Постанова № 72501920, 19.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
825/1875/17
Номер документу
72501920
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1875/17 Суддя (судді) першої інстанції: Д'яков В.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Федотова І.В.,

суддів: Губської Л.В. та Літвіної Н.М.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),

ВСТАНОВИЛА:

Чернігівський зональний відділ Військової служби правопорядку (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - ГУ ДФС у Чернігівській області, відповідач) про визнання дій відповідача щодо вимоги сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 13.09.2017 № Ю-926-17 на загальну суму 4476,80 грн. протиправними та скасування вимоги Головного управління ДФС у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) від 13.09.2017 №Ю-926-17 на загальну суму 4476,80 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на порушенні судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 13.06.2017 позивачем було подано Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за травень 2017 року.

Відповідно до поданого Звіту за травень 2017 року згідно з даними інтегрованої картки платника (далі - ІКП) Чернігівського зонального відділу ВСП по платежу 71020000 (Єдиний внесок) було нараховано суму єдиного внеску 2007,1 грн. (задекларована у рядку 6 «Загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті» Таблиці 1 до Звіту) та нараховано суму єдиного внеску 6744,28 грн. (задекларовану в рядку 6 розділу II (Таблиці 4 до Звіту).

Станом на 30.08.2017 (за даними ІКП) утворилась недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 4476,80 грн., внаслідок чого 13.09.2017 ГУ ДФС у Чернігівській області було сформовано та надіслано до Чернігівського зонального відділу ВСП вимогу № Ю-926-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у розмірі 4476,80 грн. (а.с.11).

Не погоджуючись з вказаною вимогою позивач оскаржив її в адміністративному порядку, шляхом направлення на ім'я начальника Головного управління ДФС у Чернігівській області скарги від 25.09.2017 № 2712 (а.с. 12-17).

За результатами розгляду вказаної скарги Державною Фіскальною Службою України прийняте рішення від 03.11.2017 № 25136/6/99-99-11-02-02-05 «Про результати розгляду скарги», яким скаргу позивача залишено без задоволення, а вимогу від 13.09.2017 № Ю-926-17 - без змін (а.с. 18-19).

Судом першої інстанції встановлено, що нарахування позивачу суми недоїмка зі сплати єдиного внеску та винесення податковим органом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у 2016 році було предметом позову Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) по справі № 825/2158/16.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.01.2017 по справі №825/2158/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017, позовні вимоги позивача задоволено частково, визнано протиправними дії Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області щодо віднесення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого на суму допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами військовослужбовцям по рахунку 71010000. Щодо вимоги про скасування податкової вимоги, то на момент розгляду вказаної справи в суді оскаржена податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) була відкликана відповідачем (а.с. 20-24, 25-26).

Не погоджуючись із вимогою № Ю-926-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у розмірі 4476,80 грн. Від 13.09.2017 ГУ ДФС у Чернігівській області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується і колегія суддів.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 р. № 2811-ХII покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Порядок покриття витрат, передбачений частиною першою цієї статті, не стосується виплат допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань, а також Державної спеціальної служби транспорту та з числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби України. Покриття витрат на виплату зазначеного виду державної допомоги цим категоріям жінок здійснюється за рахунок відповідних бюджетів.

Статтею 7 цього Закону передбачено, що право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 р. (далі - «Порядок»).

За змістом пункту 3 Порядку відповідно до статті 7 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме жінки з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби.

За приписами пункту 7 Порядку допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби надається у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 8 Порядку покриття витрат на виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на ці цілі Збройним Силам та іншим військовим формуванням, органам внутрішніх справ, Адміністрації Держспецзв'язку, Державній кримінально-виконавчій службі. Іншим категоріям жінок здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Згідно пункту 9 Порядку допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби призначається і виплачується за місцем основної служби.

Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 Розділу 2 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 333 від 12.03.2012 р. (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 р. № 754) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 березня 2012 р. за № 456/20769 визначено, що за кодом 2120 «Нарахування на оплату праці» здійснюється нарахування бюджетними установами (організаціями) на фонд оплати праці, а саме: сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого відповідно до законодавства.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.01.2017 по справі №825/2158/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017, встановлено протиправність дій Чернігівської ОДПІ щодо віднесення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого на суму допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами військовослужбовцям по рахунку 71010000.

Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України (в редакції до 15.12.2017 р.), обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи те, що недоїмка в сумі 4476,80 грн., яка рахується за позивачем станом на 31.08.2017, виникла внаслідок протиправного віднесений в автоматичному режимі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого на суму допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами військовослужбовцям, до рахунку 71010000 (єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасові непрацездатності), то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що визначення такої недоїмки позивачу є протиправним.

За наведених обставин, колегія суддів підтримує висновок Чернігівського окружного адміністративного суду про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.

Доводи апеляційної скарги Головного управління ДФС у Чернігівській області не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 05 грудня 2017 року та не можуть бути підставами для її скасування.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Літвіна Н. М.

Губська Л.В.