Рішення № 72500103, 01.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
825/664/18
Номер документу
72500103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/664/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій, визнання неправомірною бездіяльність та відмову, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1П.) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:

- визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з приховування отриманої довідки про грошове забезпечення, та використання цієї довідки від 07.08.2012 №73 без згоди особи, на чиє ім'я вона була видана, неправомірними та такими, що не відповідають приписам Конституції України;

- визнати бездіяльність та відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії позивачу, з 2012 року за довідкою про грошове забезпечення станом на 01.04.2012 відповідно приписів ч.18 ст.43 та ст.51 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неправомірними;

- визнати відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії позивачу, з 2012 року за довідкою про грошове забезпечення станом на 01.04.2012, отриманою у 2012 році від УМВС України в Чернігівській області, відповідно до приписів ч.2 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за заявою від 28.12.2017, про перерахунок пенсії, неправомірною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2012 з урахуванням додаткового документу, довідки від 07.08.2012 № 73 (про грошове забезпечення), який дає право на перерахунок пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області почати здійснювати виплати поточних платежів перерахованого розміру пенсії позивачу по справі та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно п.1 ч.1 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити відповідну виплату пенсії за минулий час з 01.04.2012, у встановленому законом розмірі, з урахуванням дня отримання додаткового документу, довідки про грошове забезпечення, який дає право на перерахунок (підвищення) пенсії, станом на 01.04.2012;

- у разі вирішення справи на користь позивача, стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області моральну шкоду у розмірі 40 800,00 грн;

- у разі вирішення справи на користь позивача, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зробити розрахунок компенсації втрати частини доходів за несвоєчасну виплату пенсії та здійснити виплату цієї компенсації відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050.

Позов мотивовано тим, що у грудні 2017 року при ознайомленні з документами пенсійної справи позивачу стало відомо про довідку від 07.08.2012 №73 про грошове забезпечення, яка була надана для перерахунку пенсії. Позивач вважає, що на підставі вказаної довідки відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, керуючись приписами ч.18 ст.43 та ст.51 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Проте, жодного перерахунку із використанням розмірів грошового забезпечення, вказаних у довідці, зроблено не було.

Не проведення відповідачем вказаного перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення у 2012 році позивач вважає неправомірним, внаслідок чого звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представником відповідача подано відзив на позов, в яких останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що дії Управління відповідно до ст.ст.6, 19 Конституції України вчинені виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), відповідно до ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

У грудні 2017 року при ознайомленні з документами пенсійної справи позивачу стало відомо про довідку від 07.08.2012 №73 про грошове забезпечення, яка була надана для перерахунку пенсії (а.с.15). У зв'язку із зазначеним, 28.12.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2012 (а.с.17). Проте рішення про перерахунок пенсії відповідачем не прийнято, незважаючи на те, що позивачу надано відповідь на його заяву про перерахунок пенсії, якою позивачу повідомлено, що на даний час пенсія виплачується на виконання рішень судів.

Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Чернігівській області незаконними, та такими, що порушують права позивача, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

На виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 06.10.2017 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №947, починаючи з 01.01.2016. При цьому, судовими рішеннями грошове забезпечення позивача встановлено у наступних розмірах, а саме:

- посадовий оклад 2 600,00 грн; оклад за військове звання – 2 000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) – 1 840,00 грн, премія (7,86%) – 506,18 грн, всього 6 946,18 грн.

Тобто на даний час, пенсія виплачується на виконання зазначених рішень судів.

Вказані обставини сторонами не заперечуються.

Так, спірні правовідносини регулюються Законом України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , де ст.1-1 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У даних правовідносинах суд враховує ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За правилами Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було встановлено підвищення пенсій з 01.07.2012, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 % та з 01.01.2013 до 35 %.

Пунктом 2 вищенаведеної постанови Кабінету Міністрів України №355 передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсії згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Вказаним пунктом чітко визначено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень встановлених п.1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №1294.

Тобто, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, для проведення перерахунку у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 з метою визначення розміру підвищення пенсії, УМВС України в Чернігівській області була надана довідка від 07.08.2012 №73 про розмір грошового забезпечення позивача, з якого відповідачем було проведено перерахунок пенсії та збільшено її розмір на 11% (192,41 грн), з 01.09.2012 – на 23% (402,32 грн), з 01.01.2013 на 35% (612,23 грн), що і виплачувалось позивачу по 31.12.2015.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України №355 не приймалось рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Вказаною постановою передбачено відсоткове підвищення розміру пенсії, що не є підставою для її перерахунку. Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 17.03.2015 № 21-641а14, від 21.04.2015 № 21-145а15, від 03.11.2015 № 756/2786/14.

З наведеного також слідує, що використання інформації, зазначеної у вказаній довідці без згоди, на що покликається позивача, здійснено відповідачем виключно з метою виконання законодавчо встановленого обов'язку у вигляді здійснення підвищення до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №355, що в свою чергу не зобов'язувало останнього повідомляти позивача про її видачу та повідомлення про необхідність звернення із заявою про перерахунок. Будь-які норми, які встановлюють такий обов'язок – відсутні.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог в частині визнання дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо приховування отриманої довідки про грошове забезпечення, та використання цієї довідки від 07.08.2012 №73 без згоди особи, на чиє ім'я вона була видана, неправомірними та такими, що не відповідають приписам Конституції України слід відмовити.

Крім цього, суд зазначає, що загальний розмір пенсії на теперішній час з урахуванням підвищення інваліду війни 2 групи (580,80 грн.), додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи (379,60 грн) та цільової допомоги на прожиття (50,00 грн) з урахуванням грошового забезпечення, з 01.01.2016 складає 7 956,58 грн.

Тобто, основний розмір пенсії після перерахунку на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 06.10.2017 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2017 є більшим, ніж розмір пенсії обчислений з урахуванням вимог ч.2 постанови Кабінету Міністрів України №355, обрахований із грошового забезпечення відповідно довідки УМВС України в Чернігівській області від 07.08.2012 №73, а тому для збереження підвищення до пенсії з 01.01.2016, немає законних підстав. Також відсутні підстави і для перерахунку пенсії з 01.04.2012 по 31.12.2015, оскільки відповідачем була врахована довідка від 07.08.2012 №73, для встановлення розрахунку максимального розміру підвищення, та на підставі якої було збільшено розмір пенсії на 11% (192,41 грн), з 01.09.2012 – на 23% (402,32 грн), з 01.01.2013 на 35% (612,23 грн), що і виплачувалось позивачу по 31.12.2015. Отже, у відповідача були відсутні підстави задоволення заяви позивача від 27.12.2017.

В свою чергу, за встановленого розрахунку максимального розміру підвищення згідно із постановою Кабінету Міністрів України №355, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2012 з урахуванням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, відповідачем було проведено на законних підставах.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності та відмови ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії позивачу, з 2012 року за довідкою про грошове забезпечення станом на 01.04.2012 відповідно приписів ч.18 ст.43 та ст.51 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неправомірними та визнання відмови ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії позивачу, з 2012 року за довідкою про грошове забезпечення станом на 01.04.2012, отриманою у 2012 році від УМВС України в Чернігівській області, відповідно до приписів ч.2 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за заявою від 28.12.2017, про перерахунок пенсії, неправомірною, задоволенню не підлягають.

Щодо решти позовних вимог, суд визнає, що вони на увагу не заслуговують, оскільки є похідними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову, оскільки на думку суду, дії відповідача – суб’єкта владних повноважень, повністю відповідають вимогам чинного законодавства і є правомірними.

Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14027, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м.Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання неправомірними дій, визнання неправомірною бездіяльність та відмову, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 01 березня 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк