
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/264/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул.Князів Острозьких, б. 10, кв.207, м. Житомир, 10008) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемоги, 55, м. Житомир, 10003) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання призначити пенсію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком у відповідності до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 26.11.2016.
В обґрунтування позову зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії. Приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку. 21.02.2017 звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, а тому звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
09.02.2018 до суду від відповідача надійшов відзив від 09.02.2018 №2213/07 на позовну заяву (а.с.31-33), в якому останній просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивач не має право для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки за наявними документами, наданими ОСОБА_1, неможливо визначити період перебування в зоні відчуження та населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
26.02.2018 в канцелярії суду зареєстровано відповідь на відзив ОСОБА_1 вх.№4331/18 (а.с.35-36)
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках (а.с.4).
Згідно Архівної довідки Головного управління внутрішніх військ Центрального архіву МВС України від 24.02.2004 №3/35-138 (а.с.17) вбачається, що по документах військової частини 7429, встановлено, що старший сержант ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 06.05.1986 по 17.05.1986 в с.Білий Берег, з 06.06.1986 по 21.06.1986 у м. Чорнобиль.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.02.2017 позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.12).
У зв'язку з неотриманням рішення від відповідача щодо призначення (відмови у призначенні) ОСОБА_1 пенсії, а також із відсутністю у нього будь - яких інших відомостей щодо результатів розгляду його заяви, на адресу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області був направлений адвокатський запит (а.с.13).
З відповіді Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 08.12.2017 №П-675 (а.с.14-15), вбачається, що відповідно до рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.09.2017 (а.с.16) ОСОБА_1 відмовлено у призначені пенсії за віком у відповідності до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з тим, що за наявними документами неможливо визначити період перебування заявника в зоні відчуження та населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС. В архівній довідці Центрального архівного відділу Національної гвардії України від 14.04.2017 №390 зазначено, що по архівним документам військової частини 7429 встановлено, що старший сержант ОСОБА_1 приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зонах радіоактивного забруднення в період: з 06.05.1986 (наказ №12 від 06.05.1986) по 17.05.1986 (наказ №21 від 19.05.1986) в с.Білий Берег. В документах військової частини 7429 не відображено, до якого району належить с.Білий Берег.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон) .
Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно статті 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь - яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 -1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Приписами положень частини першої статті 55 цього Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до статті 65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктом З якого передбачено, що, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Відповідно до абзацу 3 пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Наявність перелічених даною нормою документів перевіряється відповідною комісією під час видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто відсутність необхідного для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС документу матиме наслідком відсутність підстав для видачі зазначеного посвідчення. Крім того, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.
Таким чином, під час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи, необхідні для встановлення зазначеного статусу. Тобто, статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів і віднесений до категорії 2, встановлений державою в особі компетентного органу, рішення якого є чинним на день звернення позивачем із заявою про призначення пенсії.
Як вже зазначалось судом, документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом, в тому числі і зменшення пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Відтак, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відмова Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії позивачу є протиправною.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Оскільки, єдиною підставою, про яку зазначив відповідач, для відмови у призначенні позивачеві пенсії є те, що за наявними документами неможливо визначити період перебування в зоні відчуження та населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд в цій частині дійшов протилежного висновку і вважає, що позивач підтвердив своє право на зниження пенсійного віку як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи, що моментом виникнення права на пенсію є досягнення особою пенсійного віку (день народження), суд вважає, що пенсія зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинна бути призначена ОСОБА_1 з 26.11.2016 тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями частини 1 статті 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають
Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги 55, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 40380333) щодо відмови ОСОБА_1 (вул.Князів Острозьких, б. 10, кв.207, м. Житомир, 10008, ідентифікаційний код НОМЕР_1) у призначенні пенсії за віком у відповідності до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги 55, м. Житомир, 10003 , код ЄДРПОУ 40380333 ) призначити ОСОБА_1 (вул.Князів Острозьких, б. 10, кв.207, м. Житомир, 10008, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 26.11.2016.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович