Постанова № 72500779, 28.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
826/16654/16
Номер документу
72500779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року м. Київ №826/16654/14

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ключковича В.Ю.,

суддів Літвіної Н.М.,

Мацедонської В.Е.,

за участю

секретаря судового засідання Капші А.С.,

представника позивача Гомольської Я.П.,

представника позивача Макарова К.І.,

представника відповідача Норця В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року (прийняту в порядку письмового провадження, суддя Каракашьян С.К.) у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Петра-Резерв" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство «Петра - Резерв» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, в якому просить суд :

- визнати протиправними дій відповідача щодо неврахування обсягів залишку пального у загальному обсязі 1315145 кг за кодами УТК ЗЕД (2707 50 90 00, 2901 10 00 00, 2909 19 90 20, 3811 19 00 00 та 3811 90 00 00) у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 ПК України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН;

- зобов'язати відповідача відновити у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) залишки пального позивача, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального на початок дня 01 березня 2016 року, поданому позивачем 19 березня 2016 року, реєстраційний номер №9039095707, та які були враховані у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 ПК України, до проведення спірної перевірки за кодами УТК ЗЕД:

1) фракція нормального пентана (код УТК ЗЕД 2901 10 00 00) вагою 686042 кг у літрах, приведених до t 15°C - 1089301,86;

2) метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 230442 кг у літрах, приведених до t 15°С - 307625,15;

3) антидетонатор "НІТЕС 3062" (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 18449 кг у літрах, приведених до t 15°С - 18449,1;

4) моторного палива альтернативний (КМПА) (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 64586 кг у літрах, приведених до t 15°С - 81599,5 л;

6) антидетонатор SM-62 (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 17814 кг у літрах, приведених до t 15°С - 17814,1 л;

7) керопур DP (і) (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 2242 кг у літрах, приведених до t 15°С - 2485,59;

8) присадка CORIMSOL до вуглеводневого газу (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 301 кг у літрах, приведених до t 15°С - 362,91;

9) присадка стабілізуюча DCI-11 (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 190 кг у літрах, приведених до t 15°С - 197,22;

10) абсорбент (код УТК ЗЕД 2707 50 90 00) вагою 295079 кг у літрах, приведених до t 15°C - 352670,01.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач мав право на врахування визначеного у Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом початок дня 01 березня 2016 року в системі електронного адміністрування реалізації пального. При цьому, позивач посилається на те, що редакція Податкового кодексу України, яка діяла на момент подачі позивачем акту, не передбачала обмеження тільки тією продукцією, з якої було сплачено акциз, натомість підзаконний нормативний акт - Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» від 25.02.2016 №219, яким таке обмеження було встановлено, на момент подачі не набув чинності.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

До Київського апеляційного адміністративного суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, зареєстрований 25.01.2018 за вх. № 3079, у якому позивач зазначає, що судом першої інстанції винесено обґрунтоване рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин по справі та з врахуванням норм чинного законодавства. Також позивачем 28.02.2018 подано до апеляційного суду доповнення до відзиву на апеляційну скаргу, які зареєстровано за вх.7653.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, думку представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову суду скасувати з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачем як юридичною особою, основним видом діяльності якої є оптова торгівля твердим, рідким, подібним паливом і подібними продуктами, на виконання вимог п.п.212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України 26.02.2016 подано відповідачу заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.

В подальшому, 19.03.2016 позивачем, на виконання п. 9 підрозділу 5 розділу XX ПК України засобами електронного зв'язку подано відповідачу Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом початок дня 01 березня 2016 року реєстраційний номер №903995707 (далі - акт інвентаризації) для врахування його у формулі, визначеній пунктом 232.3 ст. 232 цього Кодексу, як обсягу, який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні в системі електронного адміністрування реалізації пального.

В період з 04.08.2016 по 13.08.2016 на підставі наказу Офісу великих платників податків ДФС від 04.08.2016 №536, направлень №471,472 від 04.08.2016 та п .п. 80.2.5 п.80.2 ст. 80 ПК України відповідачем проведено фактичну перевірку в ході якої були перевірені дані акту інвентаризації обсягів залишку пального на 01.03.2016.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт "Про результати перевірки ПП «Петра-Резерв» даних акту інвентаризації обсягів залишку пального поданого відповідно до п. 9 підрозділу 5 розділу XX ПК України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку" від 15.08.2016 №0077/28-10-42-05/38851082 (далі-акт перевірки).

В даному акті зазначено, що до товарів, з яких справляється акцизний податок, з 01.01.2016 (п.п.215.3.4 п. 215.3 ст.215 Кодексу), - згідно змін внесених до Кодексу Законом України від 24.12.2015 р. №909- VIII, віднесено за кодом товару (продукції) згідно з УТК ЗЕД (сторінка 15-16 акту перевірки):

- 2707 50 90 00 (суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250° С за методом, визначеним згідно з ASTMD 86);

- 2901 10 00 00 (вуглеводні ациклічні насичені);

- 2909 19 90 20 (інші ефіри прості, ефіроспирти, ефірофеноли, ефіроспиртофеноли, пероксиди спиртів, пероксиди простих ефірів, пероксиди кетонів (визначеного або невизначеного хімічного складу) та їх галагеновані, сульфовані, нітровані або нітрозовані похідні, крім диетилового ефіру (код згідно з УТК ЗЕД 2909 11 00 00); антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворенння, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти);

- 3811 19 00 00 (антидетонатори);

- 3811 90 00 00 (антидетонатори).

В акті перевірки також зазначено, що до 01.01.2016 з товарів за кодами товару (продукції) згідно з УТК ЗЕД 2707 50 90 00, 2901 10 00 00, 2909 19 90 20, 3811 19 00 00 та 3811 90 00 00 акцизний податок не справлявся.

Актом перевірки сформульовані висновки про те, що :

- Згідно п.2 розділу І Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» від 25.02.2016 №219 (далі - Порядок №219) обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта інвентаризації обсягів залишку пального.

- Перевіркою встановлені відхилення між обсягами залишку пального станом на 01.03,2016, зазначеними в акті інвентаризації, поданому ПП «Петра-Резерв» (ПН 38851082) до Міжрегіонального управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з ОВП (найменування на момент подання акту інвентаризації) від 19.03.2016 реєстраційний № 9039095707, та обсягами залишку пального визначеними за результатами перевірки, а саме - завищено обсяги залишків пального на 1 315145 кг.

- Перевіркою не підтверджено відображені ПП «Петра-Резерв» (ПН 388511082), інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Залишки пального акті інвентаризації підлягають коригуванню на вищезазначені відхилення в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Не погоджуючись з такою позицією та вважаючи описані вище дії незаконними, позивач звернувся до суду.

Погоджуючись із правовою позицією позивача щодо відсутності у Податковому кодексі будь-яких обмежень, вказівок та/чи роз'яснень щодо занесення/не занесення до акта інвентаризації обсягів того чи іншого залишку пального, в т.ч. віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, суд першої інстанції зробив висновок про обґрунтованість позовних вимог.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погодитися не може, враховуючи наступне.

Розглядаючи заявлений спір суд виходить із того, що електронне адміністрування реалізації пального врегульовано статтею 232 Податкового кодексу України.

Так, платникам акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (п.232.2 ст.232 ПК України).

Відповідно до п.232.3 ст.232 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (АНакл), обчислений за такою формулою:

АНакл = SАНаклОтр + SАМитн + SЗаявкиПоповн - SКоригЗаявкиПоповн - SАНаклВид - SВтрат,

де:

SАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

SАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;

SЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;

SКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;

SАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

SВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.

Аналізуючи вказану норму, апеляційний суд зазначає, що акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних, можуть бути зареєстровані лише за наявності у платника податку всіх складових за наведеною формулою, зокрема, за умови сплати останнім акцизного податку за пальним або підакцизним товаром, що ввезено на митну територію України.

Отже, за відсутності сплати акцизного податку з ввезеного на митну територію України товару, право на реєстрацію акцизних накладних та/або розрахунків коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних відсутнє.

Щодо посилання позивач на неможливість застосування положень Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №219 від 25.02.2016, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.

При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

Так, відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №375, наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за №377/28507, затверджено Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального (далі Порядок).

Вказаний Порядок визначає механізм заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального (далі Акт) відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що Акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі платник податку) щодо обсягів залишку пального:

отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).

При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта;

виробленого на митній території України, з якого сплачено акцизний податок (складається виробником пального);

ввезеного на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок (складається імпортером пального).

Зазначений наказ Міністерства фінансів України набрав чинності 05.04.2016 (Офіційний Вісник України 2016, 25 від 05.04.2016, ст. 1006), у зв'язку з чим посилання контролюючого органу на норми Порядку, при складані Акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016р. (дата подання 19.03.2016) є безпідставним.

Разом з тим, як зазначалося вище, однією із складових формули вказаної у п.232.3 ст.232 ПК України є загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок (SАМитн). Отже, висновок контролюючого органу щодо не підтвердження відображення ТОВ «Петра-Резерв» інвентаризаційні залишки станом на 01.03.2016 року (залишки пального в загальному обсязі 1315145 кг за кодами УКТ ЗЕД 2707 50 90 00, 2901 10 00 00, 2909 19 90 20, 3811 19 00 00 та 3811 90 00 00 (1870505,44 л.), є правомірним, оскільки станом на 01.01.2016 з таких не справлявся акцизний податок з ввезеного (імпортованого) на митну територію України

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, поданий ТОВ «Петра-Резерв» акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року від 19.03.2016 відповідає затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року № 219 формі Акту інвентаризації обсягів залишку пального, що свідчить про обізнаність ТОВ «Петра-Резерв» про встановлені вимоги заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального та у наданому до Офісу великих платників податків ДФС акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року від 19.03.2016 наявне посилання на наказ Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року №219.

Таким чином, враховуючи вищенаведене та проаналізувавши наведені вище законодавчі норми, враховуючи при цьому доводи сторін, а також наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Судом апеляційної інстанції звернуто увагу, що судом першої інстанції повністю задоволено позовні вимоги позивача (відповідно до заявлених вимог) та зобов'язано відповідача відновити у СЕАРП залишки пального позивача за формулою, визначеною п. 232.2 ст. 232 ПК України, однак п. 232.2 ст. 232 ПК України не містить жодної формули для обчислення.

Доводи представника позивача у судовому засіданні суду апеляційної інстанції про те, що всі залишки пального станом на початок дня 01 березня 2016 року підлягали для відображення в Акті інвентаризації залишків пального, для врахування його в подальшому у формулі визначеній п. 232.3. ст.. 232 ПК України, є необґрунтованими, оскільки відображенню у вказаному Акті підлягає тільки те пальне, з якого вже сплачено акцизний податок (SАМитн).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до помилкового вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 229, 243, 315, 317, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "Петра-Резерв" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 28 лютого 2018 року.

Головуючий суддя В.Ю.Ключкович

Судді Н.М. Літвіна

В.Е. Мацедонська

Головуючий суддя Ключкович В.Ю.

Судді: Літвіна Н. М.

Мацедонська В.Е.