селищної ради, що виходить за коло передбачених Кодексом адміністративного судочинства України способів захисту прав позивача та компетенції суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що звільнення ОСОБА_4 з займаної посади, як і виконання рішення суду щодо поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Борівської селищної ради є виключною компетенцією Борівської селищної ради та повинно вирішуватись на сесії Борівської селищної ради у визначеному чинним законодавством України та Борівської селищної ради порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
За приписами ч. 2 ст. 235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
При вирішенні спору про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу суд керується п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", згідно якого при визначенні середньої заробітної плати слід виходити з того, що в усіх випадках, коли за чинним законодавством вона зберігається за працівниками підприємств, установ, організацій, це слід робити відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. N 100 (з наступними змінами і доповненнями ).
Відповідно до зазначеного порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи (у тому числі оплата вимушеного прогулу), провадиться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів, які повинні оплачуватися за середньою заробітною платою. Середня заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів (п. 8 Порядку № 100).
В ході судового розгляду позивачем та його представником небуло надано суду доказів про розмір заробітної плати, та розрахунок середньомісячного заробітку що позбавило суд можливості підтвердити правільність розміру суми яка підлягає до нарахуванню та стягненню з відповідача. Також, суд не може перебирати на себе повноваження роботодавця позивача з обчислення суми заробітної плати.
Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для покладення на Борівську селищну раду обов'язку нарахувати та сплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 25.07.2017р. по 01.03.2017р.
Крім того, судом враховується, що згідно п. 2, 3 ч. 1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Керуючись ст.ст.2,5,8,9,44,47,50,73,74,77,79,134,139,242-244,246,250,295,371КАС України, ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", ст.235 КзпПУ, Регламенту Борівської селищної ради, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Фастівського району Київської області про визнання нечинним, скасування рішення Борівської селищної ради Фастівського району Київської області та поновлення на роботі задовольнити частково.
Визнати нечинним та скасувати рішення Борівської селищної ради Фастівського району Київської області від 24.07.2017 р. №1-ХХ-УІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Борівської селищної ради ОСОБА_1».
Зобов'язати Борівську селищну раду Фастівського району Київської області, місцезнаходження: Київська область, Фастівський район, смт. Борова, вул. Миру, 16, код ЄДРПОУ 04359896 поновити ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент.номер - НОМЕР_1, прож.: АДРЕСА_1 на посаді секретаря Борівської селищної ради Фастівського району Київської області з 25.07.2017 р.
Зобов"язати Борівську селищну раду Фастівського району Київської області, місцезнаходження: Київська область, Фастівський район, смт. Борова, вул. Миру, 16, код ЄДРПОУ 04359896 нарахувати та сплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент.номер - НОМЕР_1, прож.: АДРЕСА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 25.07.2017 рік по 01.03.2018 рік.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Борівської селищної ради Фастівського району Київської області.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині нарахування та сплати ОСОБА_1 середній заробіток в межах суми стягнення за один місяць.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 01 березня 2018 року.
Головуючий суддя Г.В.Соловей