Постанова № 72502535, 23.02.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
816/1464/17
Номер документу
72502535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1464/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі:

головуючого судді-доповідача: Присяжнюк О.В.

суддів: Курило Л.В. , Русанової В.Б.

за участю секретаря судового засідання -Дудки О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2017, яку ухвалено суддею Удовіченко С.О.,

по справі № 816/1464/17

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, треті особи Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської області , Фізична особа-підприємець ОСОБА_3,

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, в якому просив: визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №11855/6-17 від 14.08.2017 р. у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,00 га за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1; зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 31.07.2017 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення останньому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,00 га за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 р. позов задоволено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про Топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

ОСОБА_2 надав до суду апеляційної інстанції письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

У судове засідання учасники справи не з'явилися, своїх представників не направили, про дату, час та місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою технічного запису не здійснювалося.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області з заявою вх. №854/03-70 від 02.11.2012 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на право власності земельною ділянкою площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Новоселівка (а.с. 91).

Розпорядженням голови Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області №499 від 30.11.2012 р. позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання її у власність із земель запасу для ведення особистого селянського господарства на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (а.с. 92).

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_4 від 28.04.2016 р. виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 громадянину ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства (згідно КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (а.с. 82-150).

Начальником Відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області 26.09.2016 р. складено та затверджено висновок №89/41-16 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (а.с. 140-141).

31.07.2017 р. ОСОБА_2 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та передачі земельної ділянки у власність (а.с. 77).

За результатами розгляду заяви ОСОБА_2 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області листом від 14.08.2017 р. №11855/6-17 повідомило позивачу про необхідність приведення проекту землеустрою у відповідність до вимог чинного законодавства надати довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями на площу, яка запроектована до відведення.

За результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі - пункт ДГМ «Сушки» (індекс М36134300), який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою не знайдено (а.с. 78).

Не погодившись з відмовою ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 14.08.2017 р. №11855/6-17 позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є протиправною.

Суд погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Статтєю 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: - завдання на розроблення проекту землеустрою; - пояснювальну записку; - копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); - рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); - письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; - довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; - матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); - відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); - копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; - розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); - розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); - акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); - акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); - перелік обмежень у використанні земельних ділянок; - викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); - кадастровий план земельної ділянки; - матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); - матеріали погодження проекту землеустрою.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем відповідачу для затвердження наданий проект землеустрою з наступними матеріалами: завдання на виконання робіт від 28.04.2016 р., затверджене ОСОБА_2 та погоджене інженером-землевпорядником ОСОБА_3 (а.с. 94); пояснювальна записка, складена ОСОБА_3 (а.с. 87-89, 147-150); копія заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, підписана ОСОБА_2 та прийнята до розгляду Козельщинською районною державною адміністрацією 02.11.2012 р. за вх. №854/03-70 (а.с. 91); розпорядження Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області від 30.11.2012 р. "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" (а.с. 92); довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) по Бреусівській сільській раді Козельщинського району Полтавської області станом на 01.01.2015 р. від 30.06.2016 р. вих. №115, завірена підписом начальника відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області Дробаха Т.М. та печаткою відділу (а.с. 95); матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування земельної ділянки гр. ОСОБА_2 на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, підписані та завірені печаткою ОСОБА_3 (а.с. 99-130, 145-146); відомість вирахування площі земельної ділянки, підписана та завірена печатко ОСОБА_3 (а.с. 128); акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 22.08.2016 р., підписаний ОСОБА_2, ОСОБА_6, інженером-землевпорядником ОСОБА_3 та засвідчений печатками останньої (а.с. 135-136); список межових знаків, переданих на зберігання, підписаний ОСОБА_2 та інженером-землевпорядником ОСОБА_3 та засвідчений печатками останньої (а.с. 136-137); перелік обмежень у використанні земельної ділянки від 26.07.2016 р., підписаний інженером-землевпорядником ОСОБА_3 (а.с. 97); викопіювання земельної ділянки, що виділяється гр. ОСОБА_2, виконане і підписане сільським головою та землевпорядником Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, а також викопіювання з карти агровиробничих ґрунтів земельної ділянки, що відводиться гр. ОСОБА_2, виконане і підписане інженером-землевпорядником ОСОБА_3 (а.с. 93, 98); кадастровий план земельної ділянки, погоджений начальником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області Дробаха Т.М. та засвідчений печаткою відділу (а.с. 131); креслення перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевість), підписане та завірене печаткою ОСОБА_3, а також погоджене начальником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області Дробаха Т.М. й засвідчене печаткою відділу (а.с. 134); висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 26.09.2016 р. №89/41-16, підписаний начальником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області Дробаха Т.М. і засвідчений печаткою відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області (а.с. 140-141).

Суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані матеріали відповідають вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій".

Судовим розглядом встановлено, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повідомив позивача, що відсутність довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями на площу, яка запроектована до відведення, свідчить про невідповідність проекту землеустрою ОСОБА_2 вимогам чинного законодавства України.

Проте, суд зазначає, що в матеріалах проекту землеустрою міститься довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) по Бреусівській сільській раді Козельщинського району Полтавської області станом на 01.01.2015 р. від 30.06.2016 р. вих .№115 (а.с. 95). Вказана довідка видана відділом Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області.

Крім того, висновок відповідача, що за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі - пункт ДГМ "Сушки" (індекс М36134300), який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.

Матеріали справи містять висновки державної експертизи землевпорядної документації №1910 від 15.12.2016 р., які затверджені виконуючим обов'язки начальника ГУ Держгеокадастру у Полтавській області Чувпило В.В. (а.с. 10).

За підсумковою оцінкою результатів державної експертизи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства (згідно з КВЦПЗ-А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області не в повній мірі відповідав вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам та був повернутий на доопрацювання.

Експерти висловили наступні зауваження та пропозиції до проектної документації: 1) Долучити матеріали землевпорядного проектування в повному обсязі (стаття 50 Закону України "Про землеустрій"); 2) Кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" в частині доповнення даними таблиці координат поворотних точок меж земельної ділянки (див. додаток 11 до Порядку, розділ 2 Порядку, додаток 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру); 3) Уточнити дані пункту 2 розпорядження голови Козельщинської районної державної адміністрації від 30.11.2012 №499 з урахуванням вимог статей 118, 122, 123 Земельного кодексу України; 4) Передачу земельної ділянки здійснити у відповідності до положень Земельного кодексу України, Законів України "Про землеустрій", "Про особисте селянське господарство", "Про охорону земель" та вимог погоджувальних органів до проекту.

Суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані недоліки були усунені, оскільки у листі-відмові відповідача №11855/6-17 від 14.08.2017 р. відсутні посилання на наявність у проектній документації недоліків, що вказувалися у висновку від 15.12.2016 р. №1910 (а.с. 10).

Посилання відповідача на те, що за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі - пункт ДГМ "Сушки" (індекс М36134300), який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, не знайдено, суд вважає необґрунтованим, оскільки вказаний недолік в ході проведення державної експертизи не встановлений.

Згідно висновку відділу Держгеокадастру у Полтавській області №89/41-16 від 26.09.2016 р., відділ, керуючись положеннями чинних нормативних документів та законодавчих актів України, погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (а.с. 140-141).

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням.

Керуючись ст. ст. 77, 243, 271, 283, 308, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 по справі № 816/1464/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

.

Головуючий суддя-доповідача О.В. ПрисяжнюкСудді Л.В. Курило В.Б. Русанова Повний текст постанови складено 28.02.2018.