
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року справа №221/5052/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Василенко Л.А., Ястребової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 листопада 2017 року у справі № 221/5052/17 (головуючий І інстанції Писанець Н.В.), складену в повному обсязі 13 листопада 2017 року в м. Волноваха Донецької області за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, надання звіту про виконання рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, надання звіту про виконання рішення.
В обґрунтування вимог позивач зазначав, що є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 01.10.2015 року № 1438-021247 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Постійне місце його проживання було: АДРЕСА_1. З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, був вимушений переміститись за адресою: Донецька область, смт Новотроїцьке, вул. Пролетарська, 178 та зазначеним будинком позивач володіє на праві приватної власності, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого Волноваським бюро технічної інвентаризації від 30.04.2004 року.
З моменту взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи за його заявою йому було здійснено нарахування щомісячної адресної грошової допомоги за період з 09.10.2015 по 30.09.2016. Після чого, 10.10.2016 для продовження отримання ним виплат, позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача, однак не отримав відповіді й нарахування йому також здійснено не було. 06.04.2017 позивач знову звернувся із аналогічною заявою до відповідача, просив здійснити нарахування грошової допомоги, на що отримав лист від 11.04.2017 року про відмову у здійсненні нарахування, мотивуючи тим, що у нього у власності є житло, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія. Вважає дії відповідача у зв'язку із цим неправомірними, оскільки смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області віднесено до районів проведення антитерористичної операції на підставі Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», та затвердженого «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція». Просив суд зобов'язати Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації здійснити нарахування йому щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі по його заяві від 10.10.2016 та заяві від 06.04.2017, а також зобов'язати відповідача надати суду звіт про виконання судового рішення.
Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 07 листопада 2017 року у справі № 221/5052/17 позовні вимоги були задоволені, внаслідок чого: визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі у період з 10 жовтня 2016 року по 06 жовтня 2017 року; зобов'язано Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації здійснити нарахування ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі у період з 10 жовтня 2016 року по 06 жовтня 2017 року; зобов'язано Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації надати до суду у місячний строк звіт про виконання судового рішення.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 01.10.2015 року № 1438-021247 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, перемістився за адресою: Донецька область, смт Новотроїцьке, вул. Пролетарська, 178 та зазначеним будинком позивач володіє на праві приватної власності, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого Волноваським бюро технічної інвентаризації від 30.04.2004 року.
З моменту взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи, за його заявою йому було здійснено нарахування щомісячної адресної грошової допомоги за період з 09.10.2015 по 30.09.2016. Після чого, незважаючи на наявність заяв позивача від 10.10.2016 та від 06.04.2017, подальша виплата адресної допомоги йому не здійснювалась, листом від 11.04.2017, відповідачем було повідомлено про відмову у подальшому нарахуванні йому допомоги, зважаючи на наявність у ОСОБА_1 житла на не окупованій території України.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505.
Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 5 порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначається, зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Смт. Новотроїцьке Волноваського району відноситься до населеного пункту, де здійснювалася антитерористична операція, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р.
Таким чином, позивач є власником будинку у смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області, яке відноситься до населених пунктів на території проведення антитерористичної операції, тому колегія суддів дійшла до висновку, що вимога про зобов'язання Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації здійснити нарахування ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою ОСОБА_1 від 06 квітня 2017 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 370, яка набула чинності 03 червня 2017 року, були внесені зміни до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505. Так, відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Тобто, з 03 червня 2017 року, особи, які мають у власності житлове приміщення, розташоване у населених пунктах, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в тому числі в смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області, втратили право на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Разом з тим, вирішувати питання про наявність або відсутність обставин для припинення вищевказаних виплат належить до компетенції структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, рішення яких можуть бути оскаржені до суду.
Посилання відповідача в своїх запереченнях на лист Міністерства соціальної політики України від 03.08.2016 року № 1641/5/75-16, згідно із яким призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, які на момент звернення мають у власності житлові приміщення, розташовані на підконтрольній території України грошова допомога не призначається, є необґрунтованою, адже вказаний документ має рекомендаційний характер, та якщо він суперечить законодавству, застосовуватися відповідачем не повинен.
Проте суд першої інстанції припустився помилки, не врахувавши наступне.
Згідно частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, з позовом до суду позивач звернувся 26.09.2017 року (згідно штампу вхідної кореспонденції суду), хоча ставить питання про порушення його прав за час, більший ніж шість місяців.
Позивач про порушення свого права, якщо він вважав його порушеним, повинен був дізнатися ще у жовтні 2016 року.
Згідно статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з цим позовом щодо частини своїх вимог. Тому вимога позивача про зобов'язання Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації здійснити нарахування ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою ОСОБА_1 від 10 жовтня 2016 року (тобто за час, який передував шестимісячному терміну до моменту звернення до суду) підлягають залишенню без розгляду, а постанова суду першої інстанції в цій частині позовних вимог - скасуванню. За період з 06.04.2017 судове рішення має бути залишено без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 319, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 листопада 2017 року у справі № 221/5052/17 - задовольнити частково.
Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 листопада 2017 року у справі № 221/5052/17 - скасувати в частині вирішення позовних вимог за період з 10.10.2016 року до 06.04.2017 року, а в цій частині позов - залишити без розгляду.
В решті постанову Волноваського районного суду Донецької області від 07 листопада 2017 року у справі № 221/5052/17, зокрема, в частині задоволення позовних вимог з 06.04.2017 року - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 01 березня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді Л.А. Василенко
Л.В. Ястребова