Рішення № 72500538, 28.02.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
823/278/18
Номер документу
72500538
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року справа № 823/278/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) з адміністративним позовом до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Волонтерів, 4), в якому просить:

- визнати протиправними дії Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до п.1 п.п.4 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області призначити їй пенсію у відповідності до п.1 п.п.4 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 26.10.2017.

Обґрунтовуючи вимоги позивачем зазначено, що Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області безпідставно відмовило їй у призначенні пенсії, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 26.10.2017, незважаючи на повний пакет підтверджуючих даний факт документів.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 відкрито провадження у справі за вказаним адміністративним позовом та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

15.02.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву яким Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області позовні вимоги не визнало та просило у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки, вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на дружин учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які були призвані на спеціальні збори - не поширюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, є чоловіком позивача - ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про одруження.

ОСОБА_2 в період з 30.08.1986 по 27.09.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі ВЧ 54979, що підтверджується довідкою № 145 від 27.08.1986 за підписом командира ВЧ 54979, а також довідкою Галузевого державного архіву МОУ.

22.05.2017 ОСОБА_2 отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - категорія 1.

Згідно експертного висновку центральної міжвідомчої комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 5698 від 13.10.2017 захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (помер ІНФОРМАЦІЯ_1).

В подальшому, позивач отримала статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів І категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильської катастрофою, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 від 01.11.2017.

10.11.2017 позивач отримала статус члена сім'ї померлого ветерана війни, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3.

Матеріалами справи встановлено, що загальний трудовий стаж позивача становить 28 років 9 місяців та 3 дні.

26.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.

Листом від 10.11.2017 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, на підставі того, що, її чоловік - ОСОБА_2 в період з 30.08.1986 по 27.09.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі ВЧ 54979, як військовозобов'язна особа, що була призвана на військові збори. Серед наданих документів відсутні дані про те, що ОСОБА_2 під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був військовослужбовцем.

Вважаючи вищевказану відмову протиправною, позивач звернулась з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до абзацу 6 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь в бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) в період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби, захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь в будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків в зоні відчуження в 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені в зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, та ті, хто працював не менше 14 календарних днів в 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до примітки до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тут і надалі до військовослужбовців належать особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі в збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, інших військових формувань.

Відповідно до ст.ст.5, 6 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок», який діяв в період перебування позивача на спеціальних зборах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 32207, військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», дія цього Закону поширюється на:

1) військовослужбовців збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;

2) військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;

3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.

Розглядаючи аналогічний спір, Верховний Суд України в постанові від 01.03.2016 у справі №21-1887а15 проаналізував вищенаведені норми та вказав, що громадяни з числа військовозобов'язаних в період проходження військових зборів вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні з іншими військовослужбовцями.

Можливість отримання пільги, передбаченої абзацом 6 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням, посадою та часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 має трудовий стаж на день звернення за призначенням пенсії понад 20 років, а її чоловік, який був призваний на військові збори, помер внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, то відмова Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області в призначенні дострокової пенсії є протиправною.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку визначеному Правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, як дружина військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а право позивача на призначення пенсії підлягає відновленню з дати звернення до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про призначення пенсії, тобто з 26.10.2017 року.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 ст.245 КАС України встановлено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) пенсії, у відповідності до п.1 п.п.4 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) пенсію, у відповідності до п.1 п.п.4 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як дружині військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 26.10.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (ідентифікаційний код - 40384977) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) сплачений судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Гарань