
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 613/1342/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Макаренко Я.М.
суддів: Мельнікової Л.В. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєва І.Т.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кокоуліної Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Богодухівського районного суду Харківської області від 05.12.2017 р., повний текст складено 05.12.2017 р., Головуючий суддя І інстанції: Харченко С.М., по справі № 613/1342/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про зобов'язання проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (далі за текстом - відповідач), в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, п. в) ст.13, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. та вказаних нормативних актів, у розмірі 95% грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України починаючи з 01 січня 2016 року;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду відповідно до ст. 267 КАС України.
Постановою Богодухівського районного суду Харківської області від 05.12.2017 року зазначений позов задоволено.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, п. в) ст.13, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» - протиправною.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. та вказаних нормативних актів, у розмірі 95 % грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України починаючи з 01 січня 2016 року.
Допущено негайне виконання постанови відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України в частині виплати пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. про грошове забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом 30 днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст.267 КАС України.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки про грошове забезпечення буде проведено автоматизованим способом, без витребування додаткової заяви, після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того посилається на пропуск позивачем встановленого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на час спірних відносин) строку звернення до суду, що має наслідком залишення без розгляду частини позовних вимог.
Позивач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про протиправність дій відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. у розмірі 95 % грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України починаючи з 01 січня 2016 року. Також вказує, що відповідач по справі не заперечує ані наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, ані факт дотримання МВС України та Пенсійним фондом України процедури перерахунку пенсії, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, однак, фактично відмовляє позивачеві у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність відповідних бюджетних асигнувань, що порушує його гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право на мирне володіння своїм майном. На підставі наведеного, наполягав на законності рішення суду першої інстанції, та просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 19.05.1999 року є пенсіонером органів внутрішніх справ і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (а.с.18).
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (2 категорія) та учасником бойових дій (республіка Афганістан) (а.с.19-20). Про це було відомо відповідачу з дня призначення йому пенсії, про що свідчить довідка ГУ ПФУ в Харківській області про розмір пенсії № 1875 від 03.09.2015 р.
06.09.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області з заявою про проведення перерахунку йому пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» починаючи з 01 січня 2016 року (а.с. 9), на виконання якої була отримана довідка Голови ліквідаційної комісії № 100/22716 від 25.05.2017 року, згідно якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 р. за посадою слідчий слідчої групи ЛВ на ст. Люботин УМВСУ на ПЗ - слідчий становить: посадовий оклад підвищено до 2400 грн.; оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції підвищено до 1600 грн.; надбавка за вислугу років підвищена до 1200 грн., премія - 146,12 грн., всього - 5346,12 грн. (а.с.11).
Листом від 22.09.2017 р. вих. № 1738/3-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області фактично відмовило ОСОБА_1 в проведенні такого перерахунку пенсії, оскільки виплата пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та деяким іншим особам відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.10).
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для покладення обов'язку на відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. у розмірі 95 % грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ ( в редакції на час спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення працівників, які виконують таку ж саму роботу.
Внаслідок набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію", при цьому підлягали ліквідації органи міліції.
Водночас Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі Закон № 900- VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Також, Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом № 900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Після набуття чинності Законом № 900-VII, яким внесено зміни до Закону № 2262-XII та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою № 988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно приписів Порядку № 45 передбачено автоматичний перерахунок пенсії всім особам, які мають право на такий перерахунок згідно наданих уповноваженими органами довідок.
Колегією суддів встановлено, що 06.09.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області із заявою про проведення перерахунку йому пенсії на підставі довідки Голови ліквідаційної комісії № 100/22716 від 25.05.2017 року.
Зі змісту вказаної довідки колегією суддів встановлено, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 р. за посадою слідчий слідчої групи ЛВ на ст. Люботин УМВСУ на ПЗ - слідчий становить: посадовий оклад підвищено до 2400 грн.; оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції підвищено до 1600 грн.; надбавка за вислугу років підвищена до 1200 грн., премія - 146,12 грн., всього - 5346,12 грн. (а.с.11).
Колегія суддів зазначає, що відповідач по справі не заперечує ані наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, ані факт дотримання МВС України та Пенсійним фондом України процедури перерахунку пенсії, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, однак, фактично відмовляє позивачеві у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність відповідних бюджетних асигнувань.
Доводи апеляційної скарги про те, що відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивачу в зв'язку з відсутністю виділених коштів в Державному бюджеті України, колегія суддів вважає необґрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст. 8 КАС України (в редакції на час розгляду справи судом першої інстанції) суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
У статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначається, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно висновків Європейського суду з прав людини перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції"). "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права (пункт 83 рішення від 12.07.2001 у справі Ганс-Адам II проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словаччини").
У даному випадку легітимні сподівання позивача на перерахунок пенсії передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними. Таким чином на них поширюється режим "існуючого майна".
Крім того, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 24.04.2015 за заявою N 38667/06 у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (пункт 39). А у рішенні від 10.03.2011 у справі "Сук проти України" (заява N 10972/05) - вказав, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним (пункт 23).
У пункті 26 рішення Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Так само, Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 N 5-рп/2002, від 17.03.2004 N 7-рп/2004,від 01.12.2004 N 20-рп/2004, від 09.07.2007 N 6-рп/2007).
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі N 21-399во10, від 07.12.2012 у справі N 21-977во10, від 03.12.2010 у справі N 21-44а10).
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Дана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 по справі №21-484а13.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закон № 2262-ХІІ (у редакції, яка діє з 01.01.2016 року) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 набула чинності з 02.12.2015 р., відповідно до ч. 2 ст. 51 Закон № 2262-ХІІ перерахунок пенсії на підставі вказаної постанови повинен проводитись з 01.01.2016 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закон № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Дана норма набрала чинності з 01.01.2016 року, а отже, саме з цієї дати позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження строком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року має бути проведений з 01.01.2016 року.
Колегія суддів відхиляє посилання заявника апеляційної скарги на пропуск позивачем встановленого КАС України строку звернення до суду, виходячи з наступного.
КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Колегією суддів встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України № 988 не проведений з 01.01.2016, саме з вини відповідача, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Враховуючи, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року та непроведення вказаного перерахунку пенсії, саме з вини відповідача, то колегія суддів дійшла висновку суду про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року протиправною.
Щодо позовних вимог в частині покладення обов'язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 95 % грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України, виходячи з наступного.
З наданої відповідачем довідки від 09.01.2018 р. №28 про розмір пенсії пенсіонера МВС ОСОБА_1 колегією суддів встановлено, що основний розмір пенсія позивача, станом на 01.01.2018 р. складає: посадовий оклад - 800,00 ; оклад за військове звання - 115,00; процентна надбавка за вислугу років 30% - 274,50; надбавка за особливо важливі завдання 49,8% - 592,37; премія 18,8 - 334,99; Всього - 1452,00. Також позивачу встановлено надбавки та підвищення до пенсії: бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій - 363,00; 2 категорія ЧАЕС - 170,82; учасник бойових дій - 40,00; підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 2012 р. - 349,14; адресна допомога - 349,14; Підсумок пенсії з надбавками складає 2395,80.
Таким чином, зі змісту вищезазначеної довідки колегія суддів приходить до висновку, що позивачу виплачуються надбавки та підвищення, а тому відповідачем не було допущено будь яких дій щодо невиплати таких надбавок та підвищень.
Враховуючи, що перерахунок згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. позивачу проведено не було, позовні вимоги в частині проведення перерахунку з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України є передчасними.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги в частині перерахунку пенсії, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р., з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем не було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням визначених йому надбавок та підвищень. На момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції немає підстав вважати, що права позивача на отримання пенсії після перерахунку з урахуванням надбавок, підвищень та індексації буде порушено.
Щодо позовних вимог в частині проведення перерахунку пенсії позивачу з розміру 95 % грошового забезпечення, колегія суддів зазначає наступне.
З наданої відповідачем довідки від 09.01.2018 р. №28 про розмір пенсії ОСОБА_1 колегією суддів встановлено, що позивачу виплачується пенсія, виходячи з 50% грошового забезпечення (вислуга років 20).
Перерахунок згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р. позивачу на даний час проведено не було.
Позивач посилаючись на на п. в ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вважає безпідставними дії відповідача з виплати пенсії у розмірі 50% грошового забезпечення та вважає, що розмір його пенсії повинен дорівнювати 95% грошового забезпечення.
Колегія суддів вважає такі вимоги позивача безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до п. в ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів (абз. 2 п. в ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб")
З аналізу вказаної норми слідує, що законодавцем встановлено обмеження щодо максимального розміру пенсії особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 2, - 95 процентів, та не визначено обов'язку призначення чи перерахунку пенсії, виходячи із суми 95%.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача про наявність у нього права на отримання пенсії у розмірі 95% грошового забезпечення. Крім того, при прийнятті рішення судом апеляційної інстанції немає підстав вважати, що право позивача на відповідний розмір пенсії буде порушено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області, а тому колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні вказаної частини позову.
Також щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії позивачу без обмеження граничного розміру, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 КАС України (в редакції на час розгляду справи судом першої інстанції) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Враховуючи, що вказана позовна вимога заявлена на майбутнє та на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції немає підстав вважати, що права позивача на перерахунок та отримання пенсії без обмеження граничного розміру в подальшому будуть порушені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області, то колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні вказаної частини позову.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що належним захистом прав позивача є покладення обов'язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р., починаючи з 01 січня 2016 року.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 310, 315, п. 4 ч.1 ст. 317, ст. 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.
Постанову Богодухівського районного суду Харківської області від 05.12.2017 по справі № 613/1342/17 скасувати
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області № 100/22716 від 25.05.2017 р., починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні іншої частини позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)Я.М. МакаренкоСудді(підпис) (підпис) Л.В. Мельнікова О.М. Мінаєва Повний текст постанови складено 28.02.2018.