
Справа № 357/14121/17
2-а/357/108/18
Категорія 87
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2018 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Кошель Б. І. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вказаним позовом, мотивуючи тим, що він проходив військову службу на офіцерських посадах у Збройних Силах України та наказом Міністра оборони України від 11.09.2017 № 636 був звільнений з військової служби в запас. З 21.09.2017 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок розміру його пенсійного забезпечення згідно з виданою йому довідкою Київського ОВК від 29.09.2017 № 18/36/ПФ вих-17-1 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались під час проходження позивачем служби. Однак, відповідач листом від 06.11.2017 року відмовив ОСОБА_1 здійснювати перерахунок його пенсії, який позивач оскаржує. А тому, уточнивши позовні вимоги, позивач просив суд визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області щодо не проведення йому нарахування та виплати пенсійного забезпечення згідно з довідкою військової прокуратури Центрального регіону України від 29.09.2017 №18/36/ПФ вих-17-1 та врахування його розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій та винагород, які виплачувались під час проходження ним служби та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсійне забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди (премії) у повному обсязі, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення (матеріальна допомога до відпустки), разових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 29.09.2017 року, зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк його подачі.
За ухвалою суду від 24.11.2017 року було відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку скороченого провадження.
З 15.12.2017 року внесено зміни до КАС України.
Пунктом 10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції з 15.12.2017 року передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
А тому, відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд вважає за необхідне розглянути вказану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач направив до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що одноразова грошова допомога при звільнені не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Також, відповідач зазначив, що оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація не є складовими грошового забезпечення з якого обраховується пенсія, то проводити перерахунок пенсій із їх включенням не має законних підстав, просили відмовити в позові.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на офіцерських посадах у Збройних Силах України. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 11.09.2017 № 636 ОСОБА_1 було звільнено з військової служби в запас на підставі ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
З 21.09.2017 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, як було встановлено, пенсія позивачу була розрахована без включення додаткових виплат грошового забезпечення -грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, премія та одноразова грошова допомога при звільненні.
Встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок розміру його пенсійного забезпечення та виплату згідно з виданою йому довідкою Київського ОВК від 29.09.2017 № 18/36/ПФ вих.-17-1 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались під час проходження позивачем служби.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 06.11.2017р. №1352/Д-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено основні постійні види грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. І при цьому, до складу грошового забезпечення для призначення або перерахунку пенсій не передбачено врахування матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, разових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні, а тому підстави для проведення відповідного перерахунку відсутні.
Хоча зазначений Лист є відповіддю, наданою державним органом відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», однак, на думку суду, даний лист містить в собі ознаки акта індивідуальної дії та є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке породжує правові наслідки - заперечує право позивача на перерахунок пенсії на підставі поданої довідки з новими показниками.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи по суті даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
А частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
З одержаного позивачем під час служби грошового забезпечення, у т.ч. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, разових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні, сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, що підтверджується довідкою Київського ОВК про розмір додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувалися під час проходження позивачем служби.
Так, довідка від 29.09.2017 № 18/36/ПФ вих-17-1 містить дані, що з додаткових видів грошового забезпечення, що були виплачені позивачу було нараховано і сплачено податок на доходи фізичних осіб та з сплачено єдиний соціальний внесок.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного страхового внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір і ведення обліку встановлені Законом України № 2464-VІ від 08.07.2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та виданими на його основі підзаконними нормативно-правовими актами.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, далі - Інструкція).
Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт З пункту 5 Постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту ЗО розділу XXX Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Окрім цього, підпунктами 2, 3 пункту 5 Постанови № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, а також надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Отже, зазначені премії і допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні є неправомірною, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», «;Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей», ст.ст. 6,9, 77, 90, 122, 139, 242-246, 263 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсійного забезпечення згідно з довідкою військової прокуратури Центрального регіону України від 29.09.2017 №18/36/ПФ вих-17-1 та врахування до його розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій та винагород, які виплачувались під час проходження ним служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсійне забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди (премії) у повному обсязі, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення (матеріальна допомога до відпустки), разових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 29.09.2017року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати у місячний строк з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання судового рішення
Рішення може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Білоцерківський міськрайонний суд.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Б. І. Кошель