
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/5061/17
27 лютого 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
позивача ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області про зобов’язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду, просить зобов’язати Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова сформувати та подати до ОСОБА_2 казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов’язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 8 502 (вісім тисяч п’ятсот дві) грн. 00 коп., сплаченого відповідно до квитанції від 14.01.2016 року №2701430022.
Ухвалою від 11.01.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 06.02.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 14.01.2016 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма «Інтергал» укладено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за №57. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» сплатив такий збір безпідставно.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. 24.01.2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, мотивований тим, що Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова не володіє інформацією щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно. Така інформація надається Державною реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Зазначає, що громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі закону, а не рішення органу Пенсійного фонду.
Третя особа - ОСОБА_2 казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила. Жодних пояснень від третьої особи до суду не надходило.
Судом відмовлено у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивач звернувся до суду в межах встановлених законом строків, які обчислюються від дня отримання відповіді про відмову у поверненні коштів від 19.12.2017 року.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
14.01.2016 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма «Інтергал» укладено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за №57
Відповідно до ст.49 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 року №3125-XII позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 8502,00 грн. підтвердженням чого є квитанція №2701430022 від 14.01.2016 року.
13.12.2017 року позивач звернувся до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова з вимогою повернути сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у сумі 8 502,00 грн.
19.12.2017 року позивачу була надана відповідь про відмову у поверненні коштів в розмірі 8 502,00 грн., оскільки допустимих доказів на підтвердження факту купівлі нерухомості вперше не подано.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР (надалі по тексту – Закон №400/97-ВР).
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року №1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно матеріалів справи, факт придбання ОСОБА_1 нерухомого майна вперше, а саме: квартири квартири АДРЕСА_1 підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна №51760195 від 18.01.2016 року.
Галицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Львова не було надано доказів на спростовування твердження позивача щодо придбання ним житла вперше, чи на підтвердження реєстрації права приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та відсутність у нього права на звільнення від сплати збору.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач на підставі договору купівлі-продажу квартири від 14.01.2016, вперше придбав житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, тому помилково сплатив судовий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Частиною 2 ст.45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1650/24182, з змінами і доповненнями.
Відповідно до п.5 даного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-2, установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
З огляду на вищенаведене, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна позивачем сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, а тому кошти в сумі 8 502,00 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають до повернення.
Аналогічна позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 27.04.2017 року (справа №К/800/13581/17) від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 року (справа №К/9991/37325/11).
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд прийшов до переконання, що позовна вимога у якій позивач просить зобов’язати Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова сформувати та подати до ОСОБА_2 казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов’язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 8 502 (вісім тисяч п’ятсот дві) грн. 00 коп., сплаченого відповідно до квитанції від 14.01.2016 року №2701430022 є обґрунтованою, підтверджується наявними у справі доказами, тому підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Зобов’язати Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова сформувати та подати до ОСОБА_2 казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов’язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 8 502 (вісім тисяч п’ятсот дві) грн. 00 коп., сплаченого відповідно до квитанції від 14.01.2016 року №2701430022.
Стягнути з Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова (місцезнаходження: 79070, м.Львів, пр.Червоної Калини, код ЄДРПОУ 41249931) за рахунок бюджетних асигнувань 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.
Повне рішення складено 01 березня 2018 року.