Рішення № 72495045, 28.02.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
805/595/18-а
Номер документу
72495045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2018 р. Справа№805/595/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1)до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (41247274, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та виплати пенсії за віком відповідно до заяви про виплату пенсії від 24.11.2017 рокута зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач одержував пенсію за віком, призначену Управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька. З серпня 2014 року по листопад 2017 року позивач отримував пенсію як внутрішньо переміщена особа в Управлінні Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області. В листопаді 2017 року позивач звернувся до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про виплату пенсії, в зв`язку з тим, що ОСОБА_1 змінив місце постійного проживання та зареєструвався в м. Селидове, Донецької області про що свідчить штамп в паспорті. Але позивачу було відмовлено в прийнятті документів в зв`язку з тим, що він не мав довідку як внутрішньої переміщеної особиз Управління Пенсійного фонду України Селидовської міської ради Донецької області.

24 листопада 2017 року позивач направив до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області заяву про виплату пенсії разом з необхідними документами.

13 грудня 2017 року відповідачем надана відповідь №11168/02, в якій зазначено, що позивачу необхідно особисто звернутись до управління із даною заявою.

27 грудня 2017 року позивач особисто звернувся до відповідача та надав заяву на запит пенсійної справи за новим місцем проживання.

Позивач вважає дії відповідача щодо призупинення виплати пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права, а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що відповідно до паспортних даних позивача, він був зареєстрований у м. Донецьк до листопада 2017 року. Тобто, в розумінні закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є внутрішньо переміщеною особою не зважаючи на зміни місця реєстрації. На час розгляду справи рішення комісії про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених особи на позивача не надходило, що позбавляє управління можливості та законних підстав для поновлення виплати пенсії,довідка внутрішньо переміщеної особи не надавалась. Враховуючи те, що позивач не звертався до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Селидівської міської ради Донецької області із питанням про видачу довідки внутрішньо переміщеної особи, тому його звернення до управління Пенсійного фонду України є такими, що відбулось передчасно та всупереч вимогам встановленого порядку видання довідки, тому його позовна заява має бути залишена судом без задоволення.

Ухвалою суду від 29 січня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розгляд справи проведено за правилами ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач -ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 12.09.2002 року ОСОБА_2 має право на одержання пенсії за вислугою років

В листопаді 2017 року позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про виплату пенсії у зв'язку із тим, що змінив місце постійного проживання та зареєструвався за адресою: АДРЕСА_2.

ЛистомСелидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13.12.2017 року №11168/02 відмовлено у виплаті пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю довідки про реєстрацію.

ОСОБА_1 27.12.2017 року звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про запит пенсійної справи за новим місцем проживання.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.

Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Посилання представника Управління на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", а також на порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 суд не приймає до уваги, з огляду на наступне. Вказані постанови не є законом, а є підзаконними нормативно-правовими актами, які мають нижчу юридичну силу, що значно звужує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем, а тому право позивача на отримання пенсії було безпідставно порушено відповідачем. Отже, зазначені відповідачем підстави не є належними для припинення пенсійних виплат в розумінні статті 49 Закону № 1058.

При таких обставинах суд, виходячи з пріоритетності норм, застосовує вимоги ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не приймає до уваги доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, щодо не прийняття відповідачем заяви ОСОБА_2 про виплату пенсії є безпідставним.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відповідач відмовляючи у прийнятті заяви позивача про виплату пенсії, діяв у спосіб, не передбачений законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Згідно з Правилами реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України.

Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 серія НОМЕР_3, позивач з 22 серпня 2017 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3

У своїх поясненнях відповідач зазначає, що позивач із заявою щодо призначення пенсії або про запит пенсійної справи для взяття на облік до Селидовського управління Пенсійного фонду України Донецької області не звертався. Згідно центральної бази одержувачів пенсії знаходиться на обліку в Васильковському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Виходячи з вищевикладеного, згідно паспортних даних місце реєстрації ОСОБА_1 єм. Селидове, Донецької області, тому позивач має право звернутись до Управління пенсійного фонду України за місцем реєстрації, і він реалізував таке право,що підтверджено заявою позивача про виплату пенсії, яка міститься в матеріалах справи.

При цьому суд наголошує, що набуття статусу внутрішньо переміщеної особи є правом, а не обов'язком особи. Набуття такого статусу є необхідним лише якщо особа бажає скористатися ним, зокрема для отримання будь-яких пільг, соціальних виплат. Позивач же звернувся до відповідача не як внутрішньо переміщена особа, а як особа, яка змінила місце проживання та зареєструвала це у визначеному законодавством порядку.

За таких обставин суд вважає обґрунтованими в цій частині вимоги позивача. Проте наголошує, що відповідачем вчинено не бездіяльність, а дії, котрі й мають бути визнані протиправними.

Крім того, позивач звертає увагу, що відповідно до постанови КМУ від 13 вересня 2017 року №689 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ» встановлено право проведення соціальних виплат ВПО не тільки через ПАТ «Ощадбанк», але й через мережі будь-яких банків, які знаходяться на підконтрольній українській владі території та просить здійснити нарахування та виплату належної пенсії за віком на рахунок відкритий ним у Публічному акціонерному товаристві «Альфа Банк» суд дійшов наступного висновку.

Стосовно вимоги позивача про зобов`язання Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату належної пенсії за віком на рахунок відкритий ОСОБА_1 у Публічному акціонерному товаристві «Альфа Банк» суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 47 Закону № 1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, уповноваженим банком є АТ Ощадбанк.

Відповідно до постанови КМУ від 13 вересня 2017 року № 689 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження. Соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовими заявами можуть проводитись публічним акціонерним товариством "Укрпошта" (далі - ПАТ "Укрпошта") з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.

Оскільки позивач не перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб, що має бути підтверджено довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, вимоги щодо уповноваженого банку АТ "Ощадбанк" на нього не поширюються.

Суд роз'яснює, що відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596 рішення про обрання того чи іншого способу виплати пенсії пенсіонер приймає самостійно, про що він повідомляє органи Пенсійного фонду особистою заявою. Одержувачі можуть у будь-який час змінити уповноважений банк, подавши заяву до відповідного уповноваженого банку. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку. Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку.

Отже, суд приходить до висновку, що у задоволенні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату належної пенсії на рахунок, відкритий на ім'я ОСОБА_1 у Публічному акціонерному товаристві " Альфа-Банк", слід відмовити, оскільки вона є передчасною та для зміни уповноваженого банку позивачу слід звернутись до органів Пенсійного фонду з заявою. Доказів звернення з вказаною заявою до суду позивачем не надано.

При цьому суд наголошує, що відповідно пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто, приймаючи рішення про виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідач має враховувати вищенаведені висновки даного рішення щодо визначення способу виплати пенсії.

Отже, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 640,00 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.943873708.0 від 19.01.2017 року.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстрований: 85400, АДРЕСА_1) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274, 85400, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6)про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до заяви про виплату пенсії від 24.11.2017 року.

Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької областіповторно розглянути заяву про виплату пенсії від 24.11.2017 року та здійснити нарахування та виплату належної пенсії за віком.

Стягнути з Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн. ( шістсот сорок гривень).

В решті заявлених позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.