
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2018 року справа № 823/28/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, з більшою, раніше встановленою нормою, у виді коефіцієнтів: індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати - 1,57752 та індивідуальним коефіцієнтом страхового стажу - 0,58838, в сумі 3828,01 грн;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, з більшою, раніше встановленою нормою, у виді коефіцієнтів: індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати - 1,57752 та індивідуальним коефіцієнтом страхового стажу - 0,58838 в сумі 3828,01 грн з 01.10.2017;
- допустити постанову до негайного виконання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що нею отримано лист про перерахунок пенсії починаючи з 1 жовтня 2017 року, в якому вказано, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає - 1,32128 та індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить - 0,43583. Проте позивач не погоджується з вказаним перерахунком, тому що він проведений за заниженим коефіцієнтом заробітної плати та заниженим коефіцієнтом страхового стажу. Тому позивач, 27.11.2017 звернулася до відповідача із листом про перерахунок пенсії за раніше встановленими індивідуальними коефіцієнтами заробітної плати та страхового стажу. Проте, 13.12.2017 управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області надало відповідь із відмовою позивачу у перерахунку пенсії за встановленими раніше індивідуальними коефіцієнтами заробітної плати та страхового стажу. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними і такими що суперечать Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 29.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 823/28/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, проти заявлених позовних вимог заперечив. У відзиві зазначив, що за матеріалами пенсійної справи позивачу призначено пенсію за віком по Списку №2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01.06.2002, при призначенні якої було застосовано коефіцієнт страхового стажу 1,49061. У зв'язку із впровадженням пенсійної реформи з 01.10.2017 здійснено перерахунок пенсії позивачу з врахуванням коефіцієнта страхового стажу 0,43583 та з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,32128. Після перерахунку пенсія позивача становить 2501 грн. 70 коп. Вказав, що перерахунок пенсії позивача не призвів до зменшення розміру пенсії, а тому вважає позов безпідставним та просив суд в задоволенні позову відмовити.
На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 01.06.2002 перебуває на пенсійному обліку із цього часу її було призначено пенсію за віком на пільгових умовах -робота по Списку №2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пенсію призначено при загальному страховому стажі 31 рік 10 місяців, в тому числі 5 років 9 місяців - робота по Списку №2 та середньомісячному заробітку обчисленому за період роботи з 01.06.1987 по 31.05.1992 (коефіцієнт 1, 49061).
З 01.01.2004 в дію вступив Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV).
25.06.2004 позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі та надала довідку про заробітну плату за період роботи з 01.05.1987 по 31.12.1995 видану ВНВП «Ротор».
Після перерахунку загальний страховий стаж склав 36 років 10 місяців 28 днів, в тому числі 5 років 9 днів - робота по Списку №2 (коефіцієнт 0,36833). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 483,43 грн. обчислений за період роботи з 01.02.1988 по 31.01.1993 (коефіцієнт 1,57752).
14.06.2006 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі.
Після перерахунку загальний страховий стаж склав 39 років 3 місяці 28 днів, в тому числі 5 років 9 днів - робота по Списку №2 (коефіцієнт 0,39250). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 1056,23 грн., обчислений за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 31.05.2006, з якого виключено період з 01.03.2001 по 31.01.2005 (коефіцієнт 1,43594).
11.06.2008 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі.
Після перерахунку загальний страховий стаж склав 41 рік 4 місяці, в тому числі 5 років 9 днів - робота по Списку №2 (коефіцієнт з урахуванням кратності 1,2- 0,49600, з кратністю 1- 0,41333). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 1582,77 грн., обчислений за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 31.05.2008, з якого виключено період з 01.12.2000 по 31.12.2004 (коефіцієнт 1,32128).
23.06.2010 позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по
стажу та по заробітній платі при доцільності. Перерахунок пенсії проведено тільки з
урахуванням стажу набутого після останнього перерахунку.
Після перерахунку загальний страховий стаж склав 43 роки 2 місяці 14 днів, в тому числі 5 років 9 днів - робота по Списку №2 (коефіцієнт з урахуванням кратності 1,35-0,58275, з кратності 1- 0,43167).
24.02.2011 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності довічно внаслідок трудового
каліцтва.
02.07.2012 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу.
Після перерахунку загальний страховий стаж склав 43 роки 7 місяців 2 дні, в тому числі 5 років 9 днів робота по Списку №2 (коефіцієнт з урахуванням кратності 1,35 - 0,58838; з кратністю 1 - 0,43583).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст. 24 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Підставою для обчислення страхового стажу є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до запровадження цієї системи - трудова книжка працівника. Отже, до 31.12.2003 стаж зараховується згідно записів трудової книжки, а з 01.01.2004 - відповідно до даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Під час перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу та врахуванням заробітку після призначення пенсії в деяких випадках відбувається збільшення заробітної плати, з якої обчислюють пенсію, відповідно, розмір пенсії підвищується, але при цьому знижується коефіцієнт заробітної плати.
Пенсіонер, звертаючись в органи Пенсійного фонду, самостійно приймає рішення щодо варіантів здійснення перерахунку пенсії: тільки з урахуванням страхового стажу чи водночас з урахуванням і стажу, і заробітної плати після призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 25 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим ч.3 ст.24 цього Закону, - 0,85.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 №2148-VIII внесені зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стосовно перерахунку призначених пенсій.
Отже, пенсії призначені до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії», з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
З 01.10.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2501,70 грн., в тому числі:
2167,74 грн. - розмір пенсії за віком;
333,96 грн. - доплата за понаднормовий стаж 23 роки.
В грудні 2017 змінено період обчислення заробітної плати для розрахунку пенсії, для обчислення пенсії враховано заробітну плату обчислену за період роботи з 01.02.1988 по 31.01.1993 та з 01.07.2000 по 31.05.2008, з якого виключено період з 01.12.2000 по 31.12.2004 (коефіцієнт 1,33410).
У зв'язку зі змінами в законодавстві розмір пенсійної виплати позивача з 01.01.2018 складає 2522,74 грн. натомість до жовтня 2017 року становив 1654,41 грн.
Таким чином своїми діями відповідач жодним чином не звузив обсяг прав та свобод, наданих позивачу. Зменшення коефіцієнту заробітної плати виникло у зв'язку зі змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Поряд з цим, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Відтак, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Крім того, щодо посилань позивача на порушення її конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних їй пенсійних виплат, суд наголошує, що в контексті даної спірної ситуації після перерахунку, розмір пенсії позивача не був зменшений.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області діяло в межах свої повноважень, передбачених законодавством України, суд приходить до висновку, що правових підстав для задоволення позовних вимог немає.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький