
Справа № 344/14888/17
Провадження № 2-о/344/43/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, зацікавлені особи – Військова частина 1241 Національної гвардії України, Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Міністерство оборони України, Національна гвардія України, Міністерство соціальної політики України, та Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, про встановлення юридичного факту, -
В С Т А Н О В И В:
Заявники звернулися з вказаною заявою, в обґрунтування якої зазначили, що вони радіоаматори, та восени 2014 року до них звернувся офіцер, капітан ОСОБА_3 (а на той час ст. лейтенант) батальйону оперативного призначення військової частини 1241 Національної гвардії України з проханням допомогти в організації та забезпеченні зв’язком у їхньому батальйоні. Заявниками на добровільних засадах була розроблена та впроваджена схема зв’язку батальйону і самохідної техніки, закуплено та виготовлено обладнання для радіозв’язку (автомобільні та переносні радіостанції, змонтований на легкозйомному шасі комплекс штабного зв’язку для швидкого розгортання, антенно-фідерні засоби, різнопланові перехідники, антенні мачти та інше). Також були проведені заняття з особовим складом, надавалися технічні консультації та були розгорнуті вузли зв’язку безпосередньо у зоні бойових дій. Заявники на добровільних засадах виїжджали до батальйону оперативного призначення, військової частини 1241 Національної гвардії України безпосередньо у зону проведення АТО. Зокрема ОСОБА_4 виїжджав: з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року в н.п. Кримське, н.п. Нижнє Луганської області, де допомагав в організації зв'язку, розгортав вузли зв’язку, налагоджував зв'язок між підрозділами БОП, військовою частиною 1241 Національної гвардії України з суміжними підрозділами 24 окремої механізованої бригади ЗСУ, виїжджав з зони АТО через м. Слов'янськ, базу Національної гвардії України з батальйоном ім. Кульчицького до м. Києва; з 12.05.2015 року по 18.05.2015 року в населений пункт Часів Яр, населений пункт Курдюмівка та населений пункт Опитне, де допомагав в організації зв’язку, розгортав вузли зв’язку. Налагоджував зв'язок між підрозділами БОП; з 29.09.2015 року по 04.10.2015 року в населений пункт Комишуваха, населений пункт Врубівка, де допомагав в організації зв’язку, розгортав вузли зв’язку, налагоджував зв'язок між підрозділами БОП. ОСОБА_5 виїжджав у зону проведення АТО до підрозділів БОП: з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року в населений пункт Кримське, населений пункт Нижнє Луганської області, де допомагав в організації зв’язку, розгортав вузли зв'язку, налагоджував зв'язок між підрозділами БОП, військової частини 1241 Національної гвардії України та суміжними підрозділами 24 ОМБР ЗСУ. Виїжджав з зони АТО через м. Слов'янськ, базу НГУ з батальйоном Кульчицького до м. Києва.
Перебування заявників, їхню допомогу у виконанні бойових завдань у зоні проведення АТО можуть підтвердити командир БОП військової частини № НОМЕР_1 ОСОБА_6, офіцери та бійці батальйону, офіцери та бійці військової частини № НОМЕР_1, офіцери та бійці 24 ОМБР ЗСУ. Також підтвердженням перебування заявників у зоні АТО є нотаріально завірені свідчення військовослужбовців учасників бойових дій ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3 Заявники зазначають, що участь громадян України, які добровільно забезпечували проведення АТО в Донецькій та Луганській областях, здійснювали волонтерську діяльність, перебуваючи безпосередньо в районі проведення АТО у період її проведення, на боці сил АТО, в установленому законом порядку не було заборонено. З боку держави відсутні обмеження або заборона щодо участі відповідних громадян під час АТО в районах проведення АТО на боці сил АТО, а навпаки, такі громадяни були допущені до участі в АТО. На підставі наведеного просили суд встановити факт участі у бойових діях під час проведення АТО ОСОБА_1 в періоди з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року, з 12.05.2015 року по 18.05.2015 року та з 29.09.2015 року по 04.10.2015 року. Встановити факт участі в бойових діях під час АТО ОСОБА_2 в період з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року.
Заявники ОСОБА_1, ОСОБА_2 та їх представник ОСОБА_11 в судовому засіданні заяву підтримали в повному обсязі, просили таку задовольнити.
Представник заінтересованої особи Військової частини 1241 Національної гвардії України ОСОБА_12 в судовому засіданні заяву заперечив.
Представник заінтересованої особи Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи у відсутності представника заінтересованої особи, де також вказано про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку, визначеному ст. 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України до проведення АТО персонально не залучалися.
Представник заінтересованої особи Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання про вилучення зі складу осіб, що беруть участь у справі заінтересовану особу Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції оскільки Служба не є суб’єктом несення обов’язку виконання рішення суду, а тому не може бути заінтересованою особою.
Представник заінтересованої особи Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи.
Представники заінтересованих осіб: Міністерства оборони України, Національної гвардії України та Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.
Заслухавши заявників та їх представника, представника заінтересованої особи, дослідивши докази у справі, суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Ч. 1 ст. 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Ст. 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мють юридичне значення.
Ч. 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у ч. 1 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Як зазначили заявники у своїй заяві, вони входять до Громадської організації «Клуб радіоаматорів «Зелена Хвиля» (а.с.27,28), та на добровільних засадах виїжджали до батальйону оперативного призначення, військової частини 1241 Національної гвардії України безпосередньо у зону проведення АТО, з метою надання допомоги в організації та забезпеченні зв’язком між підрозділами БОП, військовою частиною 1241 Національної гвардії України з суміжними підрозділами 24 окремої механізованої бригади ЗСУ. Зокрема ОСОБА_1 у період з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року, з 12.05.2015 року по 18.05.2015 року та з 29.09.2015 року по 04.10.2015 року, а ОСОБА_2 у період з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року.
На підтвердження участі в антитерористичній операції підтверджується Грамотою 114 бригади тактичної авіації, якою нагороджено ГО Клуб радіоаматорів «Зелена Хвиля» за патріотизм та значний внесок у модернізацію техніки зв'язку батальйону зв'язку та радіотехнічого забезпечення (а.с.29), посвідченням Національної гвардії України по нагородження медаллю ГО КР «Зелена Хвиля» «За співпрацю» (а.с.30), посвідченням ВО «Країна» по нагородження медаллю ОСОБА_1 «за гідність та патріотизм» (а.с.30), посвідченням ВО «Країна» по нагородження медаллю ОСОБА_2 «за гідність та патріотизм» (а.с.31).
Відповідно до копії відповіді Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 33/5-Б-501 від 19.04.2016 року на заяву ОСОБА_1, наведені ним підстави для залучення до участі в АТО не є достатніми, оскільки участь в АТО передбачає підпорядкування осіб керівнику оперативного штабу з управління АТО, реалізацію завдань безпосередньо пов'язаних з проведенням заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності, а не лише виконання працівниками своїх службових обов’язків. Для отримання підтверджуючих відомостей щодо його фактичної участі у забезпеченні АТО запропоновано звернутись до Національної гвардії України (а.с.25).
З копії відповіді Військової частини 1241 № 1/1-711 від 17.05.2016 року на заяву ОСОБА_1 вбачається, що так як він та ОСОБА_2 військову службу у військовій частині 1241 не проходили, то відповідно і підтверджуючих документів щодо їхнього перебування у зоні АТО в частині немає. Крім цього жодних офіційних документів у військовій частині 1241 щодо надання ними допомоги на волонтерських засадах немає. У командування частини немає законних підстав підтвердити участь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у забезпеченні АТО та надання допомоги батальйону оперативного призначення (резервного) військової частини 1241 НГ України (а.с.26).
В матеріалах справи містяться нотаріально посвідчені заяви учасників бойових дій: ОСОБА_10 (а.с.17,18,47,48), ОСОБА_9 (а.с.15,16,49,50), ОСОБА_8 (а.с.19,20,51,52), ОСОБА_7 (а.с.23,24,53,54) та ОСОБА_3 (а.с.21,22,55,56) добровольці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 допомагали їхньому батальйону оперативного призначення з організацією зв'язку, зокрема ними була розроблена схема зв’язку батальйону та самохідної техніки, закуплено та виготовлено обладнання радіозв’язку (автомобільні та переносні радіостанції, розроблений та змонтований на шасі комплекс штабного зв’язку для швидкого розгортання, антенно-фідерні засоби, антенні мачти та інше), проводились заняття з о/с, навчали правил роботи в ефірі, надавалися технічні консультації під час перебування на навчальних військових зборах. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виїжджали як добровольці до батальйону у зону бойових дій (АТО). Під час перебування у зоні АТО, допомагали розгортати та організовувати зв'язок у зоні проведення АТО, що допомогло виконанню бойових завдань батальйоном, також допомогли у налагодженні з суміжними підрозділами 24 ОМБР у н.п. Кримске Луганської області у січні 2015 року, допомогли та налаштували зв'язок бронетехніки 24 ОМБР (які знаходилися н.п. Кримске (Туберкульозний диспансер), що дозволило мати безперебійний зв'язок з технікою 24ОМБР, організували та налаштували зв'язок між підрозділами БОП та в/ч 1241. У наступні виїзди в зону проведення АТО до підрозділів БОП виїжджав доброволець ОСОБА_1: з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року н.п. Кримське, н.п. Нижнє Луганської області; з 12.05.2015 року по 18.05.2015 року н.п. Часів Яр, н.п. Курдюмівка та н.п. Опитне; з 29.09.2015 року по 04.10.2015 року н.п. Комишуваха, н.п. Врубівка. У наступні виїзди в зону проведення АТО до підрозділів БОП виїжджав доброволець ОСОБА_2: з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року н.п. Кримське, н.п. Нижнє Луганської області.
Заявники зазначили, що участь громадян України, які добровільно забезпечували проведення АТО в Донецькій та Луганській областях, здійснювали волонтерську діяльність, перебуваючи безпосередньо в районі проведення АТО у період її проведення, на боці сил АТО, в установленому законом порядку не було заборонено. З боку держави відсутні обмеження або заборона щодо участі відповідних громадян під час АТО в районах проведення АТО на боці сил АТО, а навпаки, такі громадяни були допущені до участі в АТО. В їхньому випадку законом не визначено іншого порядку ніж в порядку окремого провадження, встановлення факту, що має юридичне значення, який вони просять встановити.
Кабінет Міністрів України визначив порядок надання статусу учасника бойових дій особам, визначеним в п. 19, 20 ч.І ст. 6 Закону, затвердивши постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413Про порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Згідно абзацу 1 п.2 зазначеного Порядку, статус учасника бойових дій надається:військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх навідповідні посади (п.6 Порядку).
Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія); міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання (п.5 Порядку).
Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції забезпечує ведення єдиного державного реєстру учасників бойових дій з числа осіб, зазначених у цьому Порядку (п. 9 Порядку).
Заявники зазначили, що вони входять до Громадської організації «Клуб радіоаматорів «Зелена Хвиля» (а.с.27,28), та на добровільних засадах виїжджали до батальйону оперативного призначення, військової частини 1241 Національної гвардії України безпосередньо у зону проведення АТО, з метою надання допомоги в організації та забезпеченні зв’язком між підрозділами БОП, військовою частиною 1241 Національної гвардії України з суміжними підрозділами 24 окремої механізованої бригади ЗСУ. Дані обставини підтверджені дослідженими письмовими доказами.
Закон України «Про волонтерську діяльність» регулює відносини, пов'язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні.
Стаття 1 цього Закону визначає волонтерську діяльність та основні засади її провадження. Волонтерська діяльність ґрунтується на принципах законності, гуманності, рівності, добровільності, безоплатності, неприбутковості (частина 2).
Оцінивши докази, подані заявниками, суд вважає, що заявниками не додано належних та допустимих доказів на підтвердження саме участі у бойових діях. Крім того, Порядком надання статусу учасника бойових дій (приймання участі у бойових діях) особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, передбачено, що питання надання статусу учасника бойових дій розглядається відомчою комісією того відомства, у складі якого особа брала участь в антитерористичній операції. Заявники до комісії не зверталися, будь-яке рішення комісії не приймалось, а тому враховуючи викладені обставини, правові норми та зібрані у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви та встановлення факту участі ОСОБА_13 у період з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року; з 12.05.2015 року по 18.05.2015 року; з 29.09.2015 року по 04.10.2015 року, та ОСОБА_2 у період з 05.01.2015 року по 12.01.2015 року в бойових діях під час проведення антитерористичної операції.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 76, 259, 263-265, 268, 293-294 , 315 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, зацікавлені особи – Військова частина 1241 Національної гвардії України, Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Міністерство оборони України, Національна гвардія України, Міністерство соціальної політики України, та Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, про встановлення юридичного факту, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.А. Татарінова