Рішення № 72494764, 28.02.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
п/811/2031/17
Номер документу
72494764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року м.Кропивницький Справа № П/811/2031/17

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Ю.П. Пасічник, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (надалі - позивач) (28000, АДРЕСА_1, ідент. №1985002075) до Міністерства соціальної політики України (надалі - відповідач) (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866), треті особи на стороні відповідача - Фонд соціального захисту інвалідів (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, 72, код ЄДРОУ 0034163), Всеукраїнська громадська організація інвалідів "Союз Чорнобиль України" (04053, м. Київ, вул. В.Винниченка, 3, код ЄДРПОУ 00032690), Комунальний заклад "Кіровоградський обласний онкологічний диспансер" (25011, м. Кропивницький, вул. Ялтинська, 1, код ЄДРПОУ 01994959), третя особа на стороні позивача - Громадська організація "Спілка інвалідів Чорнобиля" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 59, оф. 218) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача та з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с. 80-87) просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо повернення на доопрацювання та надання додаткових документів для погодження Протоколу №1 засідання Робочої групи Фонду соціального захисту інвалідів від 27.07.2017р., внаслідок яких не затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, в тому числі на відшкодування на придбання ліків ОСОБА_1;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути Протокол робочої групи Фонду соціального захисту інвалідів від 27.07.2017р., внаслідок яких не затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, зокрема на відшкодування витрат на придбання ліків ОСОБА_1.

15 грудня 2017р. набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII.

Відповідно до вимог п. 10 ч. 1 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII - справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою суду від 21.12.2017р. розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження (а.с. 126).

Ухвалою суду від 22.01.2018р. підготовче засідання було закрито та призначено справу до судового розгляду на 02.02.2018р. (а.с. 159).

02.02.2018р. в судовому засіданні було оголошено перерву до 28.02.2018р. (а.с. 176-178).

Позивачем 28.02.2018р. подано заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 220, 221).

Відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 206).

Інші сторони в судове засідання не з'явились.

Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України розгляд справи здійснено у письмовому провадженні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалід ІІ та учасником бойових дій.

У зв'язку з онкологічним захворюванням йому було призначено препарат "Вотрієнт 800мл". Вартість даного препарату з урахуванням дозування 26000 грн. на місяць. КЗ "Кіровоградський онкологічний диспансер" не має можливості проводити лікування із застосуванням цього препарату оскільки кошти на його закупівлю не передбачені бюджетом по Програмі боротьби з онкологічними захворюваннями.

За посередництва громадської організації "Спілка інвалідів Чорнобиля" позивач звернувся до відповідача щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. ГО "Спілка інвалідів Чорнобиля" було поінформовано, що відповідно до ПКМУ від 07.03.2012р. №176 (в редакції станом час виникнення спірних правовідносин) передбачено видатки з державного бюджету на відшкодування на загальну суму до 6 млн. гривень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, у порядку, затвердженому Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.

Наказом відповідача від 29.05.2012р. №319 було затверджено порядок відшкодування витрат на лікування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до вказаного порядку розпорядником бюджетних коштів вищого рівня на цілі визначені порядком є відповідач. Позивачем було зібрано необхідний пакет документів визначений Порядком та через Всеукраїнську громадську організацію інвалідів "Союз Чорнобиль України" передано їх до Фонду соціального захисту інвалідів, як розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня.

Протоколом №1 робочої групи від 27.07.2017р. було розглянуто пакет документів громадян, які потребують бюджетних коштів на цілі визначені порядком, в т.ч. і позивача. Але відповідач розглянувши вказаний протокол повернув його на доопрацювання.

Позивач вказує, що вказані дії відповідача призвели до зволікання та відмови у затверджені протоколу, що призводить до вкрай негативних наслідків для осіб які потребують термінового та невідкладного лікування.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Відповідачем подано заперечення на позов, вимоги не визнаються з тих підстав, що відповідач прав позивача не порушував оскільки, позивач особисто до відповідача з приводу спірного питання не звертався, а тому в даній ситуації відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України (а.с. 196-201).

Треті особи на стороні відповідача: Фонду соціального захисту інвалідів повідомив суд, що він не має ні самостійних вимог до предмету спору, ні будь-яких правовідносин з позивачем (а.с.191,192); Всеукраїнська громадська організація інвалідів "Союз Чорнобиль України" відзив на позов не надали, представник в судовому засіданні 02.02.2018р. вимоги позову визнав; Комунальний заклад "Кіровоградський обласний онкологічний диспансер" вимоги позову визнав.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалід ІІ та учасником бойових дій (а.с. 8,10,11).

Відповідно до експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 25.07.2016р. №9785, захворювання позивача (рак правої нирки, ст. І, рТ1BN0M0, кл.гр.ІІІ.) пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 14).

Відповідно до листа КЗ "Кіровоградський онкологічний диспансер" №136 від 02.02.2017р., адресованого ГО "Спілка інвалідів Чорнобиля" позивач дійсно перебуває на обліку в лікувальному закладі, хворому, відповідно до висновку Національного інституту раку (а.с.17) призначена таргентна терапія препаратом Вотрієнт 800мг, Сутент 50мг, але вказані препарати централізовано в КЗ "Кіровоградський онкологічний диспансер" по Програмі боротьби з онкологічними захворюваннями не постачались, тому провести лікування за бюджетні кошти (безкоштовно) можливості немає (а.с. 20).

Розпорядженням КМУ від 11.01.2017р. №15-р затверджено перелік бюджетних програм, порядки використання коштів державного бюджету за якими визначаються у 2017 році Кабінетом Міністрів України, та бюджетних програм, за якими затверджені порядки використання коштів державного бюджету.

Зокрема додатком №2 до вказаного розпорядження затверджено бюджетну програму "Фінансова підтримка громадських об'єднань інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з відзначення Дня пам'яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні".

Відповідно до ч. 7 ст. 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з Міністерством фінансів України. Про затвердження таких порядків інформується Комітет Верховної Ради України з питань бюджету.

Постановою КМУ від 07.03.2012р. №176 (в редакції від 29.03.2017р.) затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських об'єднань інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з відзначення Дня пам'яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Підпунктом 8 п. 6 вказаного Порядку передбачено, що бюджетні кошти спрямовуються на відшкодування на загальну суму до 6 млн. гривень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, у порядку, затвердженому Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 29.05.2012 № 319 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Порядок 319) затверджено Порядок відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою.

Зокрема Порядком 319 було передбачено.

Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінсоцполітики України за програмою "Фінансова підтримка громадських об'єднань інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" на відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою (далі - бюджетні кошти) (п.1).

Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики України.

Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд), одержувачами бюджетних коштів - всеукраїнські громадські об'єднання інвалідів (далі - громадські об'єднання) (п.2).

Розподіл бюджетних коштів здійснюється Фондом за погодженням з Мінсоцполітики у межах бюджетних призначень між громадськими об'єднаннями за пропозицією робочої групи, утвореної Фондом, за участю представників громадських об'єднань з урахуванням звернень до них громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо необхідності відшкодування витрат, пов'язаних з лікуванням у закладах охорони здоров'я на території України, придбанням ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою (п.3).

Громадянин, який постраждав, або батьки дитини, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, подають громадському об'єднанню або її місцевому (обласному) осередку заяву, до якої додаються:

- ксерокопія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- висновок закладу охорони здоров'я про необхідність надання медичної допомоги та її обсяг;

- документи, що підтверджують необхідність оплати витрат, пов'язаних з лікуванням у закладах охорони здоров'я на території України, придбанням ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою (п.4).

З матеріалів справи вбачається, що Робочою групою з надання пропозицій Мінсоцполітики щодо розподілу коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбанням ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, 27.07.2017р. було проведено засідання, яке оформлене Протоколом №1 (а.с. 211-217).

За змістом протоколу, в числі осіб, які потребують коштів на лікування вказано позивача по справі, та вирішено документи щодо вказаних осіб, в.т. і щодо позивача передати до Мінсоцполітики, які підставу для виділення відповідних коштів.

При цьому суд зазначає, що будь-яких недоліків щодо переліку документів наданих позивачем та їх змісту робочою групою не встановлено.

Вищевказаний протокол був переданий до відповідача для погодження розподілу бюджетних коштів.

Разом з тим, листом від 31.08.2017р. №17346/0/2-17/29 відповідач сповістив Фонд соціального захисту інвалідів про відмову у погодженні розподілу бюджетних коштів на підставі Протоколу №1 у зв'язку з виявленими недоліками при підготовці документів на засідання Робочої групи (а.с. 123).

Разом з тим, суд констатує, що зазначені недоліки жодним чином не стосуються документів наданих позивачем, як щодо переліку так і щодо змісту.

Як вбачається з пояснень Фонду соціального захисту інвалідів подальші заходи вчинені з метою погодження розподілу бюджетних коштів на підставі Протоколу №1 не призвели до бажаного результату (а.с.209,210).

Станом на час звернення позивача з позовом до суду питання щодо погодження розподілу бюджетних коштів не вирішено.

Вищевказані обставини створюють реальну загрозу життю та здоров'ю, як позивача так і інших осіб зазначених в Протоколі №1, які потребують термінового та вартісного лікування.

Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1).

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (п.8ч.2).

В даному випадку суд дійшов висновку, що відповідач діяв без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані дії відповідача в частині виконання обов'язку щодо погодження розподілу бюджетних коштів.

Враховуючи вищевикладене позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, ідент. №1985002075) до Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866), треті особи на стороні відповідача - Фонд соціального захисту інвалідів (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, 72, код ЄДРОУ 0034163), Всеукраїнська громадська організація інвалідів "Союз Чорнобиль України" (04053, м. Київ, вул. В.Винниченка, 3, код ЄДРПОУ 00032690), Комунальний заклад "Кіровоградський обласний онкологічний диспансер" (25011, м. Кропивницький, вул. Ялтинська, 1, код ЄДРПОУ 01994959), третя особа на стороні позивача - Громадська організація "Спілка інвалідів Чорнобиля" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 59, оф. 218) - задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України щодо повернення на доопрацювання та надання додаткових документів для погодження Протоколу №1 засідання Робочої групи Фонду соціального захисту інвалідів від 27.07.2017р., внаслідок яких не затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, в тому числі на відшкодування на придбання ліків ОСОБА_1.

Зобов'язати Міністерства соціальної політики України повторно розглянути Протокол робочої групи Фонду соціального захисту інвалідів від 27.07.2017р., внаслідок яких не затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, зокрема на відшкодування витрат на придбання ліків ОСОБА_1.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя-підпис

з оригіналом згідно

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2