
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2018 р. Справа№805/76/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І.,розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
3 грудня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Донецької митниці Державної фіскальної служби України, про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач неправомірно не видав йому довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії. З посиланням на статті 19, 48, 58 Конституції України, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», постанову Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», позивач просив:
- визнати незаконними дії відповідача у відмові видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач,
- зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач.
24 січня 2018 року було відкрито провадження у справі і її розгляд був призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
9 лютого 2018 року судом отриманий відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнав з наступних підстав. Відповідно до постанови Правління ПФУ від 04.07.2016р. № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1» форма довідки, яка призначена для перерахунку пенсії державним службовцям скасована, тому станом на дату виникнення спірних відносин, жодна з норм чинного законодавства не є чинною, а від так відсутні підстави для видачі відповідної довідки позивачу. Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, вид пенсії: по інвалідності 2 групи, загальне захворювання, про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_1, видане 29.01.2015 року (а.с. 9).
15 листопада 2017 року позивач звернувся до Донецької митниці ДФС із заявою про видачу довідки, встановленої форми, про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (а.с. 7).
28 листопада 2017 року Донецька митниця ДФС листом за №7704/П/05-70-05 відмовила позивачу у видачі довідки про складові заробітної плати та повідомила, що постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» скасовано пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким передбачався порядок проведення перерахунку пенсії. З 01.12.2015 підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону та відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати відсутні (а.с. 8).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця.
Згідно частин 2, 5 статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.03 №432-IV, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07 №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинною до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-IV «Про внесення змін до Закону України Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013, зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.2013 за №1661/24193 (у редакції, чинній до 02.09.2016) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абзац 2 пункту 1).
Однак постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1 були виключені.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» було визнано такою, що втратила чинність постанова № 865.
В свою чергу, постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії та одночасно визнано такими, що втратили чинність постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 та № 15-2.
Отже, з аналізу вищенаведених законодавчих норм вбачається, що з вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідки за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії. Затверджена форма довідки про складові заробітної плати, саме для перерахунку пенсії, відсутня.
Таким чином, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до Донецької митниці ДФС (листопад 2017 року), видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на статтю 58 Конституції України, оскільки нормативно-правові акти (постанови Кабінету Міністрів України та постанова Правління ПФУ) не поширюють свою дію на час до того, як вони набрали чинності. Порядок перерахунку пенсії слід визначати за правилами, які закріплені в нормативно-правових актів чинних на момент виникнення права на перерахунок.
Суд не погоджується з думкою позивача про те, що спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про інформацію».
Згідно з преамбулою даного Закону цей Закон регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Як в своїй заяві від 15.11.2017, так і в позовній заяві ОСОБА_1 вимагав від відповідача довідку встановленої форми з посиланням на статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», тобто позивач не мав на меті реалізацію права на інформацію (стаття 5 Закону України «Про інформацію»), а жадав отримати довідку встановленої форми для здійснення перерахунку пенсії. За таких обставин, положення Закону України «Про інформацію» не можуть застосовуватися до спірних правовідносин.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є органом державної влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії, форма якої не визначена на законодавчому рівні.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини, зокрема, в справі «Кечко проти України» суд зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
У рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» Європейський суд з прав людини констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 №15-1, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а отже відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до приписів абзацу 2 частини 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати компенсуються за рахунок коштів Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Відмовити повністю в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 87510 Донецька область, м. Маріуполь, пр. Луніна, 1, код ЄДРПОУ - 39496499) про визнання незаконними дій Донецької митниці Державної фіскальної служби України у відмові видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював ОСОБА_1; зобов'язання Донецької митниці Державної фіскальної служби України видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював ОСОБА_1
Рішення в повному обсязі складено 27 лютого 2018 року.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Циганенко А.І.