Ухвала суду № 72502344, 26.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
815/1138/16
Номер документу
72502344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

26 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1138/16

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,

при секретарі Жигайлової О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про призначення судової земельно-технічної експертизи по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аероклуб "Одеса" до Біляївської районної ради Одеської області, управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області, відділу містобудування та архітектури Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третіх осіб - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, Публічного акціонерного товариства "Одесцивільпроект", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування висновків і рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просив визнати протиправним висновок Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 12.11.2013 року за вих. № 1192; висновок управління Держземагенства у Біляївському районі Одеської області від 05.12.2014 року № 01-05-14/13401; висновок державної експертизи землевпорядної документації від 16.02.2015 року № 1, який затверджено начальником Головного управління Держземагенства в Одеській області 16.02.2015 року; визнати протиправним та скасувати рішення Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 11.12.2014 року № 490/Р-ХХХХІІ-VІ; рішення Біляївської районної ради від 10.07.2015 року № 45/753-VІ.

Позовні вимоги обгронтовано тим, що згідно договору оренди землі від 02.06.2006р., укладеного між ТОВ "Аероклуб "Одеса" та Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області позивач є орендарем земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області для розміщення спортивного аеродрому з метою розвитку авіаційних видів спорту, малої авіації (авіації загального призначення) та уставної діяльності орендаря. Рішенням Біляївської районної ради Одеської області від 10.07.2015р. №45/753-VІ затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області із збільшенням загальної площі території населеного пункту з 51,3088 га до 159,5507га за рахунок включення в межі селища Набережне прилеглих територій за межами існуючого населеного пункту на території Августівської сільської ради, який був погоджений висновком Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 12.11.2013р. №1192, висновком Управління Держземагенства у Біляївському районі Одеської області від 05.12.2014р. №01-05-14/13401 та рішенням Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 11.12.2014р. №490/Р-ХХХХІІ-VІ. Позивач зазначав, що збільшення загальної площі території населеного пункту з 51,3088га до 159,5507 за рахунок включення в межі селища Набережне прилеглих територій за межами існуючого населеного пункту на території Августівської сільської ради призвело до того, що межа цього населеного пункту стала становити менше 500 метрів від кінця ЗПС у напрямку зльоту та ніж 150 метрів від бічних меж ЗПС, що суперечить ст. 69 Повітряного кодексу України та п.8.3 Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден, затверджених наказом Державіаслужби від 01.12.2004р. №205, та безпосередньо порушує права позивача щодо можливості експлуатації злітно - посадкового майданчика та отримання відповідного дозвільного документу для цього.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.06.2016 р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Аероклуб "Одеса" задоволено частково.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016 року постанову Одеського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.04.2017 року " К/800/27233/16 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09.06.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним висновок Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 12 листопада 2013 року №1192, визнано протиправним висновок Управління Держземагентства у Біляївському районі Одеської області від 05 грудня 2014 року №01-05-14/13401, визнано протиправним та скасовано рішення Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 11 грудня 2014 року №490/Р-ХХХXII-VІ, визнано протиправним та скасовано рішення Біляївської районної ради Одеської області від 10 липня 2015 року №45/753-VІ. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Судові витрати розподілено відповідно до ст. 94 КАС України.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач - Августівська сільська рада Біляївського району Одеської області надала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 124-130 КАС України.

В ході апеляційного розгляду справи було встановлено, що 02.06.2006р. між Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області (орендодавець) та ТОВ "Аероклуб" Одеса" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області (т. 1, а.с. 24-27).

Згідно п.п. 2, 3 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 101,19 га забудованих земель під аеродром та відповідними спорудами. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать орендарю на підставі свідоцтва про право власності на будівлі від 19 грудня 2003 року №71 та згідно з договором оренди від 27 травня 1998 року.

Додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 20 жовтня 2009 року сторонами п.1 договору викладено у наступній редакції: "орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області для розміщення спортивного аеродрому з метою розвитку авіаційних видів спорту, малої авіації (авіації загального призначення) та уставної діяльності орендаря" та згідно п.7 договору визначено, що він укладений на 24 роки до 02 червня 2030 року (т.1, а.с. 33).

Рішенням Біляївської районної ради № 122-VI від 25.02.2011р. погоджено Інструкцію з виконання польотів на злітно-посадковому майданчику "Спортивний аеродром "Одеса-Лиман" та розміри зон польотів згідно зі схемою № 1, підтримано клопотання керівництва Аероклубу "Одеса" щодо встановлення приаеродромної території навколо злітно-посадкового майданчика "Спортивний аеродром "Одеса-Лиман" у розмірі 1,5 км від контрольної точки аеродрому (КТА-центр летного поля з координатами 463446N0304218E). У зв'язку з запровадженням особливого режиму одержання дозволу на будівництво (реконтрукцію) та іншу діяльність на приаеродромній території, рекомендовано Аероклубу "Одеса" довести до відома зацікавлених місцевих рад району та сектору регіонального розвитку, містобудування та архітектури Біляївської райдержадміністрації розміри встановленої приаеродромної території навколо злітно-посадкового майданчика "Спортивний аеродром "Одеса-Лиман" (т.1, а.с. 34).

16.11.2012р. експлуатанту злітно-посадкового майданчика ТОВ "Аероклуб" Одеса" Державною авіаційною службою України видано посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика № 15-104 (назва ЗПМ "Спортивний аеродром "Гідропорт") з терміном дії до 16.11.2015р. (т.1, а.с. 35).

Крім того, судом встановлено, що 13.05.2016р. експлуатанту злітно-посадкового майданчика ТОВ "Аероклуб" Одеса" Державною авіаційною службою України видано посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика № 15-157 (назва ЗПМ "Гідропорт") з терміном дії до 12.05.2019р. (т. 5, а.с. 24).

Як вбачається з матеріалів справи, 18.03.2013р. Августівською сільською радою Біляївського району Одеської області прийнято рішення №347/Р-XXV-VI "Про затвердження генерального плану селища Набережне, Одеської області, Біляївського району, Августівської сільської ради", яким затверджено генеральний план селища Набережне, Одеської області, Біляївського району, Августівської сільської ради та надано згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області (т. 2, а.с. 12).

ФОП ОСОБА_2 на підставі договору №07-30/3 від 30 липня 2013 року, за замовленням Августівської сільської ради виготовлено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області (т. 2, а.с. 2-281).

Зазначений проект було погоджено з Управлінням розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, управлінням Держземагенства у Біляївському районі Одеської області, що підтверджується копіями відповідних висновків.

12.11.2013 р. (вих. № 1192) Управлінням розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області прийнято висновок, яким погоджено проектну документацію із землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району (т. 1, а.с. 67).

05.12.2014 р. (вих. №01-05-14/13401) Управлінням Держземагентства у Біляївському районі Одеської області прийнято висновок про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області (т. 1, а.с. 131-132).

Рішенням Августівської сільської ради Біляївського району Одеської від 11.12.2014 р. №490/Р-ХХХХІІ-VI "Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне" погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне із додатковим включенням в межі селища 108,8471 га землі та запропоновано Біляївській районній раді затвердити проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж та встановити площу селища Набережне 159,5507 га. Також вирішено вилучити із загальної площі 0,2508 га, що знаходяться в оренді ТОВ "Аероклуб "Одеса" та 0,3544 га. ріллі державної власності (т.1, а.с.160-161).

Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації №1 від 16.02.2015р., затвердженої заступником начальника Головного управління Держземагенства в Одеській області М.Є.Кузнєцовим, зазначений проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області було повернуто на доопрацювання у зв'язку із тим, що він не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам (т.1, а.с.68-69).

Рішенням Біляївської районної ради від 10.07.2015р. №45/753-УІ затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області із збільшенням загальної площі території населеного пункту з 51,3088 га до 159,5507 га за рахунок включення в межі селища Набережне прилеглих територій за межами існуючого населеного пункту на території Августівської сільської ради (т.1, а.с. 64).

Відповаідно до ч.1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

2. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.

Згідно з п.4 ч.2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін та їх обгрунтування стосовно поставлених питань перед експертом, колегія суддів дійшла висновку про необхідність призначення по справі судової земельно-технічної експертизи, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).

Питання, поставлені в зазначеній ухвалі, мають суттєве значення для правильного вирішення даної адміністративної справи, з'ясування істини по справі, та потребують спеціальних знань.

Керуючись ст. ст. 102, 236, 248, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Призначити у справі судову земельно-технічну експертизу.

Доручити проведення судової земельно-технічної експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).

Поставити перед судовою земельно - технічною експертизою наступні питання:

1) З урахуванням рішення Августівської сільської ради від 11 грудня 2014 р. №490/р - ХХХХІІ-VI, чи буде дотримано вимоги п.п. 8.3.1-8.3.3 п. 8.3. Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден, затверджених наказом Державної служби з нагляду за забезпеченням безпеки авіації № 205 від 01.12.2004 р., а саме: віддалення злітно-посадкового майданчику, злітно-посадкова смуга для польотів літаків від межі населенного пункту повинно становити не менше 500 метрів від кінця злітно-посадкової смуги у напрямку зльоту та 150 метрів від бічних меж злітно-посадкової смуги?

2) Яка відстань від кінцевих порогів злітно-посадкової смуги у напрямку зльоту до межі населенного пункту з урахуванням рішення Августівської сільської ради від 11 грудня 2014 р. №490/р - ХХХХІІ-VI?

3) Яка відстань від бічних меж злітно-посадкової смуги до населенного пункту з урахуванням рішення Августівської сільскої ради від 18 березня 2013 року № 347/р-XXV-VI ?

4) У випадку, коли буде встановлено, що з урахуванням рішення Августівської сільської ради від 11 грудня 2014 р. №490/р - ХХХХІІ-VI, вимоги п.п. 8.3.1;8.3.3 п.8.3 Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів (п.2), чи можливо інше розташування злітно-посадкової смуги для її безпечного використання для зльоту легких повітряних суден?

5) Які зміни слід внести в проект змін меж селище Набережне для безпечного використання злітно-посадкової смуги для зльоту легких повітряних суден?

6) Визначити, де мають знаходитись координати контрольних точок зон безпеки у напрямку зльоту на ПЗПМ «Гідропорт» згідно з нормою п.8.3 «Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден» затверджених Наказом №205 Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 01.12.2004, де встановлено наступні вимоги (пункт 8.3.3) - Віддалення ЗПС ЗПМ для польотів літаків від межі населеного пункту повинно становити не менше 500 метрів від кінця ЗПС у напрямку зльоту та 150 метрів від бічних меж ЗПС?

Попередити осіб, які безпосередньо проводитимуть судову земельно-технічну експертизу про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

Направити до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21) для проведення судової земельно-технічної експертизи матеріали справи № 815/1138/16.

Витрати з проведення експертизи покласти на Августівську сільську раду Біляївського району Одеської області.

Зобов'язати сторін у справі на вимоги експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз надавати необхідні документи для проведення судової експертизи у строки, визначені фахівцями. Усі документи, які будуть надаватися до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз для проведення експертизи, повинні бути систематизованими, підшитими, належним чином засвідченими, прошитими та пронумерованими.

Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких експерту не були поставлені питання, зобов'язати та надати можливість експерту у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.

Провадження у справі № 815/1138/16 зупинити до закінчення проведення експертизи та повернення справи до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до ст. 329 КАС України постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та та в частині зупинення провадження по справі може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 28.02.2018 року.

Суддя-доповідач Шевчук О.А.Судді Зуєва Л.Є. Федусик А. Г.