Рішення № 72495842, 28.02.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
816/257/18
Номер документу
72495842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/257/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/257/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

25 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області) , в якій просить визнати протиправною та скасувати відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність земельної ділянки площею 1,3141 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0397, оформлену листом відповідача від 10.01.2018 №202/0/26-18, зобов'язавши відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність вказаної земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що її звернення відповідачем по суті не вирішене, оскільки відмова у затвердженні проекту землеустрою сформульована безвідносно до положень ч. 13 ст. 123 Земельного кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

27.02.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує, що листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 10.01.2018 №202/0/26-18 позивачу правомірно відмовлено у затвердженні проектної документації з огляду на те, що у наданій позивачу відповіді конкретно вказано яким саме вимогам законів та прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам не відповідає проект позивача (а.с. 47-49).

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.

Суд з наявних матеріалів встановив, що у 2012 році ОСОБА_1 звернулася до голови Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 1,32 га із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення на території Вороньківської сільської ради за межами населеного пункту (а.с. 23).

28.05.2012 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області розпорядженням №268 громадянці ОСОБА_1 був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 1,32 га ріллі із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення на території Вороньківської сільської ради за межами населеного пункту. Рекомендовано розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати до комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою райдержадміністрації для розгляду і прийняття відповідного рішення (а.с. 23, зворот).

Лише у 2016 році проект землеустрою був розроблений ТОВ НВІ "Земресурс" (а.с. 20) та погоджений у Відділі Держгеокадастру у Чорнухинському районі Полтавської області (висновок від 13.04.2016 №31-28-99.3-131/0/41-16) (а.с. 31).

Вказаний проект разом із клопотанням від 27.12.2017 та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 14.02.2017 представник позивача подав до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на затвердження (а.с. 43).

Листом від 10.01.2018 № 202/0/26-18 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надано відповідь наступного змісту:

"За результатами розгляду повідомляємо, що не в повній мірі враховані зауваження зазначені в листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 28.07.2016 5928/6-16.

Відповідно вимог статті 50 Закону України „Про землеустрій" до проекту землеустрою необхідно долучити матеріали землевпорядного проектування (див. графічний матеріал - земельний масив), викопіювання з кадастрової карти (плану) або інший графічний матеріал з чітким відображенням меж населених пунктів, елементів ситуації та виду угідь.

Матеріали геодезичних вишукувань та перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) привести у відповідність вимог Закону України "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376 із змінами, "Вимог до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою" затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 №255.

Кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Уточнити дані довідки 165 від 16.11.2015 Вороньківської сільської ради щодо наявності (відсутності) у власності чи користуванні земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства (стаття 125, 126 Земельного кодексу України).

В представленій на розгляд землевпорядній документації потребують уточнення дані щодо:

- земель за рахунок яких передбачено відведення земельної ділянки. В Довідці з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, наданою Відділом Держгеокадастру у Чорнухинському районі Полтавської області 25.11.2015 № 801 (стор. 10), зазначено номер рядка 2.3, шифр рядка 21, графа 5 - особисті підсобні господарства. При цьому зазначаємо, що згідно вимог пункту 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті (повноваження Кабінету Міністрів України), у власність або у користування для всіх потреб.

В проекті землеустрою не враховані вимоги пункту 3.4 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) щодо відстаней між межовими знаками.

Враховуючи вище викладене та керуючись вимогами статей 28, 29 Закону України "Про землеустрій", пропонуємо Вам звернутися до розробника землевпорядної документації для приведення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідність вимог чинного законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою, після чого подати клопотання та землевпорядну документацію на повторний розгляд".

Тобто фактично позивачу було відмовлено у затвердженні поданого проекту землеустрою.

Не погоджуючись із вищевказаним рішенням відповідача, позивач оскаржила його до суду.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд виходить із такого.

За правилами частини другої статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до частини дев'ятої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною тринадцятою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Оцінюючи наведені відповідачем у листі від 10.01.2018 №202/0/26-18 підстави для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою, суд дійшов таких висновків.

Частина третя статті 50 Закону України "Про землеустрій" визначає конкретний перелік документів, які має містити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Проте, відмовляючи у затвердженні проекту позивачу, відповідач не вдається до конкретики, яку застосовує законодавець у наведеній нормі, не вказує у чому саме полягає те чи інше порушення. Посилання ж на перелік нормативно-правових актів та їх окремі норми є неналежним, надміру бюрократизованим і розмитим способом донесення своїх вимог суб'єктом владних повноважень.

Рішення ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 10.01.2018 №202/0/26-18 не містить жодної з підстав, передбачених ч. 13 ст. 123 Земельного кодексу України, за наявності яких можливо було б відмовити позивачу у затвердженні проекту землеустрою.

Тобто рішення суб'єкта владних повноважень не ґрунтується на вимогах закону, а відтак підлягає скасуванню, як протиправне.

При цьому суд визнає безпідставними твердження позивача стосовно неналежного оформлення відповіді шляхом надання листа від 10.01.2018 №202/0/26-18, оскільки по суті звернення рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не приймалося.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справ.

Тож сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у формі листа від 10.01.2018 №202/0/26-18 про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 1,3141 га із земель державної власності за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930) повторно розглянути клопотання гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 1,3141 га із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, подану та зареєстровану 27.12.2017 21.09.2017 за №Г-27903/0/5-17, з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун