
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року справа № 243/7394/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Василенко Л.А., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області у справі № 243/7394/17 на постанову Краснолиманського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року (головуючий І інстанції Саржевська І.В.), складену в повному обсязі 27 листопада 2017 року в м. Лиман Донецької області за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом доУправління пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області (далі - відповідач), в якому просила:
визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду в м.Красний Лиман Донецької області яка полягає у не виплаті, починаючи з квітня 2017 року, пенсії;
визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду в м.Красний Лиман Донецької області про припинення виплати пенсії;
зобов'язати Управління пенсійного фонду в м.Красний Лиман Донецької області поновити виплату пенсії негайно після проголошення судового рішення, нарахувати пенсію та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з квітня 2017 року включно, а також утриматись від подальшого припинення виплати пенсії. (арк..справи 1-3)
Постановою Краснолиманського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року у справі № 243/7394/17 позовні вимоги - задоволені частково; визнано неправомірною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області, щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2017 року. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області поновити нарахування та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, шляхом перерахування коштів на її поточний рахунок, відкритий в АТ "Ощадбанк", та сплатити заборгованості за період, починаючи з 01.04.2017 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено. (арк.справи 56-61)
Постанова мотивована тим, що зміна пенсіонером місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання соціального захисту, а саме, отримання пенсії. Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що відповідач, не виплачуючи позивачу пенсію з квітня 2017 року, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підлягають захисту порушені права пенсіонера ОСОБА_1 шляхом визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу пенсію за весь час затримки.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою, у якій вказав, що відсутність внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування є порушенням обов'язкової умови для отримання соціальних виплат відповідно до ст. 7 Закону № 1706-VII. Вважає, що були підстави для припинення пенсійних виплат та підстав для поновлення пенсійних виплат немає.
Просив апеляційний суд скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача.
Колегією суддів встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, що підтверджується фотокопією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4, виданого 25.04.2002 року Пенсійним фондом України, термін дії якого «довічно» (арк.справи 5).
ОСОБА_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується фотокопією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3, виданого 30.03.2001 року Калінінським РВ Горлівського МВ УМВС України у Донецькій області (арк.справи 4).
На теперішній час позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України м. Красний Лиман Донецької області, де знаходиться його пенсійна справа (арк.справи 38-39).
Відповідно до довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антирерористичної операції № НОМЕР_2 від 30.06.2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 перемістилася та мешкає за адресою: АДРЕСА_3
Згідно відомостей, наданих УСЗН Лиманської міської ради за № 07/вх. 01-3368-4/1 від 24.11.2017 року позивач ОСОБА_1 отримала нову довідку ро взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антирерористичної операції № НОМЕР_2 від 30.06.2016 року за фактичною адресою перебування: АДРЕСА_3.
Спірним питанням у даній справі є правомірність (протиправність) дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу з квітня 2017 року на підставі не підтвердження його місця перебування.
Відповідно до статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Закон № 1058-VI або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає будь-яких підстав призупинення виплати пенсій, є тільки підстави припинення виплати відповідно достатті 49 цього Закону, але жоден з таких випадків управлінням не застосований та не доведений.
Так, частиною першою статті 49 Закону № 1058-VI визначено виключний перелік підстав для припинення виплати пенсії:
Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
{Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009}
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 ст. 49 зазначеного Закону України поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Отже, в статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутня така підстава як «не підтвердження місця перебування», як про це заявляє відповідач. Також, в цій статті відсутні такі підстави як не проживання у місті тимчасової реєстрації чи повернення до місця реєстрації.
Колегією суддів встановлено, що, не зважаючи на фактичне припинення нарахування та виплати пенсії, рішення територіальним органом Пенсійного фонду щодо припинення виплати позивачеві пенсії не приймалося.
Враховуючи викладене, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про те, що відповідач, припинивши виплату пенсії та не виплачуючи позивачу пенсію з квітня 2017 року діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підлягають захисту порушені права пенсіонера ОСОБА_1, в тому числі шляхом зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу пенсію за весь час затримки.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м.Красний Лиман Донецької області у справі № 243/7394/17 на постанову Краснолиманського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року - залишити без задоволення.
Постанову Краснолиманського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 01 березня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді Л.А.Василенко
Г.М. Міронова